Kaşık maması yiyen bebek

Kaşık Maması Nedir? Ne zaman Başlanır?

Herkese merhabalar, bugün yepyeni içeriğimiz ile karşınızdayız! Kaşık maması hakkında tüm detayları bu yazımızda ele alıyor ve aklınızdaki tüm sorulara cevap veriyoruz.

Bebek gelişiminde anne karnından başlayıp 2 yaşın sonuna kadar olan süreci biz kritik pencere dönemi olarak adlandırıyoruz ve bu süreçte bebeğinizin ayına göre gelişiminin ideal şartlarda ilerleyebilmesi için beslenmesi çok önemli bir yere sahip. Bebeğinizin beslenmesi de anne karnından başlıyor. Gebelik sürecinde bebeğimizin gelişimine fayda sağlayacak besinleri beslenmemize ekliyor ve sağlıklı beslenip gelişimini destekliyoruz.

Bebeğimizi kucağımıza aldığımızda ilk bağışıklığı olan anne sütü ile tanıştırıyoruz ve bebeğimizin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi için elimizden geleni yapıyoruz. 6. ayda artan enerji ihtiyacı ile birlikte ek besinlere geçiş yapıyoruz ve ayına uygun bebeğimizi yeni besinler ile tanışıtırıyoruz.

Ek gıdaya geçiş süreci çok heyecanlı ve eğlenceli bir süreç olduğu gibi aynı zamanda da annelerin rehbere ihtiyaç duyduğu bir süreç oluyor. Tarifler, günlük alınması gereken kaloriler, porsiyon miktarları, vitamin, mineral değerleri ve daha birçok soru…

Ek gıdaya geçiş konusunda sizde bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız “AY AY BEBEK BESLENMESİ REHBERİ” size yol gösterebilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak hızlıca bebeğinizin ayına göre nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. 🙂

Ay Ay Bebek Beslenmesi Rehberi: https://www.bebek.com/ay-ay-bebek-beslenmesi/ 

Ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğimizin gelişimi için günlük alması gereken vitamin mineral alımı çok önemli bir yere sahiptir.

Amerikan Diyet Birliği, hastalıkları önleyen ve kronik hastalık riskini azaltan güçlü bir bağışıklık sistemi için uygun vitamin ve mineral alımının gerekli olduğunu söylüyor.

Vitamin ve mineraller bebeğinizin büyüme gelişmesi için; iştahı, diş, kemik gelişimi, zeka gelişimi için çok çok önemli ancak bazen tek bir öğünde veya gün içerisinde bebeğimizin ihtiyacı olan vitamin ve minerali almasını sağlamak zor olabiliyor. Bu durumda da kaşık mamaları bize destek oluyor.

Hadi gelin birlikte kaşık mamalarını tüm detaylarıyla inceleyelim. Kaşık maması nedir? Kaşık mamasına ne zaman başlanır? En iyi kaşık maması hangisidir?

Kaşık Maması Nedir?

Muhallebi kıvamında olan; sütlü, tahıllı, meyveli seçenekleri bulunan; bebeğinizin ek gıda sürecinde vitamin, mineral desteği sunan kaşık maması isminin verildiği gıdalardır.

Kaşık Mamasına Ne Zaman Başlanır?

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü almasını istiyoruz. 6. ayda enerji ihtiyacı artıyor ve anne sütü tek başına yetersiz kalıyor. Bu sebeple 6. ayda ek besinlere geçiş yapılmasını öneriyoruz. Kaşık mamalarını bebeğimize ek besinlere başladığımızda 6. ayda verebiliriz.

Kaşık Maması Ne Zaman Verilmeli? Kaşık Maması Ne Kadar Verilmeli?

Bebeğiniz ek gıdaya geçiş yaptığında 6. ayda ek besinler ara öğünü, anne sütü ana öğünü olarak planlanmalıdır. Bu sebeple kaşık mamasını da ara öğünlerinde günde 1 maksimum 2 kez verebilirsiniz.

Kaşık Maması Nasıl Hazırlanır?

Kaşık mamalarını  bazıları su ile bazıları ise süt ile hazırlanır. Eğer kaşık maması sütlüyse mamanın kaynamış ve ılınmış suyla hazırlanması gerekir. Eğer kaşık maması sütsüz ise anne sütü veya formül mama ile hazırlamanız gerekir.

Bu duruma çok dikkat etmeliyiz çünkü eğer süt bazlı bir mamayı yine süt ile hazırlarsak bebeğimizin böbreklerine daha fazla yük bindirmiş oluruz ve alması gereken miktardan daha fazla protein almış olur.

En İyi Kaşık Maması Hangisidir? Nasıl Seçilir?

Kaşık maması seçerken ilk olarak dikkat etmeniz gereken içeriğinde ilave şeker, katkı maddesi ve koruyucu içermemesidir.

Eğer bebeğiniz gaz problemi veya kabızlık problemi yaşıyorsa tahıllı ve rezeneli kaşık mamalarını tercih etmeniz bebeğinize daha çok fayda sağlayacaktır.

Bebeğiniz sade tahılllı kaşık mamalarının tadını sevmiyorsa meyveli kaşık mamalarını tercih edebilirsiniz. Özellikle keçiboynuzu özü bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir gelişim sürecini destekler. Keçiboynuzu özüyle hazırlanmış kaşık mamalarını tercih edebilirsiniz.

Bir Önerimiz Var!

HAMMM Kaşık Mamaları Bebeğiniz İçin Mükemmel Tercih!

Hammm kaşık mamaları zengin ve temiz içeriği ile hem bebeğinizin gelişimine hem de damak zevkine hitap ediyor!

  • 6 Tahıllı, Sütlü, Keçiboynuzlu & Hurmalı
  • 6 Tahıllı, Sütlü & Şeftalili
  • 6 Tahıllı, Sütlü, Rezeneli, Keçiboynuzlu & Hurmalı

olarak üç farklı seçeneği bulunuyor.Hammm Kaşık Maması

Bebeğinizin minik midesine girecek her besin çok değerli olduğu için maksimum verimi elde edebilsin diye HAMMM kaşık mamasının içeriğini 13 vitamin ve 10 mineral ile destekledik! 

HAMMM Kaşık mamaları ile siz bebeğinizi hala tanıştırmadınız mı yoksa? Hemmmen aşağıdaki bağlantıya tıklıyoruz ve kaşık mamalarından sipariş veriyoruz.

HAMMM Kaşık Mamaları: https://www.e-bebek.com/search?text=ka%C5%9F%C4%B1k%20mamas%C4%B1&q=ka%C5%9F%C4%B1k%20mamas%C4%B1:relevance:brand:7502

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz. 🙂

Çokça sevgiler,

Beslenme ve Diyet Uzmanı/Emzirme Danışmanı Beyza Uyan

Instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Diyetisyen Beyza Uyan

Ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Yöneticisi, Emzirme Danışmanı Beyza Uyan. Sizler için çeşitli konularda içerikler üretip aklınıza takılan soruları cevaplıyorum. En güvenilir kaynaklardan güncel bilgileri tarayıp sizinle buluşturuyorum. Ben Kimim? Haliç Üniversitesi - Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 senesinde mezun oldum. Çapa Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Medistate Hastanesi, ve çeşitli Diyetisyen kliniklerinde stajlarımı tamamlayıp mesleki deneyim kazandım ve 5 senedir ebebek bünyesinde çalışıyorum. Sertifikalar: * 6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi-Acıbadem Üniversitesi * Beslenme AkademisiBeslenme Akademisi-Bahçeşehir Üniversitesi * İstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumuİstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumu-Haliç Üniversitesi * Diyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz KullanımıDiyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz Kullanımı-California Walnut Board & Commission * Obezite Diyetisyenliği KursuObezite Diyetisyenliği Kursu * Sporcu Diyetisyenliği Kursu

Post navigation

Bir yanıt yazın

Yağ Yakan Kahve Tarifi (Bulletproof)

Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebeklerde Süt Alerjisi!