Harmony Testi

Harmony Testi Nedir?

Harmony Testi, yeni nesil bir tarama testi olup, down sendromu, X ve Y kromozomu bozukluklarının, hamileliğin 10. haftasından itibaren saptanması için geliştirilmiş testtir. Yalnızca koldan alınan iki tüp kan ile yaptırılabilen kolay, güvenli ve doğru bir testtir. Tüp bebek yöntemi ile gelişen gebelikler dahil, tüm tekil ya da ikiz gebeliklerde kullanılabilen dünyadaki ilk ve tek testtir. Harmony testi, mozaisizm, kısmi trizomi veya translokasyon risklerini değerlendirmez. Down Sendromuna neden olan trizomi 21’in saptanmasında ise %0.001’den daha düşük yanılma oranı ile kesin sonuç verir.

Gebelikte bu teste neden ihtiyaç duyulur?

*Güvenli olduğu için.

*Kesin sonuç verebildiği için.

*İşlemleri kolay yapılabildiği için.

Hamileliğin 10. haftası itibariyle yapılacak harmony prenatal test ile fetuse ait kromozom anomalileri saptanabilecek ve kolaylıkla gerçekleştirilebileceği için anneye sıkıntı yaşatmayacaktır. Kolay olması da kesin ve güvenli olması kadar önemli bir avantajdır.

Harmony prenatal test ile hamileler ve doktorlar neleri öğrenebilir?

  • Fetusteki trizomilerin araştırılmasında kullanılır. Trizomi 13-, 18 ve 21 hakkında detaylı bilgi verebilir.

Hamilelikte kana bakılarak uygulanacak bu test ile fetal trizomi taraması yapılır, ayrıca XY kromozomuna ait gelişmiş taramalar da yapılabilmektedir!

Harmony prenatal test sayesinde bebekte DOWN sendromu şüphesi olup olmadığı ayrıntılı araştırılabilmektedir. Testin kolaylığı tek tüp ile kan alımıdır.  Testin %99 civarında bir oranda doğruluk payının olması ise güvenilirliğini göstermektedir.

Neden yapılması istenebilir?

Günümüz imkanları, hamileliklerde tanı ve tarama testleri için uygun koşullar sağlar. Anneden alınan yalnızca bir tüp kan sayesinde bebeğe ait, hayat boyu taşıma ihtimali bulunan bu ciddi rahatsızlıklar önceden bilinebilir ve hamilelik gidişatı bu sonuçlara göre şekil alabilir. Hayat boyu taşınacak bu tip büyük rahatsızlıkların tanısına olan harmony prenatal test bu nedenle önemlidir. Özellikle geçmiş hamileliklerinde sıkıntı yaşamış ve bu tip testlerden haberdar olmayan kişilerin çaresi yine bu testlerdir.

Hamilelikte 10. hafta yeterince erken bir süreçtir. Dolayısıyla kromozom anomalili bebek dünyaya getirme ihtimali olan anne adayları için gebelikte bakılabilecek erken tanı testidir.

35 yaşını aşmış gebeliklerde risk faktörü çoğalabilir. Bu yüzden aile geçmişine bakılarak yapılması tavsiye edilir.

Hamile bayanlar aylarına göre mutlaka egzersiz yapmalıdırlar. Bu gerçekten de hem anneye hem de bebeğe çok faydası vardır. Spor yapmak anne ve bebeğe çok iyi gelmektedir. Bebek bu sayede daha sağlıklı ve anne de doğumdan sonra fazla kilolarını rahatlıkla verecektir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Hamilelik öncesi hakkında daha detaylı ve daha da fazla bilgi öğrenmek için sitemizi inceleyiniz. Ay, ay yapabileceğiniz egzersiz hareketleri bu sitededir.

Hamile bayanların yapabileceği uygun egzersizler öncelikle bol yürüyüştür. Her gün mutlaka yarım saat yürümelisiniz. En kolay ve en rahat egzersiz yürüyüştür. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu hamile bayanların ayaklarının şişmesini ve varis olmasını da engellemektedir. Hamilelik boyunca hamile bayanlar her gün yürümesi çok faydalıdır. Bazı hamile bayanların rahmi dardır. Bu yüzden de rahmi dar olan bayanların her gün yürüyüş yapmaları sakıncalıdır. Bunun yerine evde bazı egzersiz hareketleri yapabilirsiniz.

Mesela kol hareketleri ve kalçayı oynatma hareketini yapabilirsiniz. Hamileliğinizin üç aylık döneminde yapabileceğiniz egzersizler, sırt ve karın bölgesi egzersizleri çok önemlidir. Bu aylarda biraz tempolu yürüyüş yapmak iyidir. Ama öncelikle doktorunuz ile bu konuyu danışmalısınız. Ayrıca eorobik egzersiz ise kaslarınızı kuvvetlendirecektir. Bununla birlikte yoga ya da plates de yapabilirsiniz.

Altıncı ayda ise hamile bayanların kilo alımının hızla arttığı aydır. Altıncı ayda hamile bayanlara bebek omurgalarına baskı yapmaktadır. Sırt üstü yatarak bacaklarını tek, tek on defa kaldırmalısınız. Bu egzersiz hareketi bacaklarınızı da kuvvetlendirecektir. Dokuzuncu aya doğru ise hamile bayanlar en çok zorluk çektiği aylardır. Enerji azalması olur ve bu da gayet normaldir. Hamile bayanlar spor için plates ve hafif yürüyüşler yapabilir.

Plates aynı zaman da hamile bayanların doğumunun kolaylaştırdığını da söyleyebiliriz. Hamile bayanlar rahatlıkla evinde yapabileceği bu hareketler çok sağlıklı olduğunu öncelikle sizlere belirtmek isterim. Yine de bu egzersiz hareketlerine başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bu anne adaylarını gerçekten de çok rahatlatacak ve doktorunuzun da sizlerin vücuduna göre hareketlerde tavsiye edebilir. Eğer çok ciddi sağlık sorunlarınız yoksa bu yazdığım egzersiz hareketlerini yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Bebek sağlığı ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-sagligi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın