Hamilelikte Uykusuzluk

Hamilelikte Uykusuzluk

Hamilelik döneminde yaşanan uykusuzluk problemi her anne adayının bir şekilde tecrübe ettiği, anne adayının yaşam ve uyku kalitesini olumsuz etkileyen istenmeyen bir durumdur.

Hamilelik döneminde uykusuzluk her anne adayı için farklı bir şekilde yaşanır ve gelişir. Kimi anne adayları gece uykusunda sık sık uyanarak kesintisiz bir uyku deneyiminden mahrum olurlar kimi anne adayları ise uykuya dalmakta büyük bir zorluk çekerek çok geç vakitlere kadar uyanık kalırlar.

Eğer anne adayının uyumasını engelleyen tıbbi bir sağlık problemi yok ise anne adayı bu durumun yaşanmaması için hayat şartlarında bazı değişikliklere giderek bu istenmeyen durumu olabildiğinde azaltabilir ya da tamamen bitirebilir.

Şimdi gelin beraber hem anne adayı hem bebeğin yaşam kalitesini etkileyen bu olumsuz durumu yok etmek için neler yapabiliriz beraber göz atalım.

Düzenli Bir Rutin Oluşturmak Önem Taşıyor

Hamilelik sürecinde çeşitli uyku problemlerinden muzdarip olan anne adaylarının dikkat etmesi gereken belki de en önemli madde düzenli bir uyku rutini oluşturabilmek. Böylece anne adayı hem mental hem fiziksel olarak bu sürece çok daha kolay bir şekilde adapte olabilecektir.

Düzenli bir uyku rutini oluşturabilmek ilk başlarda zannedildiği kadar kolay olmayabilir ama anne adayının pes etmeden ve her geçen gün kendini daha fazla tanıyarak ve gözlemleyerek oturtması gereken bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Hamilelikte Uykusuzluk

Anne adayı ilk denemelerinde bir rutin oluşturamadığı için pes etmemeli ve süreci oturtabilmek için kararlı bir şekilde devam etmelidir.

Uyku öncesi kendisini rahatlatan çeşitli müzikleri rutininin bir parçası yapabilir ya da bazı vücut bakımı uygulamalarını gece rutininin bir parçası haline getirerek süreci daha keyifli ve eğlenceli bir hale getirebilir.

Beslenme Düzeni ve Şekli Süreç İçin Kilit Rol Oynuyor

Hamilelik sürecinde anne adayının beslenme şekli ve beslenme düzeninin hem bebek hem anne sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.

Anne adayının beslenme düzeni ve şeklinin süreç boyunca annenin hem ruh hem de beden sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Anne adayının uyku düzeni ve kalitesi de anne adayının beslenme şekli ile doğrudan ilişkili olup hem anneyi hem bebeği direkt olarak etkileyen çeşitli etkilere sahiptir. Örneğin anne adayı düzensiz bir beslenme rutini ile karnını doyuruyor ve canının istediği her yiyeceği zaman fark etmeden yiyorsa bu anne adayının fiziksel sağlığını olumsuz etkiler ve uyku kalitesinde de ciddi bir düşüşe neden olur.

Hamilelikte Uykusuzluk

Anne adayının beslenme rutini ağırlıklı olarak yağlı ve ağır yiyeceklerden oluşuyor ise vitamin ve mineral dengesi tam olarak dengelenmemiş bir beslenme rutini ile anne beslenme ihtiyacını karşılıyor ise bu durum da annenin uyku kalitesinde ciddi bir düşüşe neden olarak hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkiler.

Anne adayı bu sebeple hamilelik sürecinde beslenmesine ayrıca özen göstermeli, doktor tavsiyesi le kendisine sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmalıdır.

Her çeşit vitamin ve mineralin yer aldığı, besin gruplarını dengeli bir şekilde içeren bu beslenme planı ile anne adayı çok daha kaliteli ve verimli bir uyku düzenine kolaylıkla sahip olabilir.

Sporun Önemi

Hamilelik sürecinde hemen herkes anne adaylarına çeşitli spor dallarını ve aktivitelerini tavsiye eder.

Anne adayı bu süreçte kendi doktoru ile birebir iletişimde kalmalı ve doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda kendisine en uygun spor dallarını bularak bir spor rutini oluşturmalıdır.

Sporun sayısız faydaları anne adayları için ayrıca önem teşkil eder. Özellikle yürüyüş gibi sakin Açıkhava sporları anne adayının hem ruhsal hem bedensel sağlığı üzerinde ciddi olumlu etkileri ile öne çıkar. Bu şekilde anne adayının fiziksel aktivite düzeni oturur ve hormonları sağlıklı bir şekilde işleyerek anne adayının kaliteli bir hamilelik süreci geçirmesine olanak tanır.

Dengelenen hormonlar ve düzenli bir rutin ile hareket eden bedenle birlikte anne adayının uyku kalitesinde de belirgin bir artış yaşanır ve anne adayı çok daha sağlıklı bir şekilde uyku rutinine devam eder.

Çeşitli spor aktiviteleri anne adayı ister gece sık sık uyanma problemi yaşasın, ister uykuya dalmakta zorluk çeksin her durumda anne adayının uyku düzenine olumlu bir katkı sağlar.

Unutulmaması gereken en önemli nokta hiçbir maddenin tek başına annenin uyku kalitesini birden bire arttırmayacağıdır.

Anne adayı hayatının her bir alanı ile yakından ilgilenmeli ve sabırlı bir şekilde uyku düzenini oturtana dek çeşitli denemeler yapmaktan korkmamalıdır. Çünkü bu özel süreç her bir anne adayı için farklı gelişir ve farklı bir rutin ister.

Örneğin kimi anne adaylarına hafif bir yürüyüş ve düzenli bir beslenme rutini rahat bir gece uykusu sağlarken kimi anne adayları daha fazla kondisyon gerektiren sporlar ve çeşitli meditasyonlarla desteklenen gece rutinlerinden sonra daha rahat bir şekilde uykuya dalar ve kesintisiz bir gece uykusu yaşar.

Senem Tokuş – İçerik Editörü

“Hamilelik Psikolojisi” konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Hamilelik Psikolojisi: https://www.bebek.com/hamilelik-psikolojisi/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Kış Hastalıklarına Hazırlıksız Yakalanmayın

Bilmen Gereken Hamilelik Terimleri

Hamilelik ve Vücut Isısı