Hamilelikte Unutkanlık

Hamilelikte Unutkanlık

Hamilelikle birlikte vücutta bir sürü değişim gerçekleşir. Bunlarla birlikte hamileliğe özgü bazı geçici
sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de hamilelikte unutkanlık sorunudur. Hafızanızın siz gebeyken
zayıfladığını, normal zamanda unutmadığınız şeyleri unutverdiğinizi farketmeniz
sizi endişelendirmemelidir.

Hamilelikte geçici olarak yaşanan unutkanlık doğum sonrasında devam etmez. Bu durumun ilk aylarda yaşanmasının nedeni vücudunuzun hormonal değişikliklere ve hamilelik belirtilerine alışmaya çalışmasıdır.
Hamilelik gibi yeni bir durumla başederken hafıza zayıflığı görülebilir.

Bunun dışında, anne adayının aslında kafası doğumun nasıl geçeceği doğum sonrasındaki güçlükler, yeni hayatına uyum sağlama gibi konularla meşguldür. Bebekle ilgili konular farkında olmadan zihnini öyle çok meşgul eder ki, diğer konulara olan ilgisi de azaldığından hafızası diğer konuları aklında tutmakta zorlanır.

Böylece anne adayı normal zamanda unutmadığı şeyleri unutur ve hafızasının zayıfladığına kanaat getirir. Ancak böyle düşünmek yerine kendini durumun normalliği konusunda rahatlatır, gelecekle ilgili yiyimser düşüncelerle kendini beslerse çok daha iyi olacaktır. Hamilelik sırasında stres yaşamak da unutkanlığı arttırmaktadır.

Hamilelikte Unutkanlık

Son aylarda ise anne adayı gerek aldığı kilolar gerek doğumun yaklaşması sebebiyle vücudunda yaşanan değişimler, sık idrara çıkma gibi sorunlar yüzünden az ve kesintili uyku uyumaya başlar. Bu uykusunu alamama hali de son aylarda unutkanlığa yol açan en önemli etkenlerdendir.

Anne adayı gündüzleri fırsat buldukça, tok karnına olmamak kaydıyla şekerleme yapmalı ve uyku eksikliğini giderebilmelidir.

Hamilelikte (Gebelikte) Unutkanlık Nedenleri

  • Hormonal Değişiklikler
  • Duygusal Karışıklık

Hamilelikte unutkanlık sorununun bir diğer sebebi ise hamilelikte yaşanabilen depresyondur. Ancak elbette sadece unutkanlık depresyona girdiğinizi göstermez. Unutkanlığın yanı sıra genel olarak hayata karşı ilginizin azalması, hayattaki şeylerden zevk almama, sürekli olarak kötümser bir bakış açısından olaylara bakma gibi değişik tavır ve tutumlar içine girdiyseniz hamilelikle gelen bir depresyondan muzdarip de olabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili bir uzmana danışmanız, yardım almanız gerekir. Eğer depresyon söz konusu değilse hafızanızda bir şeyleri tutamadığınız için kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Stres ve üzüntüden uzak durmak siz anne adayları için hayatı kolaylaştıracaktır. Sonuç olarak keyifli bir hamilelik geçirmek, bebeğinizin de yararına olacaktır.

Hamilelikte Anksiyete konulu makalemize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz!

Hamilelikte Anksiyete: https://www.bebek.com/hamilelikte-anksiyete/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Anne Karnında Gelişim Geriliği

4. Ay Gebelikte Beslenme

Corona Virüsü (COVİD 19) ve Emzirme