Hamilelikte Örümcek Damar Oluşumu

Hamilelik dönemi anne adayının bedeninde değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Bedende, hormonlara ve fizyolojik değişimlere bağlı olarak bir çok farklılık oluşur. Adet öncesi sendromu hamileliğin ilk dönemlerinde görülebilir. Bu dönemde regl olacakmış gibi ağrı yaşanabilir ve göğüste hassasiyet hissedilir. Anne adayı bu nedenden dolayı regl olacağını düşünebilir. Hamilelik haftaları ilerledikçe bu belirtilerde azalma görülür. İlerleyen süreçte kilo alımı başladıkça diğer belirtiler görülmeye başlanır.

Peki varisleşme ve örümcek damar neden oluşur? Hamilelik süresince anne adayının kan dolaşımında ortalama % 50 artış yaşanır. Bunun nedeni ise oluşan hamilelik durumuna yeterli oksijen taşınmasını sağlamak diyebiliriz. Doğumdan sonra bu durum eski haline döner fakat hamilelik döneminde kan oranının artması kilo alımına sebep olur. Bu nedenden dolayı damarlanmada artış meydana gelir.

Anne adaylarının genelinde damarlanma artışı, cilt ve cilt altı dokularda oluşur. Bazı anne adaylarında damarlanma yüzde oluşurken, çoğunlukla bacak bölgesinde götürülür.

Bu sebeplerin dışında, örümcek ağı görüntüsünde oluşan damarlanmlar, hamilelik sürecinde bacağa alınan darbeler sonucu oluşabilir.

Hamilelikte iki tür variş oluşabilir. Hamilelikte karın içindeki basınç artış gösterir. Bu nedenden dolayı kalın damarlar görünür olabilir. Bu şekilde bacak üzerinde yeşil renkte görünen damarlar oluşabilir. Böyle durumlarda doktorunuz; Bilateral Alt Ekstremite Venöz Doppler Ultrasonografisi ile yapılan bir inceleme yoluna gidilebilir. Bu şekilde daha detaylı bir değerlendirme yapılmış olur ve damarların giderilmesi adına adım atılmış olur.

İnce olan damarlarsa, doğum yaşandıktan sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Eğer ince damarlar, hamilelik döneminden sonra kaybolmuyorsa emzirme döneminde skleroterapi adı verilen bir yöntem kullanılarak onarılabilir.

Doğal olarak; anne adayları hamilelik sürecinde oluşan örümcek damarlanma konusunda endişe duymaktadır. Ancak damarlanmanın kalple ilgili olmadığı konusunda içiniz rahat olabilir. Bu damarlanmalar, herhangi bir kalp rahatsızlığından dolayı meydana gelmez. Örümcek damarlanma hamilelik döneminde kan oranının artışıyla ilgilidir.

Hamilelik sürecinde oluşan örümcek ağı görüntüsündeki damarlar, kan oranının doğum gerçekleştikten sonra normale dönmesi ile genellikle kendiliğinden kaybolur. Eğer damarlar kaybolmuyorsa tedavi edilebilir. Tedavi emzirme döneminde rahatlıkla yapılabilir. Tedavinin lokal olarak yapılması süte geçmesini önler. Bu yüzden bebek için ve anne için bir zarar unsuru oluşturmaz.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın