hamilelikte-kullanilmasi-gereken-mibil-uygulamalar

Hamilelikte Kullanılması Gereken Mobil Uygulamalar

Bir ailenin en huzurlu anları, eşlerin birlikte vakit geçirdikleri en özel dönemleri şüphesiz ki kadının hamile olduğu zamanlardır. Anne karnındaki bir bebek anne ve babayı birbirine daha fazla yaklaştırır. Bu süreçte bebeklerini heyecanla bekleyen anne ve baba adayları dünyaya gelecek olan bebekleri ile ilgili bilgi sahibi olmak için teknolojinin imkânlarından da yararlanmak isteyebilirler. Gelişen teknoloji ile birlikte anne adayları akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamalar ile bebeğinin gelişimi yakından takip edebilirler.

Peki siz anne adaylarının telefonlarında olması gereken uygulamalar hangileridir?

Öncelikle annelerin sağlığı her şeyden önemlidir. Bir anne adayının beslenmesinden sporuna kadar her şey bebeği de yakından etkileyecektir. Bu sebeple hamile olan kadınlar, spor ve egzersizlerine, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir. Anne adayının kendisi ve bebeğinin sağlığını kontrol etmesine yardımcı uygulamalar süreci kolaylaştıracak, daha kontrollü davranmaya yardımcı olacaktır. Dilerseniz, gebelikte mutlaka telefonunuzda bulunması gereken yardımcı uygulamalara birlikte göz atalım.  

 • Elika 

Elika Hamile- Hamilelik Takibi, Gebelik Rehberi isimli uygulamada kadın doğum doktoru, ebe, diyetisyen, diş hekimi, yoga eğitmeni, nefes koçu, doula, psikolog gibi meslek uzmanları bulunuyor. 

Uygulama anne adaylarına bebek, doğum, hamile beslenme programı, nefes egzersizleri, diş sağlığı, gibi birçok konuda bilgi sunuyor. 

Öte yandan kilo takibi yapmanızı kolaylaştıran kilo takibi modülü ile güncel kilonuzu kaydedip, boy ve başlangıç kilonuza göre bulunduğunuz haftadaki kilo durumunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Uygulama içinde bulunan planlayıcı ile hamileliğiniz boyunca yapacaklarını organize edebilir, doktor randevunuz gibi unutmak istemeyeceğiniz programlarınızı takip edebilirsiniz.

Elika uygulaması içinde bulunan bir diğer modül ise isim sözlüğü. Anne ve baba adayları için isim arayışı gerçekten de uzun zaman alabiliyor. Sizin için hazırlanan isim sözlüğüne göz atabilirsiniz.

 • Gebelik takibi & hamilelik takvimi ve hesaplama

Anne olmaya alışmak henüz bebeğiniz karnınızdayken başlayan bir süreçtir. O nedenle siz ne kadar sakin olursanız bebeğiniz de o kadar huzurlu olacaktır. Vücudunuzda bir takım biyolojik ve ruhsal değişkenlikler yaşayabilirsiniz. Bunun sadece sizde olan bir durum değil, bütün anne adaylarının yaşadığı bir süreç olduğunu unutmayın.

Gebelik takibi & hamilelik takvimi ve hesaplama uygulaması, hamileliğiniz boyunca sakin kalmanıza yardımcı olacaktır. Telefonunuzda olması sizin açınızdan faydalı olacak olan uygulama; vücudunuzun geçirdiği süreci, bebeğinizin gelişimini ve sağlıklı bir diyeti de içerir ve şu anda en çok ihtiyacınız olan şeylerle ilgili sizi bilgilendirir. 

Unutmayın artık sadece kendi bedeninizden sorumlu değilsiniz. İçinizde sizin ilginize ve yiyip içmenize ihtiyacı olan minik bir yavrunuz var. Onun için de bazı sıkıntılara katlanmanız gerekecek.

Hamilelik sürecinde yaşayacağınız kasılmalarınız başladığında kullanmanız için bir kasılma sayacını sunan bu uygulama; şaşırdığınız ve ilk kez karşılaştığınız bir durumda nasıl davranacağınızı bilemediğiniz zamanlarda, sorularınıza cevap verecektir.

Uygulamada ayrıca şunları bulabilirsiniz:

 • Bebeğinizin o anki gelişim durumu.
 • Hafta hafta dikkat etmeniz gereken şeyler.
 • Hamileyken vücudunuzda meydana gelen değişiklikler.
 • Hamilelik diyeti. Beslenme ve alabileceğiniz ilaçlarla ilgili ipuçları.
 • Gebe kaldığınız andan doğuma kadar geçen bütün haftalarda, yapabileceğiniz egzersizler.
 • Hastanedeyken ve bebeğiniz doğduktan hemen sonra ihtiyacınız olacak şeylerin listesi. 
 • Gebe kaldığınız tarihe göre muhtemel doğum tarihi hesaplayıcısı.
 • Doğuma geri sayım uygulaması. Telefonunuzun ana ekranı için bebeğinizin bulunduğu ayı gösteren güzel bir widget.

gebelik-takibi-hesaplama

 1. Harika Haftalar

Bu uygulama diğer iki uygulama gibi ücretsiz bir uygulama değil. Uygulama şu anda 36,99 TL fiyat üzerinden satılıyor. Bu uygulamanın dünya çapında birçok ödülü olduğunu belirtmekte yarar var. Ücretli olması yönünde kendine güvenini de muhakkak bu ödüllerden aldığı söylenebilir. 

Harika Haftalar uygulamasının en önemli özellikleri arasında şunlar sıralanmaktadır:

 • Bebeğinizin zihinsel gelişimini takip eder.
 • Bebeğinizin sıçramaları, zıplamaları ve mızmızlık dönemleri hakkında bilgi verir.
 • Çok satan Harika Haftalar kitabını doğrudan uygulama üzerinden okumanıza olanak tanır.
 • Çeşitli konularda notlar almanıza yardımcı olur.

Uygulama, anne adaylarına sunulan imkânları değerlendirme konusunda da yardımcı olmaktadır. Mesela bebeğinizin zihinsel gelişiminde bir sıçrama olduğunda bunu takvimde gösterir. Uygulama, bebeğinizin bu zihinsel sıçramanın ardından neleri anlayabileceğini ve öğrenebileceğini size anlatır. Bebeğinizin bu sıçramanın ardından neler yapabileceğini ve sizin bebeğinize yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi açıklar.

 1. Hamilelik Rehberi

Ücretsiz bir uygulama olan Hamilelik Rehberi, hamileliğiniz süresince adeta size rehberlik eden yardımcınız olarak hazırlanmış.

Hamilelik Rehberi, uygulamayı indiren anne adayları arasında bir irtibat kurarak geliştirdiği sosyal kulüpler ile anne adaylarını bir araya getirir, konuşup fikir alışverişi yapmalarına olanak sağlar.

Uzman doktorlardan bilgi alabileceğiniz uygulamada bebeğinizin hafta hafta gelişimiyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Doğuma Hazırlık bölümü ile alışveriş listenizi oluşturarak doğum çantanızı hazırlayabilirsiniz.

Kasılma Sayacı ile de kasılmalarınızı günlüğünüze otomatik olarak kaydedebileceksiniz.

 1. Su içme hatırlatıcısı

Anne adaylarının hamilelik sürecinde bebekleri için yapabilecekleri en faydalı şeylerden biri de şüphesiz ki bol su tüketmeleridir. Günde yaklaşık 10- 12 bardak suya ihtiyaç duyan anne adayları, günlük işlerin koşturmacasında içmeyi unutabilir. Bu uygulama da tam olarak yeteri miktarda su içmeyi hatırlatmak için hazırlanmıştır. 

Adroid ve IOS kullanıcıları için su hatırlatıcısı uygulamalardan bazıları şunlar: Water Time, Aqualert: Su Hatırlatıcısı, Su içme Hatırlatıcısı. Telefonunuza indirebileceğiniz su hatırlatıcısı ile yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olabilirsiniz.

 1. Dinlendirici ses ve müzikler

Bebeklerin huzurlu olması ve huysuzlanmaması için annenin de sakin ve huzurlu olması gerekir. Tabi bunun için öncelikle babaların anneyi üzmemesi, onun yorulmasına izin vermemesi ve daha yakın ilgi göstermesi beklenir.

Beden ve ruhen daha önce yaşamadığı şeyleri yaşayan anne adayının dinlenmeye ihtiyacı vardır. Biyolojik olarak da yorulan annenin günün farklı zamanlarında uyuması ve dinlenmesi gerekir. Hamilelik döneminde deliksiz bir uyku uyumayı kolaylaştırmak için rahatlatıcı seslere ihtiyaç duymak normaldir.

Gebelik döneminde fizyolojik ve ruhsal açıdan yaşanan değişimler anne adaylarını zorlayarak uyku düzenini olumsuz yönde etkileyebilir. Anne ve bebeğin sağlığı için gebelik sürecinde uyku çok önemlidir. Bu dönemde telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalarla rahatlayabilirsiniz.

Adroid ve IOS için rahatlatıcı ses uygulamalarından bazıları: Yağmur Sesleri- Uyku ve Huzur, Rain Rain Sleep Sounds, Dinlendirici Uyku Müzikleri, Just Rain.

 

Annelik 9 ayla başlar ya sonrası… 9 aylık süreçte anne ile bebeği arasında kurulacak olan bağ, bir ömür boyu sürecek olan anne-çocuk ilişkisinin de temelini oluşturacaktır. Bebeğinize henüz rahminizdeyken onu ne kadar sevdiğinizi ve seveceğinizi söylemeyi ihmal etmeyin. O sizi duyuyor ve en çok size güveniyor. Şu anda duyabildiği ses ve hissedebildiği tek duygu sizin ona verebileceklerinizden başkası değil.

Babası ile birlikte bebeğinizle konuşmayı, onu beklediğinizi ve asla korkmaması gerektiğini fısıldayın. Bu onun sessiz olduğu son zamanlar ve dünyaya geldikten sonra yeterince sesini duyacaksınız ☺

Sağlıklı bir şekilde yavrunuzu kucağınıza aldığınız gün geldiğinde ise hamilelik sürecinde yaşadığınız bütün sıkıntılar da geride kalmış olacak..

Annelerin İndirmesi Gereken 11 Mobil Uygulama: https://www.bebek.com/annelerin-indirmesi-gereken-11-mobil-uygulama/

Hamilelikte Pika Sendromu nedir?

Bilmen Gereken Hamilelik Terimleri

Hamilelikte Cips Tüketilir mi?