Hamilelikte Bu Besinlere Dikkat!

Herkese merhabalar,
Gebelik dönemi, tüm vücudunuzu tepeden tırnağa değiştiren özel bir dönem. Gebelikle birlikte tükettiğiniz besinler çok daha değerli hale geliyor. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme anlayışı benimsemek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemliyken bu süreçte dikkat etmeniz gereken besinleri de hatırlamakta fayda var.

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Acı Biber

Pek çok kişi acı biber yemeyi sever, fakat aşırı acı tüketimi yemek borusunu tahriş edebilir ve mide yanmasına sebep olabilir.

Çikolata

Çikolata çoğu kişinin severek tükettiği bir yiyecek. Fakat aşırı çikolata tüketimi, bazen sindirim açısından kötü sonuçlara neden olabiliyor. Eğer reflü şikayeti de var ise, çikolatadan uzak durmak daha iyi olur.  Bunun yerine, çikolata aromalı veya hafif çikolatalı sütlü tatlı tüketmek hem daha rahat hem daha faydalı olacaktır.

Yoğun Baharatlı veya Kızartılmış Yiyecekler:

Bu besinler, midemizin sindirimde güçlük çekmesine neden olur. Kızartılmış yiyecekler yağ açısından zengin olduğu için sorun teşkil eder. Bağırsak rahatsızlığı da var ise, yağlı yiyecekler mide bulantısı ve ishal gibi sorunlara neden olur. Yiyeceklerin kızartma yerine, haşlama olarak veya fırında hazırlanması daha doğru bir seçim olacaktır.

Portakal Suyu:

Portakal suyu, her ne kadar vitaminli ve posalı bir içecek olsa da asit içerdiğinden yine yemek borusunu tahriş edebilir. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen portakal suyu, sabah saatlerinde zaten asitli olan mideye ekstra asit eklenmesine neden olacaktır.

Süt ve Süt Ürünleri:

Tüketildiğinde şişkinlik, kramp ve gaz gibi durumlar gözleniyorsa, laktoz intoleransı olma ihtimali var demektir. Laktoz intoleransı, bağırsaklarımızda laktaz enzimi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle dondurma ve kremalı süt ürünleri tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Soğan, Pırasa ve Sarımsak:

Bu yiyecekler mide ağrısına sebep olabilir.

Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Gebelik döneminde anne adaylarının yaşadığı bir diğer durum da gaz şikayetleridir. Gelin, gaz probleminin oluşmasında başlıca rol oynayan besinleri tanıyalım.

Kuru Baklagiller

Besin değeri yüksek olmasına rağmen bakliyatlar, gaz yapan rafinoz adlı doğal şekerden bol miktarda içermektedir. Fasulye, mercimek ve bezelye yedikten sonra da gaz sorunu oluşabilir. Bu besinler çok seviliyorsa, kaynar suda 2-3 dakika haşladıktan sonra ve 1 gece suda bekletilerek, gaz yapıcı özelliğinin azalması sağlanabilir.

Meyve ve Sebzeler

Vitamin ve mineral açısından mükemmel kaynaklardır. Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, brokoli ve kuşkonmaz bir miktar rafinoz içermektedir. Elma, erik, şeftali ve armut ise gaza neden olduğu bilinen bir diğer şeker türü olan sorbitol içerir. Bu sebze ve meyvelerde bulunan besin lifi, sindirilmeden bağırsaklara geçtiği için gaz üretimini arttırır. Aynı etki, bu meyvelerin kurutulmuşları için de geçerlidir.
Gaz yapan bu meyve ve sebzeleri daha az tüketmek veya yerine gaz yapmayan meyveleri tercih etmek gaz oluşumunu önemli oranda azaltacaktır. Gaz yapmayan alternatifler ise turunçgiller, çilek, domates, biber, kereviz, mantar, pişmiş meyve ve sebzelerdir.

Yüksek Lifli Nişastalar:

Yüksek oranda posa ve şeker içeren patates, mısır ve tam tahıllı ekmekler gaza neden olabilir. Patatesin gaz yapma riskini azaltmak için, kabukları soyularak haşlanabilir. Pirinç ve buğday kepeği, gaz yapmayan nişastalardır.

Gazlı ve Şekerli İçecekler:

Yüksek miktarda şeker içeren gazlı içecekler, sağlığımıza olumlu katkıda bulunmadıkları gibi, aksine boş kalori kaynakları olarak kilo almamıza da neden olabilirler. Enerji içecekleri, soda, maden suyu veya yapay olarak gazlandırılmış içeceklerin ayrıca gazı arttırdığı da bilinmektedir. Laktoz intoleransı olanlar, süt ve süt ürünleri dışında cappucino, latte, milkshake, krema ve kremalı tatlılar da tüketmemelidir.

Yağlı Gıdalar:

Ağır yağlı yemeklerin sindirimi zordur, sindirim sisteminin aşırı çalışmasına ve üretilen gazın artmasına neden olabilirler.
Besinlerin gaz yapıcı özellikleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bir besin bir kişiye gaz yapabiliyorken aynı besin başka bir kişiye hiçbir etki de bulunmayabiliyor. Bu sebeple gaz yapan besinler konusunda deneyerek ilerleyebilirsiniz.

Gaz Şikayetine Karşı Nasıl Beslenmek Gerekir?

Doğru ve dengeli beslenme, gaz şikayetini büyük oranda azaltabilir. Ancak gazın, şişkinliğin tek nedeni besinler değildir. Yemek tüketme şekli ve bazı ilaçlar da aşırı gaz üretimine neden olabilir. Yiyecekler dışında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar şunlardır:
  • Öğünleri hızlı tüketmek, sindirime ani yük bindirerek gazı arttırabilir.
  • Sakız çiğnemek gaz yapar.
  • Sert şekerlemeler, yutulan hava miktarını arttırır.
  • Besinleri yeterince çiğnememek, sindirim aşamasındaki yükü arttırır.
  • Hareket etmek, gazın atılmasına yardımcı olur.
  • Stres, gazı artırıcı bir faktördür.
  • İçeceklerde pipet kullanmak, hava yutulmasına neden olabilir.
  • Öğünleri az az ve sık sık yemek, daha az gaz oluşmasını sağlar.
Kısacası, anne adaylarının veya emziren annelerin sindirim sıkıntıları mevcut ise, yukarıda sayılanları dikkate almaları gerekmektedir. Bunlara rağmen halen sindirim sıkıntısı yaşanıyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Hamilelikte sağlık ile ilgili makaleler için: https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Kahve Tüketimi

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

11. Hafta Gebelik