hamilelikte-aft

Hamilelikte Aft

Uçuk Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Uçuk, tıbbi adı herpes simplex olan virüs yoluyla veya bağışıklığın çökmesiyle ortaya çıkan yaralardır. Hamilelikle beraber değişen psikolojiniz, yaşadığınız ekstra stres de buna sebep olabilir.Uçuk ilaçları ile tedavi edilebilen bu rahatsızlıkta dikkat edilmesi gereken uçuğun yeridir. Eğer genital bölgede uçuk varsa, bebeğe bulaşma riskinden dolayı normal doğum tavsiye edilmez. Uçuk tedavileri ile bu sorun doğum öncesinde çözülürse normal doğum mümkün kılınabilir.

Aft Nedir? Neden Oluşur?

Aft, yanak ve dudak mukozasında, dilde ve diş etinde görülen lezyonlardır. İnsanların yaklaşık %20’si aft sorunu yaşar.Stres, kullanılan diş macunu, sigara tüketimi aftların oluşmasına sebep verir.Aft ve uçuk aynı şey değildir.

Aft ve Uçuk Farkı

Aftlar, ağız içerisinde oluşur, bulaşıcı veya virüs kaynaklı değillerdir.Uçuklar ise ağız içerisinde görülebilir ancak genellikle ağız dışında olup, virüs kaynaklı ve bulaşıcıdırlar.

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı konusunda hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiğine dair inanışlar tam olarak kanıtlanmamıştır. Normal dönemindeki gibi diş sağlığına dikkat eden annenin herhangi bir problem
yaşaması beklenmez.
Ağız yaraları için gargara , jeli sprey, antibiyotik yöntemleriyle tedavi uygulanır. Gargara yara büyümesini engelleyen, evde rahatça uygulanabilen bir yöntem olduğu için sıkça tercih edilir.
Dilerseniz “Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı” Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

 

“Hamilelikte Ağız Yaraları” Konulu makalemizi okumak için; https://www.bebek.com/hamilelikte-agiz-yaralari/

Post navigation

Bir yanıt yazın