Doğumun ardından, göbeğin görünümü anne adaylarını rahatsız edebilmektedir.Bebek içeriden çıktığı halde, göbek hala şiş ve 5-6 aylık haileymişssiniz gibi bir görünüm yaratabilir. Bu görünümün yanı sıra,, bazı kadınların karnından aşağı doğru da koyu renkli çizgiler kalmaktadır. Sezaryen doğum yapanlarda bu çizgiyle beraber dikiş izleri de göze çarpar.

Vücutta toparlanması en zaman alan yer de ne yazık ki karın bölgesidir. Vücudunuzda gebelik süresince genişleyen hücreler, fazla gelen sıvıyı ter ve idrar yoluyla atar. Hatta bebeğinizi emzdirdiğiniz dönemideki koşturmalarınız esnasında fazla yağlarınızı da vücuttan atarsınız.

Fakat karnınızdaki çizgi ve çatlaklarınız uzun bir süre sizinle beraber kalır. Çatlaklar maksimum bir yıla kadar belli olacak şekilde azalır. Fakat o izler 1 yıldan sonra yavaş yavaş kaybolsa da tamamen ortadan kalkmayabilir.

Göbeğinizden kurtulmak istediğiniz bu dönemde, sabretmeniz çok önemlidir. Normal doğumda karnın eski haline dönmesi 9 ay sürmektedir.

Karnınızın eski haline dönmesi, gebelikte kaç kilo aldığınıza ve de genlerinizle alakalıdır. Gebelik süresince egzersiz yapan, 14 kilodan daha az kilo alan ve emziren  kadınların eski haline kavuşma süresi, diğer kadınlara göre daha hızlıdır. Emzirmeyen annelerde, aldığı kiloları geri verebilmek için yediklerine dikkat etmelidir.

Emzirmek, anne adayının kilo vermesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda rahim kasılmasını ve daralmasını sağlar.

Beslenme düzenine ve emzirmeye dikkat edilip, yanında bir de egzersiz yaparsanız kilolarınızla daha çabuk vedalaşırsınız. Doğum yapan kadınlar için yoga derslerine katılabilir ya da yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz.

Göbeğiniz için, fitness ve aerobik gibi karnınıza yönelik egzersizler faydalı olur. Böyle egzersizlere başlamadan önce vücudunuzun, bunları kaldırıp kaldıramayacağından emin olmalısınız.

Bazı kadınların, bu göbekten kurtulmaları için daha fazla efora ihtiyacı oluyor. Bu durum genelde birden fazla gebelik yaşayan kadınlarda görülüyor.

Kadınlar, sağlıklı bir şekilde sabit kilolarında kalabilmek için günde ortalama 1500-2500 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu da haftada yarım kilo demektir. Bunu yapabilmek için de, yediklerinizi azaltıp, aktivitelerinizi arttırmanız gereklidir. Haftada yarım kilodan fazla kilo vermeniz sağlıklı bir durum değildir. Bu durum sizde bayılma hissi, halsizlik ve ruh halinizde değişimler yaşatabilir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın