hamilelikte-7-ay

Hamilelikte 7. Ay

Hamileliğin 6 ayını da geride bıraktınız. Bu evrede hâlsizlik ve yorgunluk şikâyetleriniz giderek artar. Sırt ve bel bölgelerinizde ağrılar olabilir. Hormonlarınızın değişmeye başlaması ile birlikte vajinal akıntılarınız artar. El ve parmaklarında ağrı ve kasılmalar hissedilebilir. Olası gebelik zehirlenmelerine dikkat edilmelidir. Sabah saatlerinde el, ayak ve yüzde gereğinden fazla şişme, hızlı kilo artışı, sık ve çok baş ağrıları, görme bozukluğu, yüksek tansiyon gibi belirtilerin olması halinde mutlaka doktorunuzla hemen görüşmelisiniz. Hızlı şekilde büyüyen rahminizde düzensiz kasılmalar olabilir. Bacak krampları, varisler, basur, cilt çatlakları, bel ve sırt ağrıları, ayaklarda ödem, midede yanma ve hazımsızlık şikayetleri 3. trimesterde daha çok görülür.

Hamileliğin 24 ile 28. haftaları arasında şekerli su testi, yani 1 saatlik glukoz taraması yapılmalıdır. Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan anne adaylarında 100 gr. glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Sonuca göre hamileliğe bağlı şeker hastalığı tanısı konur ve sonuç analiz edilerek tedaviye başlanılır.

Kan uyuşmazlığı gibi sorunlarınız varsa, yani anne adayının kan grubu RH negatif ise vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmasına engel olmak için aşı olmanız gerekmektedir. Bebeğinizin de kan grubu RH pozitif olarak saptanmış ise, doğumdan sonra tekrar aşı olmalısınız.

Regl dönemindeki gibi kasılmalar 1 saat içinde 4-5 kez tekrarlıyorsa, vajinadan su geliyorsa, kanlı akıntılarınız oluyorsa erken doğum ihtimâli söz konusu olabilir. Derhal doktorunuz ile görüşmelisiniz. Bu tür durumlarda rahimdeki kasılmaları ve bebeğinizin kalp atışlarını bir grafik üzerinde görülebilir, gereği durumunda vajinal muayene yapılarak sonuca ulaşılır.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelik belirtileri ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik-belirtileri/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın