yerlesme-kanamasi-nedir

Hamilelik Önce Yerleşme Kanaması

Halk arasında daha çok “Üstüne Görme” olarak kullanılan implantasyon kanaması, hamileliğin erken belirtilerinden biri olarak görülür. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi esnasında oluşur ve döllenmeden sonra ortala 5-12 gün sonra ortaya çıkar. Bu kanama çoğunlukla lekeler halindedir ve birkaç gün devam eder. Zaman olarak, adet döneminden bir hafta önce de ortaya çıkabilir, adet döneminin ilk gününde de meydana gelebilir. Bu yüzden çoğu kadın yerleşme kanamasını, adet dönemindeki kanamayla karıştırabiliyor.

Peki yerleşme kanamasıyla adet kanamasını nasıl ayıracaksınız? İkisini ayırt etmenizdeki  en önemli faktör kanamanın yoğunluğu olacaktır. Yerleşme kanaması, adet kanamasına göre daha yoğundur. Adet kanaması ise, daha uzun sürer ve de akış miktarı daha fazladır. Yerleşme kanaması genellikle lekeler halinde görülür ve renk olarak açık pembe ya da kahverengidir. Eğer adet kanamanızda bir değişiklik görüyorsanız doktorunuza danışıp gebelik testi yaptırmanız gerekebilir.

Hamile olan kadınların yüzde yirmi beşinde, özellikle ilk üç ayda vajinal kanamalar ya da lekelenmeler meydana gelebilir.  Bu lekelenmeler genellikle bir sorunu işaret etmemektedir.

İlk üç ayda görülen kanamaların nedeni, döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu neden olmaktadır. Bu implantasyonun kanaması da çoğunlukla, döllenmenin ardından ortalama on gün sonra gerçekleşir.

Bazı kadınlar yaşadıkları bu kanamayı adet kanaması olarak değerlendirse de, implantasyon kanaması normal adette görülen kanamdan daha hafif ve de düzensizdir. Fakat şunu unutmayın; devam eden bir gebelikte adet kanamasına benzeyen derece ve bu kanamayla aynı sürede devam eden kanamalar olmamalıdır.

Gebelikte az ya da çok kanama olması değil, herhangi bir vajinal kanamanın yaşanması ciddiye alınmalıdır. Bu durumda mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Çünkü gebeliğin ilk aylarında görülen kanamalar, bir sorunun işareti olabilmektedir.

Bu durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun;

Aşırı kanama,

Kramp ve ateşlere eşlik eden kanamalar

1 günden fazla süren kanamalar.

Kanama Nedenleri

Gebeliğin ilk aylarında yerleşme kanaması dışında vajinal kanamaya neden olan durumlar;

Düşük:  Gebeliğin özellikle ilk üç ayında görülen kanamalar düşüğün habercisi olabiliyor.

Dış gebelik: Bu durumda kanamalara karın ağrısı da eşlik eder. Kesinlikle acil müdahale edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Rahimdeki değişim: Gebelik sırasında yaşanan cinsel ilişki bazen kanamaya neden olabilmektedir.

 

Hamilelikte testler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-testler/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Yenidoğan Bebek Nasıl Görünür?

Kısırlık Riskini Artıran Gıda ve Maddeler Nelerdir?

Hamilelik Öncesi En Faydalı Folik Asit