Hamilelikte Egzersiz

Hamilelik Öncesi Egzersiz ve Yararları

Hamileliğiniz öncesinde de hamilelik sürecinizi rahat geçirmenizi sağlayacak şekilde yaşamanız mümkündür. Hamile kalmaya karar verdiğinizde yapacaklarınızın ilki sigara kullanıyorsanız bırakmak ve beslenmenize dikkat etmektir. Vücudunuzu bebeğe hazırlamak için sadece beslenmenize dikkat etmeniz yetmez. Hamilelik öncesi egzersiz ile bebeğinizi taşımaya karın, bel ve pelvik kaslarınızı hazırlayabilmelisiniz. 9 ay boyunca bu kaslarınız bebeği taşımanız yüzünden zayıflayacağı için, egzersiz ile kuvvetlendirmeye hamilelik öncesinde başlamanız size büyük yararlar sağlayacaktır.

Bu yararların ilki bebeğinizi asıl taşıyan taban olan ve cinsel ilişki sırasında tatmin olmanızı sağlayan pelvik kaslarınızı geliştirmesidir. Bu kaslar genital bölgenin yanlarında başlayarak omuriliğe doğru bir sapan görünümündedir. Doğumdan önce son aylarda bu kaslar iyice zayıflamaktadır. Kegel egzersizleri ile pelvik kaslarınızı güçlendirmeniz elbette mümkündür.

Peki Kegel egzersizlerini hamilelik öncesinde nasıl yapacaksınız? Öncelikle pelvik taban kaslarınızı bularak, sadece bu kasları çalıştırmanız gerekmektedir. İdrarınız varken, onu tutmanızı sağlayan kaslar pelvik kaslarıdır. Orgazm olma sürecinde de bu kasları kullanırız. Bu kasları sıkıp bırakmak Kegel egzersizleri olarak adlandırılır. Eğer kasları sıkarken nefesinizi tutuyor ya da kalçanızı ve karnınızı sıkıyorsanız yanlış kasları kullanıyorsunuz ve hareketi doğru yapamıyorsunuzdur. Yeniden asıl kasları bulup 10 kez hızlı, 10 kez yavaş biçimde bu sıkıp gevşetme hareketini yapmanızı öneririz.

Gebelik döneminde yine yorulacak olan karın ve sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler de yapılabilir ve bu egzersizler de hamilelik sürecine olumlu etkilerde bulunur. Bebeğin karnınızda büyümesiyle vücudunuzda öne doğru bir yük oluşacak ve bel ve sırt bölgenizde ağrı yapabilecektir. Bu yüzden hamilelik öncesi egzersizlerle kaslarınızı güçlendirmeniz önem taşır. Yoga ve pilates gibi kaslarını yönetmenizi ve esnetmenizi sağlayan yöntemler ile vücudunuzu bebeğe hazırlayabilirsiniz. Unutmayın ki, gebelik hassas bir dönem olsa da, kaslarınızı güçlendirmek, besleyici ve sağlıklı yiyecekler yemek ve stresten uzak durmak ile oldukça keyifli ve heyecanlı bir dönem haline rahatlıkla gelebilir. Hamilelik öncesi egzersiz, hamilelik sırasında da devam ettirilebilir ancak doktor tavsiyesi mutlaka alınmalıdır. Eğer düşük riskinin bulunduğu bir gebelik yaşamıyorsanız, başladığınız egzersiz ve sporlara devam edebilirsiniz.

 

Hamilelikte egzersiz ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın