Hamileliğin 4. Ayı

Hamileliğin dördüncü ayına geldiğimizde, anne adaylarının bir takım organ sistemlerindeki değişiklikler yaşandığını görürüz. Ayrıca dördüncü ay, anne adayının vücudunda yaşadığı değişikliklerin ötesinde ilk güzel hareketin yaşandığı aydır. Hamileliğinizin dördüncü ayında bebeğinizin hareketleri ilk defa hissedilir. Hatta bu dönemde bir çok anne adayı her doktor ziyaretinde “bebeğin hareketlerini hala hissetmiyorum” diye doktora şikayette bulunur.

Çünkü bebek hareketlerinin hissedildiği dönem, genelde hafta hesabıyla 17. 18. haftalara, çoğunlukla dördüncü aya tekabül eden dönemdir. Bu dönemde bebek hareketleri hissedilmeye başlar. Anne adayı bunu ilk başta kas seğirmesi gibi hissetmekle birlikte bebeğin güçlü kol ve ayak darbelerini hissetmeye başlar. Hatta baba adayları da ellerini annenin karnına koyduklarında bebeğin hareketlerini rahatlıkla algılayabilmektedirler.

Siz bebeğinizin hareketlerini artık hissederken, bebeğiniz nasıl bir gelişim evresinde. Dördüncü ayda, yani 13 ila 17,5 haftalar arasında bebeğe baktığımızda; yaklaşık olarak gövde ile başın aynı boyutlarda olduğunu, kolların nispeten biraz daha kısa olduğunu ve gövdenin yanlara doğru olduğunu gözlemleriz. Fakat bebeğimiz bu ayın sonlarına doğru, artık yavaş yavaş bir insan modeli haline gelmeye başlıyor. Yani kısa kollar biraz daha uzamış oluyor, eller ve ayaklardaki parmaklardaki perdeler ortadan kalkmış oluyor, gözler orta hatta doğru yaklaşıyor, beyin dokusu hızla gelişiyor ve bebeğimiz bu dönemin başından itibaren artık daha aktif bir şekilde hareket etmeye başlıyor. Hareket ederken de erişkin bir insanın yapabileceği hareketlerin hemen hemen tümünü yapmakla beraber özellikle sıçrama şeklindeki hareketi çok fazla yapıyor bebek.

Anne adaylarının ise bu dönemde karınları yavaş yavaş çıkmaya başlar. Ancak bazı anne adaylarının karınları çok daha geç dönemde çıkabilir. Anne adaylarının bu dönemde bir beklentisi daha var tabii ki ultrasona girildiğinde bebeğin cinsiyetini öğrenme beklenti. Hatta kadın doğumcuların bebeğin kemik yapısından cinsiyetini aslında çok erken dönemde anladıklarını düşünen anne adayları var. Ancak tabii ki durum böyle değil; bu konuyu açıklığa kavuşturalım. Genital tüberkül denilen ve bebeğinizin genital yapısını gösteren yapı 15. haftada olgunlaştığı için, 15. haftadan önce yapılan ultrason görüntüsünde söylenen cinsiyete güvenmemek gerekir. Bununla birlikte 15. haftadan sonra da hata payı oldukça azdır.

 

Haftalara göre gebelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/haftalara-gore-gebelik/

Post navigation

Bir yanıt yazın