Hamileliğin 1. Ayı

Tebrikler! Uzun ve sonu çok güzel bitecek bir yolculuğun başındasınız. Tabii ki henüz bu yolculuğa başladığınızın farkında değilsiniz. Çünkü ilk ay aslında hamileliğinizin henüz başlamadığı bir aydır. Ancak hamilelik için  hazırlıklar yapılmaya başlanır. Siz henüz farkında değilken hamileliğiniz başlangıcı olarak ne kabul edilir? Tabii ki son adet gördüğünüz gün hamileliğinizin başlangıcı olarak kabul edilir. Siz farkında değilken bu güzel yolculuk nasıl başlar?

Öncelikle anne adayının yumurtalıklarından birinde sağda ya da solda bir yumurta hücresi etrafında sıvı biriktirerek olgunlaşır. Bu yapıya folikül diyoruz. Folikül, içindeki olgun yumurta hücresini serbest bırakmak için çatladığında da yumurtlama meydana gelmiş olur. Serbest kalan yumurta hücresinin spermlerle bir araya gelmesi de döllenme dediğimiz sürecin başlangıcıdır.

Döllenme sonucunda anne adayından gelen yumurta hücresi, baba adayından gelen sperm hücresi birleşmiş ve embriyo oluşmuştur. İlk ayın sonuna doğru embriyo hücresi çoğalarak büyür ve rahim kanalına yerleşir. Bebeğinizin rahim kanalına yerleştiği ilk ayın son haftasından üçüncü aya kadar artık organ gelişimi maksimuma ulaşacak ve üçüncü ayın sonunda ultrasona girdiğinizde girdiğimizde kolları, bacakları, parmaklarıyla,beyin dokusuyla, kalbiyle, midesi, idrar torbasıyla, omurgasıyla ve bir çok organıyla birlikte görülen bir ultrason görüntüsüne kavuşacaksınız.

Henüz ilk aydayız ve büyük ihtimalle hamilelik belirtilerini görüyor ve şüpheleniyoruz. Sizin kuşkuları yaşadığınız ilk ayın sonuna geldiğimizde bebeğiniz artık rahim içine yerleşmiştir. Bebeğiniz rahim içine yerleştikten sonra yapacağınız hamilelik testleri hem kanda hem idrarda pozitif sonuçlar verir.

 

Haftalara göre gebelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/haftalara-gore-gebelik/

Post navigation

Bir yanıt yazın