Hamileliğin 5. Ayı

Beşinci aydayız. Yani 17 buçuk ile 21 buçuk haftalar arasındayız. Peki bu dönemde bebeğinizin dünyasında ne gibi değişimler yaşanıyor? Bebeğiniz tabii ki hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ve hareketliliği de aynı şekilde devam ediyor. Beşinci ayda ultrasonografiye baktığımız zaman bebeğinizin oldukça hareketli olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Burada sizin için en önemli değişim, yapılacak testler diyebiliriz. Önemli bir kontrolden bahsetmemiz gerekiyor. Bu haftalarda anne adayına iki tane test yapılması öneriliyor. Bunlardan bir tanesi dörtlü test, bir tanesi de detaylı ultrasonografi. Dörtlü test dediğimiz şey için, aslında eskiden üçlü test adını verdiğimiz testin bir üst versiyonu diyebiliriz. Dörtlü test, zamanla üçlü testin yerini hızlı bir şekilde almaya başladı. Ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor.

Yalnız burada bir şeye dikkat çekmek gerekiyor. Bazı doktorlar hem ikili test hem dörtlü testi yaparken, -dörtlü test de aynı şeye hizmet ediyor yani kromozom anomalisi riskini belirlemek- bazı doktorlar sadece ikili test yapıyor bazı doktorlar sadece dörtlü test yapıyor. Dediğimiz gibi aslında her iki uygulama da aynı amaca yani kromozom anomalisi riskini belirlemeye hizmet ediyor ve hangisinin uygulanacağı tamamen doktorun tercihine göre değişiyor. Burada doktorun kendi eğitim aldığı ekole göre değiştiği için bu, kendi doktorunuz nasıl görüyorsa ona güvenmelisiniz.

Çünkü, aslına bakıldığında her üç yaklaşımın da doğru olduğunu görüyoruz. Burada önemli olan kıstas, bebeğinizin sağlıklı olması.

Önemli diyebileceğimiz bir diğer test ise detaylı ultrasonografi. Detaylı ultrasonografi dediğimiz test de yine doktorunuzun kendisi tarafından yapılabilir. Genel olarak doktorlar detaylı ultrasonografi işlemini başka bir doktorun yapmasını uygun görürler. Burada amaç ikinci bir gözün görmesi ve yorumlaması diyebiliriz. Bir anlamda denetim mekanizması oluşturması adına detaylı ultrasonografiyi başka bir doktora yaptırabilir. Bununla birlikte doktorunuz bu uygulamayı kendisi yapmayı da tercih edebilir.

Peki detaylı ultrasonografi testiyle ne yapılır? Bu testte bebeğinizin bütün organları detaylı olarak gözden geçirilir. Bebeğiniz tepeden tırnağa izlenir. Detaylı ultrasonografi için özellikle 19 ila 23. haftalar arası en uygun dönemdir diyebiliriz. Burada bir konuya açıklık getirelim. Bu testle birlikte genellikle anne adaylarının öğrenmek istediği konular vardır. Ancak bu test; cilt hastalığı, ileride oluşabilecek psikiyatrik rahatsızlıklar ya da genelde merak edilen otizm gibi durumları açıklamaz. Detaylı ultrasonografi bize organların gelişimiyle ilgili doneler verir. Bu şekilde örnek vermek gerekirse; böbreklerde genişleme, kalp deliği gibi ciddi sorunlar bu testle anlaşılabiliyor.

 

Haftalara göre gebelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/haftalara-gore-gebelik/

Post navigation

Bir yanıt yazın