Hamileliliği Belirtilerden Fark Edin

Artık anne olmak istediğinizi fark ettiniz ve buna oldukça hazırsınız. Kesin olarak dünyaya çocuk getirmek istediğinize emin oldunuz. Hayatınız o günden sonra tamamen değişti çünkü bundan sonra artık o kutsal vasfı taşıyacaksınız. ‘Annelik’ Bebek denilince akan sular durur, hayat bulutların üstünde yaşanmaya başlanır. Daha önce hiç yaşamadığınız bu tarifsiz deneyimi yaşayacaksınız.

Peki bu kararı aldıktan ve eyleme geçtikten sonra hamile olduğunuzu nasıl anlayacaksınız?

Bir kadın olarak 12-13 yaşından beri sağlıklı ve normal bir kadın olarak adet görüyorsunuz. Adet düzensizliği ya da kesintisi birçok hastalıkla beraber daha çok hamilelik belirtisi olarak gösterilir fakat hamileliği diğer belirtilerden ayırt etmenin birden çok göstergesi vardır. Öncelikle kadınlar genellikle adet dönemlerinden bir on, on beş gün sonra yumurtlama dönemine geçiş yaparlar ve bu dönemdeki cinsel birleşmede hamile kalma oranı en yüksek seviyededir. Bu tarihlerdeki cinsel birleşmeyi takip eden 30 günlük süreçte hamilelik meydana gelebilir. Döllenme sürecinden sonra fetüs gelişmeye büyümeye başlar ve belirli bir boyuta gelir. Bu süreçte siz müstakbel annelerde hormonal değişiklikler meydana gelir ve sonrasında hamileliğiniz netleşir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin en bilindik belirtileri; baş dönmesi, kusma, bulantı veya uyku halinin devamlılığıdır. Ana belirtiler dışında anne adayları bedenindeki bazı değişimlerden hamile olduğunu anlayabilir. Bunlar; ani duygusal değişkenlikler, sebepsiz sinir ya da aniden ağlama nöbetleri, yorgun olma hali, mide bulantısı, sürekli uyuma isteği, göğüslerde dolgunluk hissi ve ağrı, vücuttaki çoğu yerde ödem oluşması, kasıklarda ağrı, sıkça idrara çıkma isteği, bel ağrısı, akıntı artışı, göz bebeklerinde büyüme ya da idrar yolu enfeksiyonu olarak belirti verir. Bu belirtiler regl belirtileriyle çok benzer olup ayrım yapılması zor olabilir. Dolayısıyla şüphelendiğiniz durumlar mutlaka tıbbi yöntemlere başvurmanızda fayda vardır. Hamilelik belirtilerinizden %99 emin olmak isterseniz, gebelik testlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamilelik testini, regl döneminden yaklaşık 10 gün geçtikten sonra yaparsanız daha kesin bir sonuca varmış olursunuz.

Fakat hamileliğin en kesin sonucunu ultrason cihazı ile alırsınız. Hamileliğin ilk haftalarında fetüs çok küçük olduğundan vajinal ultrason muayenesi tercihiniz olmalıdır.

Siz güzel anne adayları, sağlığınıza önem göstermeli ve bu tarz belirtileri mutlaka dikkate almalıdır. Vücudunuz hangi belirtiyi verirse versin en önemlisi kendinizi önemsemeniz ve bir doktora başvurmanızdır. Vücudunuzun verdiği sinyaller keyfinizi kaçırmasın aksine bu dönemin tadını çıkarıp, anne olacak olmanın kutsal güzelliği ile gönlünüzce bir hamilelik dönemi yaşayın.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelik belirtileri ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik-belirtileri/ 🤰🏻[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın