Gebelik Belirtileri

Hamilelik Öncesi İlk Belirtiler

Hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz, test yaptırmadan önce bazı belirtiler size hamileliğin sinyallerini veriyor.

Gebeliğin ilk ve en önemli sinyallerinden biri adet gecikmesidir. Fakat bu her kadın için geçerli değildir.  Çünkü bazı kadınlar gebeliğin geç dönemlerine kadar bazen hiçbir belirti yaşamayabilir ya da yaşanan bu belirtileri adet döneminde yaşanan belirtilerle karıştırabilir.

1- Yorgunluk

Gebe kaldığınız zaman, metabolizmanız sizi ve bebeğinizin gelişimini desteklemek adına hızlanır. Doğal olarak kendinizi daha yorgun ve halsiz hissedersiniz. Bununla birlikte, gebelik döneminde “progesteron” adlı hormon daha fazla salgılanır. Hormonun yatıştırıcı etkisi yüzünden de anne adayının yorgunluğu artar. Bu da normalden fazla uyuma ve halsizlik gibi gebeliğin en yaygın belirtilerinden biridir.

2. Memeler

Değişen hormonlarla beraber, memelerde büyüme ya da hassasiyet yaşanılabilmektedir.. Bazı kadınlarda, meme uçlarında renk değişikliği de gözlenir. Memelerde yaşanan bu durumlarda, hamileliğin ilk belirtilerinden biridir.

3- Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve kusma hemen hemen her hamilelikte meydana gelir.  Hormon dengelerinin değişmesiyle meydana gelen bu duruma sabah bulantıları denmektedir. Fakat buna rağmen günün her saatinde mide bulantısı ve kusma yaşanabilir. Bazı kadınlar kokulara karşı aşırı hassas olabilmektedir. Daha önceden rahatsızlık duymadıkları koku, bir anda mide bulantısı  ve buna bağlı olarak kusmaya neden olabilmektedir.

4- İştahtaki Dengesiz Durumlar

Hamile kalan bir kadının aşırı derecede artan iştahı, kadınların yaşadığı erken gebelik belirtilerinden biridir. Kadın bu dönemde sürekli kendini aç zanneder ya da aşermeye başlar. Genelde mevsimi olmayan bir meyve ya da sebze aşerilir. Bazı kadınlarda ise bunun tam tersi bir durum yaşanır. Daha önceden gözü kapalı, bayılarak yediğiniz yiyecekten bu dönemde iğrenmeye başlayabilirsiniz.

5- Tuvalet

Gün içinde sık sık idrara çıkmak, hamileliğin erken belirtilerinden biri olarak görülür. Bu durum genelde, gebeliğin oluşmasından bir hafta sonra başlar. Geceleri sık sık yatağınızdan kalkıp tuvalete gitmeye başlayabilirsiniz. Bazı kadınlarda da gene bunun tam tersi görülebilir. Kimi kadınlarda, kabız daha ön planda görülen bir hamilelik sinyalidir.

6- Baş Dönmesi

Gebelik, kan damarlarının genişlemesine yol açtığı için tansiyonda oynamalar yaratabilir. Bunun sonucu olarak, bir anda ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşanabilir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelik belirtileri ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik-belirtileri/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın