Gebelik Döneminde Nezle Olmak

Gebeliğin kış aylarına denk gelen çoğu anne adayının yaşadığı durumlardan biri de nezle rahatsızlığıdır. Nezle basit bir enfeksiyon gibi görülse de gebeliğiniz için risk oluşturan durumları da olabilmektedir. Bu yüzden her rahatsızlığı önemsediğiniz gibi lütfen nezleyi de önemseyin. Nezle nedir?

Üst solunum yollarının enfeksiyon kapması olayına soğuk algınlığı denir. Bilinen adıyla boğazın üşütülmesi durumudur. Soğuk algınlığı ile aynı anlama gelen bir başka hastalık da nezledir. Nezle üst solunum yollarında oluşan viral rahatsızlıktır.

Nezlenin belirtileri nelerdir?

Nezle; burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı gözde sulanma ve kızarıklık, boğaz ağrısı ve yanması, öksürük gibi belirtiler gösterir. Bu şikayetleri; yüksek ateş, balgam, şiddetli baş ağrısı izliyorsa ve bir haftadan fazla sürüyorsa mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir.

Nezlenin geçmesi için ne yapabilirsiniz?

Virütik enfeksiyona bağlı olan soğuk algınlığı, nezle gibi rahatsızlıklar belirli bir ilaç tedavisi içermez. Antibiyotik tedavisi viral enfeksiyonları geçirmez bu yüzden bu tarz hastalıkların tedavisi için kullanılmaz. Zaten çok gerekmediği sürece antibiyotiklerin kullanılması yarardan çok size zarar verir. Hele ki gebelik döneminde bilinçsiz antibiyotik kullanımı bebeğiniz ve sizin için hayati tehlike içeren durumlar ortaya koyabilir. Bu sebeple nezle olduğunuzda önce bol sıvı tüketmeli, istirahat etmelisiniz. Mutlaka doktorunuza danışarak; ateş düşürücü, öksürük giderici ilaçlar, burun açıcı spreyler veya vitamin takviyesi alabilirsiniz.

Gebelik döneminizde nezleden nasıl korunabilirsiniz?

Nezle enfeksiyonu havada bulunan damlacıklar vasıtasıyla bulaşır. Enfeksiyonlar nezle olmuş bireylerin soluduğu havayla beraber havaya karışmaktadır. Hasta olmayan birey bu havayı soluduğunda enfeksiyonu kapması muhtemeldir. Havadan solunum yolu ile kapılabilen bu hastalık, el teması ile de bulaşabilir. Dolayısıyla gebelik döneminizde,  havasız kapalı alanlardan ve kalabalık yerlerden kaçınmanız gereklidir.

Nezleden korunmanın bir başka yolu ise ellerin sıklıkla yıkanmasıdır. Bunun dışında stresten kendinizi arındırmanız, uykunuzu iyi almanız, bol bol vitamin barındıran meyve ve sebze tüketmeniz nezleden korunmanız için büyük önem taşır. Grip gibi hastalıklardan aşı yoluyla korunabilirsiniz ancak nezle rahatsızlığı için herhangi bir aşı yaptırmanız mümkün değildir.

Gebelik döneminde nezle olmanız bebek için risk taşır mı?

Nezleniz ağırlaşıp zatürre gibi ciddi hastalıklara dönüşmedikçe, bebeğiniz için bir tehlike taşımaz. İyi dinlenmek bu hastalığın hafifçe atlatılmasına yardımcı olur. Bu dönemde hapşırık, öksürük  gibi eylemler bebeğiniz için bir herhangi bir risk arz etmez.

Belirttiğimiz gibi nezle bulaşıcı bir hastalıktır ve bu yüzden bu hastalığı kapabileceğiniz, bulaşıcı ortamlardan uzak durmanız gereklidir. Gebelik döneminizde tüm rahatsızlıkları olduğu gibi nezleyi de önemsemenizi ve süre gelmesi, ilaç gereksinimi hissettiğiniz durum mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.