Doğum sonrası şişlikler nasıl iner?

Hamilelik süreci anneler için kilo ve şişlik gibi istenmeyen sıkıntılara yol açabilir. Bunlar doğum sürecine kadar annenin istemese bile yaşayacağı normal bir durumdur. Anne de kilo almanın yanı sıra özellikle şişlikler belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Şişlik hamilelik sürecinde annelerin yaşadığı en önemli vücut değişimlerinden en önemlisidir.

Özellikle ayaklarda şişlik meydana gelmektedir hamilelik sürecinde. Vücut hamilelik sürecinde daha fazla su ihtiyacı duyar. Bu şişliklerin meydana gelmesi de bu su ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Sıvının fazlasının vücut içerisinde muhafaza edilmesi şişliklere neden olmaktadır. Alınan kilolarda üstüne eklenince ayaklarda ve vücutta şişlik meydana gelmesi gayet doğal bir durumdur. Peki, ayakta şişlik nasıl giderilir? Şişliği azaltmak için neler yapmak gerekir.

Ayaklarınızı Dinlendirin

Ayaklarınızı ne kadar dinlendirirseniz o kadar faydalı olacaktır. Şişlik azaltmak için ayaklarınızı yüksek yerlere doğru kaldırarak uzanın. Kanepeye, sandalyeye, tabureye ve ya daha başka yüksek bir yere ayaklarınızı uzatın. Vücudunuzdan yüksek bir yerde olmasına dikkat edin. Uzanarak ayaklarınızı yukarı kaldırmak daha faydalı olacaktır. Şişlik sorunlarında ayakları yüksek bir yere uzatmak çok iyi bir taktiktir.

Beslenmeye Dikkat Edin

Beslenme şişliklerde önemli bir husustur. Şişlik problemlerinde dengeli beslenmenin önemi çok fazladır. Hamilelik süreci boyunca aşırı tuz tüketiminden kaçınılması gerekir. Yemek yerken tuzun dozunu iyi ayarlamak, hatta yemeğe tuz koymamak gerekir. Tuzun fazla olmaması şişliğin artması anlamına gelmektedir. Tuz sıvıyı vücutta daha fazla muhafaza eder. Bu da şişlik sorunu yaratır. Tuzdan uzak durun.

Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçimlerinizde hamilelik ve doğum sonrası bir süre rahatlığı tercih edin. Sıkı kıyafetler şişlikleri tetikler. Bunun için rahat kıyafet tercih edilmesi gerekir. Şişliklerinize baskı yapacak kıyafetlerden uzak durmanızda fayda var.

Doktor Kontrolü

Şişlik hamilelikte ve doğum sonrasında oluşması gereken normal bir durumdur. İstisnalar dışında her bayanda görülebilen bir durumdur. Şişlik ayak bölgesinde meydana gelebilecek normal durumdur. Fakat vücudun diğer bölgelerinde böyle bir durum ile karşılaşılır ise doktora görünmekte fayda var. Başka bölgelerde yaşanacak şişlik durumları sağlık sorunlarının habercisi durumundadır. Bu durumda mutlaka bir doktora görünmekte fayda bulunmaktadır.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.