HamilelikHamilelik Hastalıkları

Gebelikte Üşüme Görülür mü?

Üşüme, damarların kasılması sonucunda ortaya çıkmakta olan bir durumdur. Bu durum yaşandığında yani üşüme hissedildiğinde iç titremesi yaşanması, el ve ayaklarda soğukluk hissedilmesi, tırnakların morardığının görülmesi, dudaklarda beyazlama belirtileri olur. Üşümenin elbette ki en büyük sebebi havanın soğuk olmasıdır. Fakat havanın normal olduğu bir durumda bile sık sık üşüyen insanlarda belli başlı bazı hastalık belirtileri olduğu düşünülmelidir.

Gebelikte üşüme nedenlerinin arasında hatta en başında ilk akla gelen sebep kansızlıktır. Bu sebep dışında tiroid bezinin normalden daha az çalışması ile görülen hipotiroidi, kimi damar hastalıkları, romatizmal problemler, şekerde görülen düşüklük ve hipoglisemi gibi belirtilerin, üşüme belirtisine sebep olan hastalıklar arasında yer aldığı söylenebilir.

Üşüme elbette ki hamilelikte de görülebilir. Hamilelikte pek çok zaman kansızlık, düşük kan şekeri ve tiroid bezinden kaynaklanan problemlerden ötürü üşüme belirtilerine rastlanır. Hamilelikte yaşanmakta olan bulantı ve kusmalar sonrasında da üşüme ve dolayısı ile titreme görülebilir. Fakat bu üşüme ve titreme durumu bulantı ve kusma hali dışında diğer zamanlarda da sıkça oluyorsa, oda sıcaklığı normal olduğunda bile üşüme hissediliyorsa mutlaka bir Endokrin Uzmanına başvurulması önerilir.


Sıklıkla üşüme ve titreme şikayetiniz bulunduğunda ve bu durumu kadın doğum uzmanına ilettiğinizde de muhtemelen tahliller sonucuna göre size, bu sıkıntılarınızın nedenine yönelik tedavi uygulayacaktır. Eğer yaşamakta olduğunuz durum, doktorunuzun branşı dışında nedenlerden kaynaklanan bir durumlar ise sizi uygun doktora yönlendirecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu