Gebelikte Üşüme Görülür mü?

Üşüme, damarların kasılması sonucunda ortaya çıkmakta olan bir durumdur. Bu durum yaşandığında yani üşüme hissedildiğinde iç titremesi yaşanması, el ve ayaklarda soğukluk hissedilmesi, tırnakların morardığının görülmesi, dudaklarda beyazlama belirtileri olur. Üşümenin elbette ki en büyük sebebi havanın soğuk olmasıdır. Fakat havanın normal olduğu bir durumda bile sık sık üşüyen insanlarda belli başlı bazı hastalık belirtileri olduğu düşünülmelidir.

Gebelikte Üşüme Görülür mü?

Gebelikte üşüme nedenlerinin arasında hatta en başında ilk akla gelen sebep kansızlıktır. Bu sebep dışında tiroid bezinin normalden daha az çalışması ile görülen hipotiroidi, kimi damar hastalıkları, romatizmal problemler, şekerde görülen düşüklük ve hipoglisemi gibi belirtilerin, üşüme belirtisine sebep olan hastalıklar arasında yer aldığı söylenebilir.

Gebelikte Üşüme Görülür mü?

Üşüme elbette ki hamilelikte de görülebilir. Hamilelikte pek çok zaman kansızlık, düşük kan şekeri ve tiroid bezinden kaynaklanan problemlerden ötürü üşüme belirtilerine rastlanır. Hamilelikte yaşanmakta olan bulantı ve kusmalar sonrasında da üşüme ve dolayısı ile titreme görülebilir. Fakat bu üşüme ve titreme durumu bulantı ve kusma hali dışında diğer zamanlarda da sıkça oluyorsa, oda sıcaklığı normal olduğunda bile üşüme hissediliyorsa mutlaka bir Endokrin Uzmanına başvurulması önerilir.

Gebelikte Üşüme Görülür mü?


Sıklıkla üşüme ve titreme şikayetiniz bulunduğunda ve bu durumu kadın doğum uzmanına ilettiğinizde de muhtemelen tahliller sonucuna göre size, bu sıkıntılarınızın nedenine yönelik tedavi uygulayacaktır. Eğer yaşamakta olduğunuz durum, doktorunuzun branşı dışında nedenlerden kaynaklanan bir durumlar ise sizi uygun doktora yönlendirecektir.

 

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

7 Yorum

  1. Merhabalar ben 2.kez deniyorum hamile kalmayı ama daha adet günüme 6 gün var. Fakat vücudumda önceki aylara göre farklı ağrılar var önce sol yumurtalıkta başlayıp dünden beri belime sabitlenmiş bir ağrı, ateşim çıktı, bazen üşüme geliyor midemde gariplikler var biraz bitkinim ama erken gebelik testi yaptım bugün negatif sizce ne oşabilir yani su adet olmadan önceki hafta inanılmaz geriliyorum sizce hamile olabilirmiyim?

    1. Bende ikinci çocuğu düşünüyorum sol kasıkta ağrı ve iki gündür üşüme var oda sıcaklığı normal ve sürekli ağlıyorum ve sinir var adetime 11 gün var test yapmadım benimde kafam karışık

  2. Suan yatıyorum. Halsizim adetim gecikti 27 gun olck şubatın 28de olmustum regl makattan kanama gldı isal oldum neyim vr bılmıyorum hamıle oldugumdan şüpheliyim sizce hamile iyi dır test nezmn yapmam lazım

  3. Merhaba ben 5+3 hamileyim ayaklarımda aşırı bir üşüme var bunun sebebi sizce ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.