bebeklerde obezite

Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır?

YouTube video
Çocuklarda obezite, vücut kitle indeksine göre hesaplanır. Persentil eğrileri ile diğer yaşıt çocuklarda ve aynı cinsteki çocuklarla karşılaştırılır.
Vücut kitle indeksi kişinin kilosunun boyunun karesine bölerek elde edilir ve her yaş için her cinsiyet için de farklıdır.
Aynı yaştaki bir kız ile aynı yaştaki bir erkek çocuğun persentil eğrileri farklı olabilir. Persentil eğrilerini kilo persentil eğrisinde eğer çocuk 50 persentilde ise ideal kilosunda 80 persentil de yavaş yavaş kilolu çocuktan bahsederken, persentili 90’ı geçen çocuklar obez çocuklar olarak adlandırılır.
YouTube video
Çocuklarda obezite tedavisinde multidisipliner yaklaşım çok önemlidir. Sadece diyetisyen ile çocukların obezite tedavisi yapılamaz.
İlk önce bir çocuk doktorunun farklı bir hastalığı olup olmadığını bir takım tetkikler yaparak saptanması gerekir. Belki saptadığı bazı durumlarda bir çocuk endokrin uzmanına yönlendirilebilir.
Eğer çocuklarda hormonal bir bozukluk varsa, çocuk uzmanları tarafından, hormonal bozukluk ilaçlarla ortadan kaldırılıp çocuğun kilo vermesi sağlanabilir. Hormonal bozukluğu olmayan çocuklar pedagog ve diyetisyen eşliğinde anne baba eğitimleri verilerek obezite durumu tedavi edilebilir.
Beslenme alışkanlığının çocukluktan kazanıldığını unutmayın! Siz bebeğinizi nasıl bir düzene alıştırırsanız yetişkinlik döneminde de aynı şekilde beslenecektir. Bu sebeple, bebeğinizi küçük yaştan itibaren (özellikle 1 yaşından önce) yasaklı besin dediğimiz basit şekerden, basit şeker içeren tüm besinlerden mümkün olduğu kadar uzak tutmaya çalışın.
Unutmayın, bebeğiniz siz tanıştırmadığınız sürece bu zararlı besinlerin tadını bilmeyecek!
Bebeğinize sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak ve obeziteden korumak istiyorsanız öncelikle bir beslenme düzeni oturtmalısınız. Ana öğün ve ara öğün alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmalısınız.
Sağlıksız atıştırmalıklar ile tanışmasına fırsat vermeden onun için en sağlıklı atıştırmalıklara bebeğinizi yönlendirmelisiniz. Örneğin, televizyon izlerken cips yerine havuç dilimleri verebilirsiniz.
Bebeğiniz için en faydalı ek gıdaları incelemek için; https://www.bebek.com/bebekler-icin-en-faydali-ek-besinler/ tıklayın.

Diyetisyen Beyza Uyan

ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Post navigation

Bir cevap yazın