bebeklerde kepce kulak neden olur

Bebeklerde Kepçe Kulak Neden Olur? Nasıl Düzelir?


Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren kendilerine has kimi özelliklerle doğarlar. Kimisinin kafa yapısı daha yuvarlak iken, kimisinde ise daha düzdür, kimisinin boyu normale göre uzun olabilirken, kimi bebek ise daha minik boyda doğar. Genel olarak baktığımızda her bireyde görülebilen bu kişisel özellikler bazen, standart görünümün dışında seyredebilir ki bebeklerde kepçe kulak sendromu da bunlardan biridir.

Günümüzde her 20 bebekten 3’ünde görülebilen kepçe kulak, her yaş için farklı çözümleri olan bir durumdur. Çocuklarda yüzde 5 oranında görülen bu durum bebekte veya çocukta herhangi bir işlevsel bozukluğa yol açmadığı için hastalık olarak kabul edilmez, ancak ilerleyen dönemlerde psikolojik travmalara yol açabileceği  için bazı vakalarda ebeveynler çocuklarının tedavi olmasını talep edebilir.

Kepçe Kulak Neden Olur?


Doğumsal bir şekil bozukluğu olan kepçe kulak sendromu, en basit tanımı ile kulak kepçesinin en üst kısmının kafaya uzaklığının olması gerekenden daha fazla ölçüde olması durumudur. Normalde 2 cm olması gereken bu mesafe, kepçe kulaklı bebeklerde ve çocuklarda daha fazladır.

Burun ve kulağın uzunluğu birbiri ile paralel, kulak kepçesinin üst kısmı ile kaşların kenar kısmı da yine birbirine paralel olmalıdır. Kepçe kulak sendromunun ortaya çıkma sebebi ise kulak kıkırdağının fazla gelişmiş olmasıdır. Kepçe kulağın tek bir tipi bulunmaz, birden fazla tipte şekil bozuklukları mevcuttur.

Yenidoğanda Kepçe Kulak Sendromu ve Kontroller

Doğumdan sonraki dönemde fark edilebilecek kepçe kulak sorununun sağlık açısından herhangi bir olumsuz durum oluşturmadığı bilinmektedir. Kepçe kulağa sahip olan bebeklerin işitme duyusunda herhangi bir farklılık gözlenmez. Ancak yaş ilerledikçe, kişinin standart görünümün dışında bir görüntüye sahip olması sebebiyle psikolojik kimi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kulakta doğumsal bir şekil bozukluğu sebebiyle gerçekleşen bu sorun, bebeklik döneminde fark edildiğinde operasyonsuz bir şekilde çözülebilir. Bu noktada en büyük sorumluluk ailelere düşmekte olup, bebeklerini iyi gözlemlemeleri ve gelişimsel özelliklerini dikkatle incelemeleri gerekir.

Yine aynı şekilde özellikle doğumdan sonraki ilk haftalarda çocuk doktoru kontrolleri ihmâl edilmemelidir. Çünkü yenidoğanda kepçe kulak sorununu siz fark etmeseniz dahi doktorunuz durumu fark edip size uzman görüşünü sunarak farklı çözüm önerileri önerebilir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Sendromu


Ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biri de “Bebeklerde kepçe kulak düzelir mi?” sorusunun yanıtıdır. Anneden bebeğe geçen östrojen hormonu sayesinde, yenidoğan bebeklerin vücudundaki tüm kıkırdak dokuları oldukça yumuşaktır.

Kulaktaki kıkırdak dokusunun da diğer dokular gibi yumuşak olması sebebiyle kepçe kulaklı bebeklerde ilk 3 ay tedavide son derece önemlidir. Tenisçi bandı da denilen bant formları sayesinde kulakların yüze yakın durması sağlanmakta ve bu sayede bebeklikte sorunun giderilmesi mümkün olmaktadır. Böylece bebeğin hassas olan kıkırdağına adeta yeniden şekil verilmesi sağlanır.

Bu uygulamanın yanında, yine kulaktaki kıvrım ve şekil bozukluklarını gidermek için kullanılan silikon aparatlar da mevcuttur. Sağlığa uygun malzemeden işin uzmanları tarafından üretilen bu tür silikon aparatlarla da yüzde 90’ın üzerinde başarı sağlanır.

Ortalama 4 ila 6 hafta arasında sonuç alınabilen bu aparatların kullanımı bebeğin duymasını, emmesini ve diğer hareketlerini kısıtlamaz. Silikon takılı olduğu sürece bebek herhangi bir farklılık hissetmez. Silikon aparatın doğumdan sonraki en erken zamanda kullanılması tavsiye edilir, özellikle 4 haftalıktan öncesi kullanmaya başlamak ve tedaviden etkili sonuç almak için en uygun dönemdir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Neden Olur? Nasıl Düzelir?

 

Okul Çağındaki Çocukta Kepçe Kulak Sendromu

Genellikle her iki kulakta da görülebilen kepçe kulak sendromu, nadiren de olsa tek kulakta da görülebilir. Bebeklik döneminde çözümü olan bu durum giderilmediği takdirde özellikle okul çağındaki çocuklarda kimi sorunlara yol açmaktadır.

Yetişkinlere oranla daha rahat davranan ve birbiriyle eğlenmeye daha açık olan çocuklar, bunu şaka konusu hâline getirebilir ve bu da çocuğun ilk eğitim döneminde son derece önemli olan psikolojik ve sosyal gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle çocuklarda kepçe kulak sendromu sadece fiziksel bir sorun olarak görülmemeli ve olası çözümlerin üzerine mutlaka gidilmelidir.

Kendi deneyimlerimizden yola çıktığımızda dahi, çocukluk döneminde ne kadar hassas olduğumuzu, nasıl daha kırılgan bir yapıya sahip olduğumuzu hatırlarız. Empati kuramayan çocuklar malesef bazen bilinçli bir şekilde arkadaşlarının farklılıkları ile dalga geçebilir.

Bu durum kontrol altına alınmadığında ve dalga süreci devam ettiğinde karşı tarafta telafisi zor duygusal ve psikolojik hasarlar bırakabilir. İşte tam da bu noktada tedavisi mümkün bu problem karşısında zaman kaybetmeden, durumu fark ettiğiniz ilk anda çocuk doktoruna ya da kulak burun boğaz alanında uzman bir estetik cerraha gitmek yerinde bir karar olacaktır.

Çocukluk Döneminde Kepçe Kulak Ameliyatı

Bebeklik döneminde giderilemeyen kepçe kulak sendromunun tedavisi ilerleyen yaşlarda da mümkündür. Vücudun işleyişinde herhangi bir değişikliğe yol açmadığı için hastalık olarak nitelendirilmeyen ancak çocukların psikolojisini etkileyebilen kepçe kulak sendromunun çocukluk çağındaki tedavi yöntemi cerrahi, küçük bir operasyondur. Ortalama 1 saatlik kısa bir ameliyat ile kulaklardaki şekil bozukluğu giderilebilir.

Her yaşta kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Ancak operasyon için tavsiye edilen en erken yaş, 5 yaştır. Bunun sebebi ise, hem kulak gelişiminin bu yaşlarda tamamlanmış olması hem de çocuğun okul dönemine başlamadan bu sendromdan kurtularak karşısına çıkabilecek rahatsız edici durumların önüne geçecek olmasıdır. Bu konu, aileler tarafından geçiştirilmemeli ve çocuğun sosyolojik durumu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Lokal ya da genel anestezi ile yapılan bu operasyon, bademcik ameliyatı, geniz eti ameliyatı gibi diğer operasyonlarla bir arada da gerçekleştirilebilir. Operasyondan sonra genellikle aynı gün içerisinde hastaneden çıkış yapılır. Ameliyattan sonra 1-2 gün boyunca baskılı bandaj kullanılırken, ilerleyen 4 ila 6 gün boyunca hastanın kendisinin takıp çıkarabileceği tenisçi bandajı gibi eşyalar tercih edilir. Bebeklerde kepçe kulak operasyonun bitiminden sonra görünür bir yara ya da dikiş izi kalmaz.

BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA NE KADAR BİLGİLİSİNİZ? Testimize aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA NE KADAR BİLGİLİSİNİZ? https://www.bebek.com/bebek-sagligi-hakkinda-ne-kadar-bilgilisiniz/

Post navigation

Bir yanıt yazın