Bebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Bebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Bebeklerin dünyanın en sevimli canlıları olduğuna şüphe yok. Bazen onlarla baş etmekte çok zorlanıyoruz. Bazen başlarına kötü bir şey gelecek kaygısı ile günlerce uykusuz kalıyoruz.

Onlara duyduğumuz bağlılık ve sevgi ise azalmak bir yana dursun, günden güne artıyor!

Şimdi gelin bu minik sevimlilerin ilginç özelliklerine beraber göz atalım.

1. İlk Üç Yıl

Sevimli minikler hayatlarının ilk üç yılının çok büyük bir kısmını hatırlamazlar.

Nörologlar tarafından bebeklik amnezisi olarak adlandırılan bu durumun sebebi ve sonuçlarına dair birçok araştırma yapılıyor.

2. Doğuştan Jimnastikçi

Yenidoğan bebeklerin birçok inanılmaz meziyete sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sevimli minikler çeşitli özel reflekslere sahipler ve kavrama refleksleri bunlardan yalnızca biri. Bu refleksi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise bebeklerin bu refleksinin kendi vücutlarını havaya kaldırabilecek güç ve yeterlilikte olması.

Bu kahramanların kavrama reflekslerini daha da geliştirmek isteyen bebeveynler bebekleri ile çeşitli oyunlar oynayarak, bebeklerinin tutuş gücünü daha da arttırarak bebeklerine destek olabilir.

3. Hassas Yer

Bebeklerin kafalarının üzerindeki yumuşak hassas yapıyı bilmeyen yoktur. Bu yapı bıngıldak olarak adlandılır ve fizyolojik olarak büyük bir öneme sahiptir.Bebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Kafatasının henüz tam olarak gelişmeyen kısmıdır ve hassas yapısı ile ayrıca özen ve önem gerektirir. Ama bu yapı yakından incelendiğinde yapı dahilinde yukarı doğru minik bir şişlik olduğu görülebilir. Bu nokta bazen şişerek nabız gibi atabilir.

4. Minik Bir Kahraman

Bebekler yedinci aylarını doldurana dek aynı anda hem nefes alıp hem yutkunabilirler. Bu özellikleri sayesinde de olası kaza ve risklerden korunarak beslenmelerini gerçekleştirirler.

5. Gözyaşı Yok

Yeni doğan bebeklerin ardı arkası kesilmeyen ağlamalarının ne kadar yorucu ve yıpratıcı olduğu bilinen bir gerçektir. Ama yeni doğan bebekler bu süreçte yalnızca çığlık atarlar ve gözyaşı dökmezler.Bebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Doğumdan sonra üçüncü hafta ve sonrasına değin bu yetenekten yoksun olan bebekler, sonrasında gözyaşı üreterek ağlayabilirler.

6. İkiz Bebekler

İkiz bebekler kimileri için dünyanın en tatlı mucizelerinden biri kimileri için dünyanın en korkutucu deneyimlerinden biri olabilir.

Aynı anda dünyaya gelip, aynı refleks ve davranışlarla özel bir ilgi ve bakım gerektiren bu bebeklerin çeşitli coğrafyalara göre dünyaya gelme olasılıkları farklılık gösterir.

Bebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Batı-Afrika bölgeleri yüksek olasılık oranı ile dikkat çekerken bu oran Japonya’da % 0.5’e kadar düşer.

Nijerya ise %5’lik ikiz bebek sahibi olma oranı ile öne çıkararak fark yaratır.

7. Kemiksiz Diz Kapakları

Bebekler diz kapakları belli süre geçinceye kadar kıkırdağımsı bir yapıdadır ve çok hassastır.

Bebeklerin vücudundaki diğer kemikler de benzer özellikler gösterir be bebekler belli bir yaşa gelinceye değin bu kıkırdak yapı gelişimini sürdürür.

Yaşlandıkça kemikleşen iskelet sistemi, sonrasında erişkinlikteki halini alana değin kemikleşme ve gelişimini sürdürerek olgunlaşır. Bu hassas süreçte bebeğinizin yeterli mineral ve vitaminleri aldığına emin olarak onu fiziksel olarak destekleyebilirsiniz.

8. Gözleri Açık Uyku

Bebeğinizi diğer insanlardan ayıran bir diğer şaşırtıcı özellik ise onların gözleri açık uyuyabilmesine olanak tanıyan fizyolojik yapılarıdır.

Bazı bebekler ve yeni doğanlar her ne kadar zar zor uykuya dalabilseler de uykuya daldıklarında gözleri açık olabilir ya da minik hareketler etmeye devam ediyor olabilir.

Eğer sizin de bebeğiniz bu şekilde uykuya dalıyor ise bilmeniz gereken en önemli şey bu durumun son derece normal olduğudur.

9. Bebekler Kadın Sesine Karşı Daha Hassastır

Bebekler doğumlarından itibaren kadın sesine karşı daha duyarlıdır ve kadın sesini tercih ederler. Bu nedenle erkekler de bebek severken daha ince ve naif bir ses tonu kullanarak bebeklere hitap etmeye çalışırlar.

10. Mayıs Bebekleri

Mayıs ayında dünyaya gelen bebekler diğer aylarda dünyaya gelen bebeklere nazaran daha kiloludur.Bebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Astrolojik olarak boğa burcunun getirdiği iştah gibi bazı özelliklerden kaynaklanan bu durumun bilimsel olarak herhangi bir açıklaması olmasa da 200 gramlık bu fark dikkat çekicidir.

11. Bebeklerin Gözleri

Bebeklerin gözleri, yetişkinlikte sahip olacakları göz boyutunun yaklaşık %75’ idir. Bu durum bebeklerin göz bebeklerinin kafalarına göre neden çok daha büyük olduğunu bilimsel olarak açıklar.

Ayrıca bebekler doğduklarından itibaren ilk altı ay uzağı net bir şekilde göremez ve miyop göz özelliği gösterir.

12. Ayrı Bir Tat Alma Organı

Bebekler ilk doğduklarında ağızlarının içinde dillerine ilaveten bir tat alma organı daha bulunur. Bu organ bebekler büyüdükçe işlevini yitirir.

13. En Ağır Oldukları Zaman

Beş aylık bebekler normal ağırlıklarının iki katı daha fazla ağırlığa sahiptir.

Sürekli beslenen ve uyuyan bu sevimli minikler bu zaman diliminde en yüksek ağırlıklarına ulaşırlar.

Senem Tokuş – İçerik Editörü

“Bebekler Hakkında” konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Bebekler Hakkında: https://www.bebek.com/?s=bebekler+hakk%C4%B1nda

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Karın Çatlakları

Hamileliğin Keyfini Çıkarın!

Kegel Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?