Bebek Çamaşır Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebek Çamaşır Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Belki de bu hayattaki en değerli varlığınız bebeğinizdir. Onun mutlu, huzurlu ve sağlıklı olması eminiz ki sizin için çok önemlidir. Yediği yemekten giydiği kıyafete kadar her şeyde titiz olmanız gerekebilir.   

Bu yazımızda ise daha fazla bebeğinizin giydiği kıyafetler üzerinden bir yol çizeceğiz. Bebek çamaşır temizliği nasıl yapılmalı konusu da bu yolun ana şeridini oluşturacak. 

Bebeğinizin cildi çok hassastır. Çünkü size göre derisi daha incedir ve nem tutma kapasitesi düşüktür. Bu nedenle bebeğinizin derisinde daha fazla kuruma görülebilir.  

Yağ ve nem dengesi henüz oturmamış olan bebeğinizin çamaşırlarını yıkarken ise dikkat etmeniz gereken pek çok nokta vardır.  

Siz de bebeğinizin çamaşırlarını doğru bir şekilde nasıl temizlemeniz gerektiği düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. Keyifli okumalar. 😇

Bebeğinizin Çamaşırları Nasıl Yıkanmalıdır? 

Bebeğinizin teni oldukça hassas bir yapıdadır. Bu nedenle giydiği çamaşırların temizliği oldukça önemlidir. Sadece çamaşırları makineye doldur ve çalıştır ile bu temizliği yapamazsınız. Bu çamaşırların uygun şekilde yıkanması gerekir.  

Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta hangi deterjanı kullanacağınızdır. Kullanacağınız deterjanın kimyasal içerikli olmaması gerekmektedir.  

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yeni çamaşırların yıkanmasıdır. Mutlaka bebeğinize yeni alınan çamaşırı ona giydirmeden önce yıkamalısınız.  

Çünkü eve gelene kadar o çamaşır birçok farklı noktada bulunuyor. Birçok farklı toz, bakteri ve mikrobu eve taşıyabilir. Bebeğiniz de bu zararlı maddelerden zarar görebilir. Bu yüzden yeni çamaşırları muhakkak yıkamalısınız.  

Bebeğinizin Çamaşırlarını Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

  • Tıpkı kendi kıyafetlerinizde yer alan etiketler gibi bebeğinize alınan kıyafetlerde de etiketler bulunur. Bu etikette ilgili çamaşırın nasıl yıkanacağına dair bilgiler yer alır. O kıyafeti hangi programda ve kaç derecede yıkayabileceğiniz bu etiketin üzerinde yer alır.  
  • Kıyafetlerin üzerindeki bu etiketleri dikkate alın ve onlara göre çamaşırları yıkayın. Çünkü bu etiketler, çamaşırın kumaşı, boyası ve diğer malzemeler dikkate alınarak oluşturulur. En uygun yıkama programı bu etiketlerde yer aldığı gibidir.  
  • Bebeğinizin çamaşırlarını yıkarken belki de en dikkat etmeniz gereken nokta kullanacağınız deterjanlardır. Kesinlikle ve kesinlikle kimyasal içermeyen deterjanlar tercih etmelisiniz.  
  • Bu deterjanlar dermatolojik olarak test edilmiş olmalıdır. Paraben, boya, fosfat, klor, SLS, SLES içermeyen kokusuz ürünler tercih edilmelidir.
  •  Seçeceğiniz deterjanla ilgili bebeğinizin doktoruna da başvurabilirsiniz. Doktor tercih edebileceğiniz deterjanın özelliklerini size anlatabilir.  
  • Çamaşırları makineye atmadan önce sıcak suda ön yıkama da yapabilirsiniz. Bu makinede yok olmayacak mikropların önden yok olması adına doğru bir adım olacaktır.  
  • Bebeğinizin çamaşırlarını kendi çamaşırlarınızdan ayrı olarak yıkamalısınız.  
  • Çamaşırları makineden aldıktan sonra ekstra durulama yapmak da çamaşırları iyice temizleyecektir.  
  • Çamaşırları güneşte kurutmak da önemlidir. Güneş ışığı çok önemli bir dezenfektandır. Eğer güneşli bir gün değilse sıcak, temiz ve steril bir ortamda kurutma işlemini yapmalısınız.  

Deterjan ürününlerine kolayca ulaşmak için tıklayın! 

Bebeğinizin Çamaşırlarını Çamaşır Makinesinde Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Bebek Çamaşır Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Çamaşırları makinede yıkarken öncelikle bebeğinizin çamaşırları yıkamanız en doğrusu olacaktır.  

Önceden kendi kıyafetlerinizi yıkarsanız makinede kalacak bakteriler bebeğinizin çamaşırlarına bulaşabilir. Bu konuya özen göstermelisiniz.  

Çok kirli çamaşırları ön yıkama yapabilir ardından normal programda da yıkayabilirsiniz. Ya da öncelikle bir kovada 15-20 dakika sıcak bir suda bekletip öyle çamaşır makinesine atabilirsiniz.  

Makineniz doğru ve verimli çalıştığından da emin olmalısınız. Kaçak sular ve kireçlenen makine bebeğinizin çamaşırlarına da zarar verebilir. Bu da minik yavrunuzun giydiği çamaşırlardan olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu yüzden bu konuda da hassasiyetinizi gözetmelisiniz.  

Bebeğinizin Çamaşırlarını Elde Nasıl Yıkayabilirsiniz?

Bebek Çamaşır Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebeğiniz için alınan çamaşırların bazıları üzerinde elde yıkamaya uygundur ibaresi de yer alabilir.  

Bunun dışında da bebeğinizin çamaşırlarını elde yıkamak isteyebilirsiniz. Elde yıkama yaparken ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.  

Bebeğinizin çamaşırlarını elde yıkamadan önce onları bir süre ıslatarak bekleyebilirsiniz. Zor çıkan lekeler ve kirleri önceden ıslatmak onların yumuşamasını sağlayabilir.  

Uygun su sıcaklığında 15-20 dakikalık bir ıslatma işlemi, yıkamadan önce yararınıza olabilir. 

Esas yıkama sırasında ise su sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Bunu belirlemek için ise ürün etiketine göre hareket etmelisiniz. Ürün etiketinde yazan dereceye uygun bir şekilde suyunuzu hazırlamalısınız.  

Yıkama kovasına bu suyu yeterli miktarda dökebilirsiniz. Uygun ve kimyasal içermeyen bir deterjan ekleyip  çamaşırları yıkamaya başlayabilirsiniz.  

Deterjanı da aşırı bir şekilde eklememelisiniz. Bu hem size hem de giysilere zarar verebilir. 

Bunlar dışında bazı çamaşırlar çitilemeye uygun olabilirken bazıları uygun olmayabilir. Çitilemeye uygun olmayan kumaşları çitilerseniz onlara zarar verebilirsiniz. Buna dikkat ederek çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.   

Bebeğinizin çamaşırlarını elde yıkadıktan sonra ise onları iyice sıkıp güneş ışığında kurutabilirsiniz. Bu en doğru kurutma işlemi olacaktır.  

Bebeğinizin çamaşırlarını nasıl yıkayacağınız bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle yazımızdaki bilgileri dikkate alarak bebeğinizin çamaşırlarını yıkayabilirsiniz.  

Biraz meşakkatli olan bu yıkama metodu bebeğinizin sağlıklı gelişimini gördükçe yerini tatlı bir yorgunluğa bırakacaktır.  

SONUÇ

Okuduğunuz makalede bebeğinizin çamaşırlarının nasıl yıkanması gerektiğini, çamaşırları yıkarken dikkat edilmesi gerekenleri ve bebeğinizin çamaşırlarını elde nasıl yıkayabileceğinizi anlattık.

Siz de yazımız hakkındaki fikir, öneri ve sorularınızı yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

En İyi Bebek Deterjanı Tavsiyeleri, 8 Ürünü İnceledik!” konulu yazımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

En İyi Bebek Deterjanı Tavsiyeleri, 8 Ürünü İnceledik!: https://www.bebek.com/en-iyi-bebek-deterjani-tavsiyeleri-8-urunu-inceledik/

İçerik EditörüRamazan Çakmak 

Sağlıkla kalın. 

Post navigation

Bir yanıt yazın