Bebek Oto Koltuğu ve Önemi

Bebek Oto Koltuğu Ve Önemi

Bebek Oto Koltuğu Ve Önemi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde 1 Haziran 2010’da yürürlüğe giren Trafik Yönetmeliği ile Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de oto koltuğu kullanımı zorunlu hâle getirildi. Yönetmeliğe göre, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, boyu 1.35 metreden kısa ve ağırlığı 36 kilogramın altındaki çocuklar için oto koltuğu bulundurulması da zorunlu.

Yapılan araştırmalara göre, bebek oto koltuğu kullanımını zorunlu kılan ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölümleri %3 civarındayken, diğer ülkelerde bu oran %46’ya kadar çıkabiliyor. Sadece bu sonuçlar bile, ebeveynlerin bunu bir zorunluluk olarak görmeyip oto koltuğu kullanımını çocuklarının güvenlik ve geleceği için alışkanlık haline getirmesi gerektiğini gösteriyor.

Oto koltuklarında öncelikle dikkat edilmesi gereken konu güvenliktir. Bu nedenle, çocukları için en iyi oto koltuğunu almak isteyen ebeveynlerin tercihi isofix oto koltuğu olmalıdır. İsofix, bir marka ya da ürün çeşidi değil, daha güvenli bağlantıya imkân veren bir özelliktir. İsofix oto koltuğu, kemerli bebek
oto koltuklarında olduğu gibi emniyet kemeri kullanılmasını gerektirmeksizin, aracın sabit aksamına bağlanır. Böylece bebek oto koltuğu ile araç arasındaki bağlantı sağlamlaştırılmış, gevşek bağlantı sorunu ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca isofix oto koltuğunu, araca monteleme işi de son derece basit ve pratiktir; ancak bu tip oto koltuklarını kullanabilmek için aracın da isofix standardına göre üretilmiş olması gerekir. Araç, isofix standardına uygun üretilmemişse; oto koltuğunda isofix özelliği olsa da bu özellikten faydalanılamaz.

İdeal çocuk oto koltuklarının sırt bölümünde kaza anında meydana gelen sarsıntıların şiddetini azaltmak amacıyla strafor kullanılır. Sıradan çocuk oto koltuklarında ise, strafor yerine sünger bulunur. Sünger, çocuğun başını koruyamayacağı için kaza anında çarpma, daha şiddetli bir hâl alır.

Trafik kazalarının %20’sinin yan taraftan olduğu düşünüldüğünde, bebek oto koltuklarında yan koruma sistemleri de önemlidir. Çocuk oto koltukta sırtını arkaya dayadığında; korumaların, yandan bakıldığında çocuğun yalnızca burnu görünecek şekilde, yüzünün dörtte üçünü kapatması gerekir.

Oto koltuğu seçiminde önemli olan bir diğer konu da çocuğun ağırlığıdır.  Bu nedenle, alınacak oto koltuğunun çocuğun ağırlığına
uygun özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir.

Bunlar haricinde, çocukların konforunu üst düzeyde tutmak için üretilen farklı oto koltuk aksesuarları da mevcuttur. Oto koltuk kılıfı modelleri, sineklikler, boyun koruyucular, destek minderleri gibi aksesuarlar; seyahat boyunca çocuğun hem daha güvenli hem daha rahat olmasına olanak sağlar.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Birbirinden güzel bebek oto koltukları için: https://www.e-bebek.com/bebek-oto-koltugu-c4219/ 🛺[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın