Bebeğinize Banyoyu Sevdirmek için Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinize banyoyu sevdirmek için neler yapabilirsiniz?

Bebeklere banyoyu sevdirmek ve banyo yapmayı keyifli bir aktivite haline getirmek her zaman kolay olmayabilir. Bu konuda işe yarayacağını umduğumuz bazı önerilerimizi sizler için sıraladık

Banyo aynı zamanda keyifli bir aktivitedir. Bebeğinize banyo oyuncakları alın ve birlikte oynayarak banyo yapmayı eğlenceli bir hale dönüştürün.

Pek çok bebek yüzünün ıslamasından, ağzına burnuna su kaçmasından çok rahatsız olur. Bu yüzden bebeğinizin başını durularken kulaklarını, yüzünü koruyan banyo şapkalarından kullanabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

  • Banyo için zaman ayırın: Bebeğinize banyo yaptıracağınız zamanı doğru seçmelisiniz. Başka işlerinizin de olduğu sıkışık bir zamana banyoyu sığdırmaya çalışırsanız sizin telaşlı ve gergin haliniz bebeğinize de olumsuz yansıyacaktır.
  • Sabırlı ve anlayışlı olun: Ne yaparsanız yapın bebeğiniz banyoda ağlayabilir, etraf dağılabilir kısacası sizin umduğunuz gibi bir banyo keyfi yaşanmayabilir. Bu yüzden üzgün, mutsuz ya da yorgun olduğunuz zamanlarda banyoyu erteleyin. Sabırlı ve anlayışlı olabileceğinize inandığınız bir zamana bırakın.
  • Rutin oluşturun: Bebekler rutinleri severler. Bu yüzden onu kucaklayıp hemen banyoya götürmek yerine bir banyo öncesi rutini oluşturun. Havlusunu banyo sonrası kıyafetlerini birlikte hazırlayın, banyo oyuncaklarını küvete dizin. Düzenli yapılan bu davranışlar onu yapmaya da alıştıracaktır.
  • Banyo oyuncakları alın: Banyo aynı zamanda keyifli bir aktivitedir. Bebeğinize banyo oyuncakları alın ve birlikte oynayarak banyo yapmayı eğlenceli bir hale dönüştürün. Zaman zaman bu oyuncakları yenileyerek ilgisini kaybetmemesini sağlayın.
  • Banyonuzu ona göre ayarlayın: Büyük çocuklar için uygun olabilir ancak bebekler için küvette banyo yaptırmak zordur. Bu nedenle bebek küveti ile banyo yaptırmayı deneyin. Çok küçükse banyo filesi de işinize yarayacaktır. Biraz daha büyük bir çocuğunuz varsa küveti doldurup köpük banyosu da yaptırabilirsiniz.
  • Doğru şampuanı seçin: Bebeklerin önceki olumsuz tecrübeleri onların banyodan korkmasına neden olabilir. Çocuklar için üretilmiş göz yakmayan formüllü bir şampuan seçin. Başlangıçta çok fazla köpürtmeden, yumuşak hareketlerle yıkayın ve şampuana alışmasına yardımcı olun.
  • Yüzünü koruyun: Pek çok bebek yüzünün ıslamasından, ağzına burnuna su kaçmasından çok rahatsız olur. Bu yüzden bebeğinizin başını durularken kulaklarını yüzünü koruyan banyo şapkalarından kullanabilirsiniz.
  • Müzikten yardım alın: Keyifli bir banyo için müzikten yardım alabilirsiniz. Onu yıkarken sevdiği bir şarkıyı söyleyebilir ya da müzik açabilirsiniz. Böylece bebeğiniz kendini daha güvende ve rahat hisseder.
  • Banyonun sıcaklığını iyi ayarlayın: Bebeğiniz banyo ortamının ve suyun sıcaklığının düşük olmasından rahatsız olabilir. Bu nedenle ortam ve su sıcaklığını iyi ayarlayın. Suyunun sıcaklığı 36-38 derece olmalıdır. Suyun kaç derece olduğunu ölçmek için bebek banyo termometresi kullanabilirsiniz. Bebeğinize banyo yaptırdığınız odanın sıcaklığı ise 25-26 derece olmalıdır.

Bu videomuza da göz atın!

 

YouTube video

Bebek Bakımı ile ilgili tüm makalelerimizi okumak için tıklayın.

https://www.bebek.com/bebek/bebek-bakimi/

Post navigation

Bir yanıt yazın