yenidogan bebeginizin ve ailenizin evde fotograf cekimi

Yenidoğan Bebeğinizin ve Ailenizin Fotoğraflarını Evinizde Çekin!

COVİD-19 nedeniyle hepimizin evde olduğu bu dönemde, yenidoğan bebeğinizin profesyonel fotoğraf çekimini yaptıramasanız da, bebeğinizin ve ailenizin doğal fotoğraflarını kendiniz de çekebilirsiniz. Çekeceğiniz fotoğraflar, profesyonel fotoğraflarla tabi ki aynı görünmeyecektir. Ancak bu zor dönemde önemli olan tek şey, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almış olmak. Hem siz gene de çok kıymetli anları yakalayacaksınızdır.

Bebek ve Aile Fotoğrafçısı Yeşim Saraçer’in hazırlamış olduğu rehberden aldığımız bazı ipuçlarını sizinle aşağıda paylaşıyoruz:

Hazırlık

Çekime başlamak için en iyi zaman sabah saatleridir. Bebeğinize iyi bir besleme yapın, karnı iyice doysun ve gazının çıktığından da emin olun. Çekim yapacağınız oda, normalden 3-4 derece daha sıcak olacak şekilde kaloriferi/ısıtıcıyı açın, böylece bebeğiniz mutlu ve uykulu olur! Ancak uyanık bebek görüntülerinin de güzel olduğunu unutmayın!

Ekipman

Profesyonel DSLR kameranız yoksa endişelenmeyin – arka fonda nefis bir bulanıklık elde etmek için telefonunuzu dikey tutarak, mümkünse “portre modu”na getirmeyi deneyin. Lensizin temiz olduğundan da emin olun! Çekimde en önemli unsurlar ışık ve çekim açılarıdır. Bu nedenle ilk etapta işleri basit tutun ve şimdilik aksesuar ekleyerek çekiminizi zorlaştırmayın.

Kıyafetler

Ailenize rahat, nötr renkli, desensiz kıyafetler giydirin. Yenidoğanlar en iyi krem/pastel renklerinde bir body ile fotoğraflanır. Çeşitlilik için minik bir şapka veya saç bandı da ekleyebilirsiniz ancak odağı bebekten uzaklaştırmayacak boyutta olmalı! En güzeli, bebeğinizi sıkıca kundaklamak, böylece çekim boyunca uykulu kalması daha olasıdır.

Işık

Çekim gününe karar verirken güneşli veya az bulutlu bir günü belirleyin. Fotoğraflarınızı, en iyi yumuşak pencere ışığını (doğrudan güneş ışığı değil) alan odalarda çekmeye çalışın. Kuzey / güney cepheli pencereler harikadır! Yeterli pencere ışığı varsa, lambaların ışıklarını kapatın.

Bebeği pencereye yakın konumlandırırken, ışığın bebeğin başının yanından veya yukarısından doğru geldiğinden emin olun.

Yenidoğan Bebeğinizin ve Ailenizin Fotoğraflarını Evinizde Çekin!

Abi/Abla

Kardeşlerin fotoğrafını çekerken daima başka bir yetişkinin bebeğe yakın olmasını sağlayın. Düşük beklentilerle başlayın – abi/abla işbirliği yapmayabilir ve bu da çok normal. Sabrınızı kaybederseniz çekimi sonlandırın ve başka bir zaman gene deneyin.

Güvenlik

Bebeğinizin güvenliği ve konforu herhangi bir fotoğraftan daha önemlidir. Lütfen yenidoğan fotoğrafçılarında gördüğünüz pozları denemeyin – bizler yenidoğan güvenliği ve pozlama konusunda özel eğitimliyiz, ayrıca o pozların bazıları da Photoshop’ta görüntülerin birleştirilmesiyle çıkıyor.

Evcil hayvanlar ve kardeşler, bebeğe göz kulak olmak için başka bir yetişkin olmadan asla yeni doğmuş bir bebekle fotoğraflanmamalıdır. Bebeğin üzerinden fotoğraf çekerken daima kamera askısını boynunuza takın.

Bebeğinizin ipuçlarını dinleyin. Minik bebeğiniz size sıkıldığını söylemeye başlayabilir. Ve kendinize zaman tanıyın – bebeğiniz henüz yeni doğdu ve sizin dinlenmeniz gerekiyor! Çekimi birkaç gün içine yaymaktan çekinmeyin!Yenidoğan Bebeğinizin ve Ailenizin Fotoğraflarını Evinizde Çekin!

Düzenleme

En iyinin en iyisini seçebilmeniz için farklı açılardan çok sayıda resim çekin. Telefonunuza yükleyebileceğiniz farklı app’lerle yeni doğan görüntülerinizi düzenleyebilirsiniz.

Son olarak, çektiğiniz fotoğrafları mutlaka ama mutlaka bastırın!

Bebek ve Aile Fotoğrafçısı Yeşim Saraçer

Web Sitesi: www.yesimsaracer.com

Post navigation

Bir yanıt yazın

Doğumsal Kalp Hastalığı Kader Değil

Bebeklerde Bu Değerlere Dikkat!

Bebeklerde Baş Tutma ve Motor Gelişimi