anne-sutune-veda

Anne Sütüne Veda

Merhaba,

Ben Ege. 5 yaşındayım. Sizlerle, anne sütüne nasıl veda ettiğimi paylaşacağım bugün. Tabii o dönem de  2 yaşındaydım. Keyifli okumalar dilerim.

Bir şeyler oluyor. Annem beni ne zaman emzirse, tatlı tatlı bakışırdık. Birbirimize çok güzel şeyler söylerdik. Ama bu kez başka. Annemin gözlerinde anlam veremediğim bir ifade var. Sanki bir şeyler söylemek istiyor, ama söze nereden başlayacağını bilmiyor gibiydi. Nasıl da iyi tanıyordum onu. Canım annem, o da beni iyi tanıyor muydu acaba? Bence tanıyordu.

Geçenlerde hızlı hızlı ağlamaya başladım. Acıktığımı nasıl da anladı hemen. “Hadi anne, çıkar artık ağzındaki şu baklayı” diye düşünürken “Bak canım” diyerek sözlerine başladı annem. Eyvah. Derin bir konu var anlaşılan. Annem ne zaman ”bak canım, bak oğlum, bak Ege’cim“ dese ardından hep önemli mevzular gelir. Emmeyi bıraktım ve küçücük gözlerimle kocaman kocaman bakmaya başladım ona.

“Yakında doğum gününü kutlayacağız. 2 yaşına gireceksin. Tam 30 gün sonra. Anne sütüne doğum gününde veda edeceğiz. Tabii, memelere de teşekkür edeceğiz bize süt verdiği için ve bay bay diyeceğiz“ dedi annem  gülümseyerek, en tatlı en yumuşak ses rengiyle. Biliyorum, bu hiç kolay olmayacak. Ama annemin sözleri, beni bu dönem de yalnız bırakmayacak olması güven veriyordu bana.

Bu bırakma işini, geçenler de bir arkadaşımdan da duymuştum. Üzgündü. Ne oldu diye sorduğumda, “Annem artık meme yok, bıraktık memeyi” dedi önce. Sonra “Gece ben ağlayınca, yine kavuştum sütüme. Peki ama hangisi doğru? Var mıydı, yok muydu? Kafam karışık biraz.” dedi arkadaşım.

Demek yakında ben de veda edecektim. Tabii doğum günüm gelene kadar, annem beni emzirirken sık sık aynı şeyleri tekrar edip durdu. Onu dinlemek çok keyifli ama bu konu birazcık canımı sıkıyor doğrusu.

Doğum günümde tatil için Türkiye’deyiz. Beklenen büyük gün geldi. Şahane doğum günü pastası ve hediyelerden sonra, annem bütün güzel hatunları topladı odama. Anneannem, teyzemler, kuzenim Selin, halamlar vardı. Son kez bir güzel emzirdi annem beni.Gözlerimin içine baktı, “Hadi memelere birlikte bay bay diyelim“ dedi. “Bay bay memeler, teşekkür ederiz bize iki yıl boyunca dolu dolu süt verdiğin için.“ dedik hep birlikte. Eğlendiğimi itiraf etmeliyim.

O gece neler mi oldu? İki yılın verdiği bir alışkanlık var elbette. “Anne meme” diye uyandım yine. “Annem yine en tatlı sesiyle, bay bay dedik memelere, teşekkür ettik, bize süt verdiği için“ dedi ve ekledi. Şimdi artık inek sütü içme zamanı.”

İnek sütünü her zaman içebilecekmişim. Bu kulağa hiç de fena gelmiyor.

Kader Varlık

Kader Varlık

İsviçre’de yaşayan Kader Varlık, çeşitli hastanelerde acil hemşiresi olarak çalıştı. 2010 yılında Pusula Gazetesi’nin kültür sanat haberlerini yazarken merkezi İstanbul’da bulunan Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği’ne üye oldu. Kendini doğa ve canlı sever olarak tanımlıyor. Bu sevgiyi ve deneyimlerini çocuklarla paylaşmanın doğru olacağını düşünüyor. En büyük ilham kaynağı kendi çocukları ve minik okurların dünyasına yeni bir şeyler katmanın önemine inanarak yazdığını belirtiyor. Daha ilkokuldayken ilk parasını şiir yazarak kazandı ve dizelerin dostluğunu öyle çok sevdi ki, tanıdığı herkese , gördüğü her şeye, Güneş’e , Ay’a şiirler yazdı. Şiirlerini bir defterde toplayıp, öğretmeninin önerisiyle okul kütüphanesine hediye edildi. Ne var ki ilk şiir defterini saklayamadığı için üzülüyor. Yazmayı ve günlükler tutmayı hep çok sevdi. Çocukluğunda ona arkadaşlık eden ve birlikte hayaller kurduğu kayısı ağacını özlüyor. Hep iyi bir şair olmayı düşledi. Ama çocuklarını dünyaya getirene kadar minik arkadaşları için yazacağı hiç aklına gelmemişti. İsviçre’de evinin bahçesinde çocuklarıyla trambolinde zıplamaya bayılıyor ve “Doğum günüm ne zaman gelecek?” adlı kitabını kucaklayacağı günün hayalini kuruyor.

Post navigation

 • merhaba
  halk sağlığı nosyonu olan 23 yıllık hekim ve 8 yıllık aile hekimi olarak yazınızı ne kadar çok beğendim anlatamam.
  sanırım anne olmanız da ayrıca olumlu bir etken olmuş ve kendi deneyiminizin de süzgecinden geçirmişsiniz. ancak annelere yönelik vurguladığınız çocuğumuza bir kere hayır dedikten sonra onu evet e çevirmeme önerisi de ayrıca güzel elinize emeğinize sağlık lütfen daha çok yazın
  sağlık konusunda biz hekimler kadar siz annelerin de birbirine böyle kıymetli önerilerde bulunmasını anlamlı ve olumlu buluyorum
  sevgilerimle
  Dr Elvan Tibet

Bir yanıt yazın

Çocuğum Yemek Seçiyor! Ne Yapmalıyım?

Bu Tarife Bebeğiniz Bayılacak; Tarhanalı Muffin!

BabyWalk Doğal Yürüyüşü Destekleyen Bebek Ayakkabısı