Nub Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin

Nub Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin!

Hamile misiniz ve bebeğinizin cinsiyetini hızla öğrenmek ister misiniz? Kız mı erkek mi? O zaman bir süre daha sabırlı olmalısınız.😊

“Aslında anne karnındaki bebeğin cinsiyeti bebek rahme düştüğü andan itibaren bellidir.”

Jinekoloğunuz, 20 haftalık ultrasonda bebeğinizin kız mı yoksa erkek mi olacağını size söyleyebilir. Aksine doğum anına kadar bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istemeyebilirsiniz. Bunu doktorunuza belirtmeniz yeterli olacaktır.

20 haftanın öncesinde bebeğinizin erkek mi yoksa kız mı olacağını öğrenmek istiyorsanız, nub teorisinde uzmanlığı olan bir jinekolog bu konuda size yardımcı olabilir.

Nub Teorisi sayesinde 12. haftadan itibaren yüzde 75 kesinlikte bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ancak, pek çok doktor gebeliğin ilk on altı haftasında bir tahmin girişiminde bulunmak istemeyebilir.

Nub Teorisi Nedir?

Bebeğin cinsiyetinin oluştuğu bölge olan genital tuberkül (nub: ingilizce çıkıntı veya yumru demektir.)

12. haftanın başından itibaren ultrasonografide gözlemlenebilir hale gelir. Bu yapının bebeğin uzunlamasına yatarken bakıldığında yaptığı açı, cinsiyet hakkında bilgi verir.

Erkek ve kız bebekler, yaklaşık 11. haftadan itibaren farklı bir şekilde gelişirler. Her ikisinde de bir nub vardır. Fakat, nubun pozisyonu farklıdır.

Erkekler için nub yukarı doğru bir açıda olurken, kız için nub omurgayla neredeyse aynıdır. Bu teorinin 13. haftada güvenirliğinin yüzde 95 olduğu görülmektedir.

Nub Teorisine göre, omurga ve nub arasındaki açı bebeğinizin cinsiyetini gösteriyor.

Eğer omurga ve nub arasındaki açı 30 dereceden büyükse, bebeğinizin cinsiyetinin erkek olduğunu, eğer omurga ve nub arasındaki açı 30 dereceden küçükse, bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğunu göstermektedir.

Teori ve Pratik Arasındaki Fark

Yukarıda verdiğimiz açıklama teoriktir. Uygulamada ise birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, bebeğiniz doğru konumda olmayabilir ve bu durum teoriye dayalı cinsiyet tahmin etmeyi imkansız hale getirir.

Cinsiyeti net bir şekilde görmek için, fetüs sırt üstü düz durmalı ve çıkıntı açıkça gözlemlenmelidir. Ultrason sırasında bebeğinizin bu şekilde görülüp görülmeyeceğini tahmin etmek imkânsızdır.

  • Haftadan önce, nub teorisi kesinlikle güvenli değildir.
  • Haftadan itibaren nub teorisi, iyi bir ultrason teknisyeni ile %75 güvenilirlik sağlar.
  • Haftadan itibaren %95 güvenilirdir.

Hamilelikte Cinsiyet Tahmini

Bebeğin cinsiyet tahmininde birçok yöntem mevcutken, hamilelik belirtilerine göre bebeğin cinsiyet tahmininde bulunulabilir. Bedeninizin hamileyken değişimler göstermesi oldukça normaldir. Bu dönemde kilo almak, mide bulantıları veya ayakların şişmesi size özel bir durum değildir.

Nub Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin!

Tüm anne adayları bu ve bunun gibi belirtilerin birçoğunu hamilelik döneminde yaşamaktadır. Hiçbir tıbbi dayanağı olmayan, geçmişte doğum yapanların tecrübelerine dayanan bu yöntemler hamilelikte bebeğin cinsiyeti hakkında bize bazı fikirler verebilir.

Hamilelikte Kız Bebek ve Erkek Bebek Belirtileri

Erkek Bebek Belirtileri Kız Bebek Belirtileri
Karnın sivri olması Karnın yuvarlak olması
Sağ göğsün sol göğüsten büyük olması Sol göğsün sağ göğüsten büyük olması
Kendini güzel hissetmesi Kendini çirkin hissetmesi (nedeni kızınızın güzelliğinizden almasıdır.)
Hamilelik sırasında saçların güçlü ve parlak olması Saçların normalden daha yağlı olması
Tuzlu ve ekşi aş erme Tatlı aş  erme
Baş ağrısı Karamsar olma
Karnın öne doğru ilerlemesi Karnın yanlara doğru genişlemesi
Hamilelikte ayakların soğuk olması Hamilelikte ayakların sıcak olması
Bebeğin kalp atış hızı 140 dan küçükse Bebeğin kalp atış hızı 140 veya 140 dan fazla ise
Sakin bir hamilelik geçirme Hamilelikte kendinizi sinirli  hissetme
Rahat bir hamilelik geçirme Yoğun sabah bulantıları
Siyah göbek çizgisi; göbeğin yukarısında devam ediyorsa Çizgi göbeğin aşağısında devam ediyorsa
Göğüs ucunda koyulaşma Göğüs ucunda hiçbir değişiklik yoksa
İdrar renginin açık olması İdrar renginin parlak olması

Halk Arasında Cinsiyet Belirlemede Oldukça Yaygın Olarak Kullanılan Yöntemler

*(Bilimsel olarak gerçekçiliği yoktur.) 

  • Yüzük Testi

Uzun bir ipe yüzük bağlayıp gebe annenin karnının üzerine sarkıtılır. Yüzük sağa sola veya ileri geri şeklinde hareket ediyorsa erkek, dairesel şekilde hareket ediyorsa da kız olacağa inanılır.

Nub Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin!

  • Karbonatla Cinsiyet Testi

2 veya 3 çorba kaşığı karbonatı şu dolu bir bardağa koyduktan sonra üzerine birkaç damla idrarınızdan damlatın. Eğer yukarıya doğru kabarcıklar meydana geliyorsa erkek, yalnızca az miktarda reaksiyon olursa kız çocuğu olacağına inanılır.

  • Hamilelikte Makas ve Bıçak Testi

Bebeğinizin cinsiyeti için en yaygın yöntemlerden birisi de makas ve bıçak testidir. Bu da eskiye dayanan annene yöntemlerinden birisidir. Bu test için malzeme olarak makas, bıçak ve iki mindere ihtiyacınız vardır. Hamile anne adayının minderlerden birine oturması istenir.

Anne eğer bıçak konulan minderin üstüne oturursa erkek, makas konulan minderin üstüne oturursa bebeğinin kız olacağı düşünülür.

Unutmayalım ki bu yöntemlerin hiçbiri ile bebeğinizin cinsiyeti hakkında kesin bilgi elde edemezsiniz. Fakat, bu yöntemlerin eğlenceli olduğu da aşikâr öyle değil mi?

Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için bu yöntemlerden birini kullandınız mı?

Nub Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin!

Gelelim gerçeklere😊

Bebeğinizin kesin cinsiyet tahmini için gerekli tıbbi testler;

Birçok kişinin yukarıda belirtilen efsanelere inanması çokta şaşırtıcı değil öle değil mi? Efsane de olsa yüzde 50 haklı çıkma olasılığı vardır. Ancak bebeğinizin kesin cinsiyet tahmini nasıl belirlenir? Hep birlikte inceleyelim.

Bebeğinizin cinsiyetini belirlemek için doktorunuzun kullandığı bazı testler vardır. Bunlar;

Nub Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin!

  • Kan testleri

Bu testler genellikle 35 yaş üstü kadınlarda veya kromozomal bozukluk riski taşıyanlara yapılır.

  • Amniyosentez

Bu test ise, yüksek riskli gebeliklerde yapılır. Amniyotik sıvı örneği kullanılarak, genetik anormallikler ve bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilir.

  • Ultrason

Cinsiyet belirlemede en yaygın olan yoldur. Bir ultrason teknisyeni bebeğinizin cinsiyetini 15-16 haftasında görebilir. Ancak, çoğu hamile anne adayı 20.haftasında yani ikinci ultrason taramasında bebeğin cinsiyetini net şekilde öğrenir. Çünkü bebeğin cinsel organı 20. haftada açıkça bellidir.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde dilediğiniz en önemli şey sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Bu yüzden ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini görmek sizin için en kesin yol olacaktır.

Bebeğinizin cinsiyetini muhtemelen 16 ile 26 haftalar arasında öğreneceksinizdir. Bundan önceki haftalarda bebeğin cinsiyeti hakkında yanılmalar olabilir.  Sağlığınız hem sizden hem de bebeğinizden hiç eksilmesin.

Gebelik sürecinizi, bebeğinizin gelişimini, hafta hafta takip etmek ister misiniz? Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Hafta Hafta Gebelik: https://www.bebek.com/hamilelik/hafta-hafta-hamilelik/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Orta Kulak İltihabı (Ottitis Media – Otit)

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?