Hamilelikte Doğru Yatış Pozisyonları

Hamilelikte Doğru Yatış Pozisyonları

Hamilelik bir kadın için oldukça güzel bir süreçtir. Fakat güzel olduğu kadar oldukça meşakkatlidir. Özellikle bebek büyüdükçe yaptığınız her işte zorlanmanız söz konusu olacaktır. Hele ki son aylarda büyüyen bebeğinizi karnınızda taşımak oldukça zor bir hale gelecektir.

Merdiven inip çıkarken, evdeki basit işlerde, yatarken, kalkarken birçok zorlukla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Uyumak bile bazen oldukça zor olacak. Fakat birkaç önlem ile bu zorlukları en aza indirmek mümkündür.

Bu yazımızda hamile kadınları yakından ilgilendiren “hamilelikte yatış pozisyonları” hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Fakat bundan önce hamile kadınların en çok merak ettiği “gebelikte sol tarafa mı sağ tarafa mı yatılmalı?” konusunu ele almakta fayda olacaktır.

Hamilelikte Sağ Tarafa mı Sol Tarafa mı Yatılmalı?

Anne adaylarının en çok tereddütte kaldığı konulardan biridir. Çünkü sol tarafa yatmanın kalbi zorlayacağı yönünde yanlış bir kanı bulunmaktadır. Anne adayları sol tarafıma yatarsam kalbime çok baskı olur ve kalbimi zorlamış olurum diye bir kaygı yaşarlar.

Öncelikle bu kaygının yanlış olduğunu bilmelisiniz. Aslında gebe kadınların özellikle sol tarafına yatmaları daha mantıklı bir tercihtir. Elbette illa sol tarafıma yatmalıyım diyerek kendinizi de strese sokmamalısınız. Nasıl rahat ediyorsanız o şekilde yatmak en doğru tercihtir.

Peki, neden sol tarafınıza yatmalısınız? bunu detaylı bir şekilde ele almak faydalı olacaktır.

Hamilelikte Sol Tarafınıza Yatmayı Neden Tercih Etmelisiniz?

Bunun nedeni kalpten tüm vücuda pompalanan kan, damarlardan kılcal damarlara geçer ve büyük bir toplardamara ulaşır. Bu toplardamar vasıtasıyla vücutta dolaşan kan tekrar kalbe ulaşır.

Var olan bu toplardamar vücudumuzun sağ tarafında yer alır. Gebelikte sağ tarafa yatılması ile birlikte bu toplardamara bir baskı uygulanır. Bundan dolayı ise buradan tekrar kanın kalbe dönmesi durumu bir miktar zorlaşabilir.

Böylece kalbin tekrar organlara pompalayacağı kan miktarı daha az olmuş olur. Fakat burada unutulmaması gereken nokta kesinlikle kan miktarı azalır ve mutlaka sol tarafa yatmalıyım kanısı olmamalıdır.

Evet, sol tarafınıza yatmanız daha faydalı olacaktır. Fakat sağ tarafıma yatarsam mutlaka kan miktarım azalır gibi bir kaygı duymamalısınız.

Eğer hamilelik öncesinde varis ve basur şikâyetiniz var ise sol tarafınıza yatmak daha mantıklı olacaktır. Bunu sebebi ise varis ve basurun damarlarda kanın göllenmesine sebep olan sonuçlar ortaya çıkarmasıdır.

Tüm bu şikâyetlere sahip değilseniz sağ tarafa yattığınızda tansiyon düşüklüğü yaşıyor ya da fenalaşma hissi yaşıyorsanız sol tarafınıza yatmanız faydalı olacaktır. Çünkü bu belirtiler kan akışının yavaşlamış olması ihtimalini düşündürdüğünden sol tarafa yatmak daha iyi olacaktır.

Eğer hamilelikte her şey yolunda ise herhangi bir şikâyetiniz yok ise illa ki sol tarafıma yatmalıyım diye kendinizi sıkıntıya sokmamanızda fayda olacaktır.

Hamilelikte Doğru Olmayan Yatış Pozisyonları Nelerdir?

Sırt Üstü Yatmak

Özellikle hamileliğinizin son dönemlerinde karnınızın oldukça büyüdüğünü düşünürsek sırt üstü yatmak oldukça zor olacaktır. Sırt üstü yatmanın zorlukları kadar birtakım sakıncaları da bulunmaktadır.

Sırt üstü yatmak rahime baskı uygulayacağı için bebeğe giden kan miktarı azalır. Bu durum hem hemoroit sıkıntısına yol açar hem de bebekte gelişim geriliğine sebep olabilir. Ayrıca bel ve sırt bölgesine baskı arttığından dolayı sırt ve bel ağrılarına neden olabilir.

Eğer reflü gibi bir sıkıntınız var ise sırt üstü yatmak bu sorununuzu daha da artıracaktır. Ayrıca sırt üstü yatarken bebeğiniz bağırsaklarınıza daha çok baskı yaptığı için bu bağırsak sorunlarına da yol açabilir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde ise sırt üstü yatmanın büyük sakıncaları bulunmamaktadır. Çünkü rahim henüz çok büyüyüp ağır olmadığından dolayı damarlara baskı yapma durumu söz konusu olmamaktadır.

YouTube video

Yüz Üstü Yatmak

Hamileliğin ilk dönemleri de dahil olmak üzere yüz üstü yatmak doğru bir tercih olmayacaktır. Büyüyen karnınızdan dolayı zaten isteseniz de yüz üstü yatamayacaksınız. Çünkü karın üstü yatmak sizi ve bebeği rahatsız edecektir. Bebeğe büyük bir baskı uygulanacağı için tercih etmemeniz gereken bir yatış şeklidir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde yüz üstü yatmak ise ölü doğum riskini yükselttiğinden dolayı tercih etmemenizde fayda vardır.

Hamilelikte En Doğru Yatış Pozisyonu Nedir?

Yukarıda bir gebenin sağ tarafa mı sol tarafa mı yatması gerektiğinden bahsetmiştik. Burada en önemli noktalardan biri hamileliğinizin normal seyrinde olmasıdır.

Eğer herhangi bir sıkıntınız yok ise en rahat olduğunuz pozisyonda uyumanızda bir sakınca yoktur.

Büyüyen karnınızla birlikte uykularınızı rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz için tercih etmeniz gereken yatış pozisyonu ile ilgili ipuçları:

  • Mümkün olduğu kadar sol tarafa ama yan tarafa doğru yatmak,
  • Karnınızda ve belinizde oluşan baskıyı hafifletmek adına bacak arasına yastık koymak (Bu durum sürekli dönmenin ve sırt üstü yatmanın önüne geçecektir.)
  • Göğüs kısmına ince yapıda bir yastık koymak (Bu durum nefes kesilmesi gibi bir riski en aza indirecektir.)
  • Baş bölgesinin çok yüksekte olmamak şartıyla bir miktar yükseltilmesi (Hamile kadınlarda sık yaşanan mide yanması ve mide asidinin yemek borusuna doğru çıkmasını önlemek için alınacak bir tedbirdir.)
  • Yatağınızın çok yumuşak olmaması hatta bir miktar sert olması,

Sol tarafınıza doğru bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak yatmanız en doğru şekil olacaktır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bacak arasına koyulacak yastığın konuluş şekli olacaktır.

Bacaklarınızın arasına sıkıştırmak suretiyle koyacağınız yastık tam işlevini görmeyecektir. Tamamen atmak suretiyle olmasa da hafif bir şekilde bacağınızı yastığın üstüne doğru atmanız daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Bunun için hamileler için üretilen yastıklardan faydalanabileceğiniz gibi evde bulunan yastıklarınızdan da faydalanmanız mümkündür.

Bacakların Arasına Yastık Koyarak Sol tarafa Dönerek Yatmak Neden Faydalıdır?

  • Büyüyen karınla birlikte artık dönmek oldukça zor bir durum olacaktır. Yastık koymak gece boyunca sürekli dönmeyi ve sırt üstü yatmayı engelleyecektir.
  • Sol tarafa doğru yatmak kan akışını hızlandıracağı için plasentaya daha fazla kan akışı sağlayacaktır.
  • Sol tarafa dönen annenin bebeği de hafifçe sola doğru kayacağı için böbrek ve karaciğer gibi organlara baskı daha da azalacaktır.
  • Sol tarafa yatmak özellikle el ve ayaklardaki şişlik oluşumunu en aza indirgeyeceği gibi vücutta ödem oluşumunu da azaltacaktır.

Bu dönemde size destek olacak hamile yastığına kolay ulaşabilmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Hamile yastığı: https://www.e-bebek.com/baby-mom-hamile-uyku-destek-yastigi-p-byp-3362/

Hamilelikte doğru yatış pozisyonları ile ilgili bilgi edinmeye çalıştık. Elbette burada en önemli husus her şeyin yolunda gittiği bir hamileliktir.

Eğer sıkıntılı bir durum yaşamıyorsanız yukarıda detaylarını verdiğimiz bilgiler doğrultusunda davranmanız doğru olacaktır. Hamileliğinizde yaşadığınız hemoroit, varis gibi birtakım sıkıntılar ile karşı karşıya iseniz bunları mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Doktorunuz bu sıkıntılarınızı değerlendirecektir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda hamilelikte yatış pozisyonunuzun nasıl olması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Hamilelikte varis konulu yazımızı incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Hamilelikte varis: https://www.bebek.com/hamilelikte-varis-olusumuna-dikkat/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hipertiroidi Erken Doğumu Tetikleyebilir!

Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 6 Şey!

Anne Olmanın Zorlukları