Hamilelik Öncesi Hangi Egzersizler Yapılmalı

Hamile bayanlar aylarına göre mutlaka egzersiz yapmalıdırlar. Bu gerçekten de hem anneye hem de bebeğe çok faydası vardır. Spor yapmak anne ve bebeğe çok iyi gelmektedir. Bebek bu sayede daha sağlıklı ve anne de doğumdan sonra fazla kilolarını rahatlıkla verecektir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Hamilelik öncesi hakkında daha detaylı ve daha da fazla bilgi öğrenmek için sitemizi inceleyiniz. Ay, ay yapabileceğiniz egzersiz hareketleri bu sitededir.

Hamile bayanların yapabileceği uygun egzersizler öncelikle bol yürüyüştür. Her gün mutlaka yarım saat yürümelisiniz. En kolay ve en rahat egzersiz yürüyüştür. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu hamile bayanların ayaklarının şişmesini ve varis olmasını da engellemektedir. Hamilelik boyunca hamile bayanlar her gün yürümesi çok faydalıdır. Bazı hamile bayanların rahmi dardır. Bu yüzden de rahmi dar olan bayanların her gün yürüyüş yapmaları sakıncalıdır. Bunun yerine evde bazı egzersiz hareketleri yapabilirsiniz.

Mesela kol hareketleri ve kalçayı oynatma hareketini yapabilirsiniz. Hamileliğinizin üç aylık döneminde yapabileceğiniz egzersizler, sırt ve karın bölgesi egzersizleri çok önemlidir. Bu aylarda biraz tempolu yürüyüş yapmak iyidir. Ama öncelikle doktorunuz ile bu konuyu danışmalısınız. Ayrıca eorobik egzersiz ise kaslarınızı kuvvetlendirecektir. Bununla birlikte yoga ya da plates de yapabilirsiniz.

Altıncı ayda ise hamile bayanların kilo alımının hızla arttığı aydır. Altıncı ayda hamile bayanlara bebek omurgalarına baskı yapmaktadır. Sırt üstü yatarak bacaklarını tek, tek on defa kaldırmalısınız. Bu egzersiz hareketi bacaklarınızı da kuvvetlendirecektir. Dokuzuncu aya doğru ise hamile bayanlar en çok zorluk çektiği aylardır. Enerji azalması olur ve bu da gayet normaldir. Hamile bayanlar spor için plates ve hafif yürüyüşler yapabilir.

Plates aynı zaman da hamile bayanların doğumunun kolaylaştırdığını da söyleyebiliriz. Hamile bayanlar rahatlıkla evinde yapabileceği bu hareketler çok sağlıklı olduğunu öncelikle sizlere belirtmek isterim. Yine de bu egzersiz hareketlerine başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bu anne adaylarını gerçekten de çok rahatlatacak ve doktorunuzun da sizlerin vücuduna göre hareketlerde tavsiye edebilir. Eğer çok ciddi sağlık sorunlarınız yoksa bu yazdığım egzersiz hareketlerini yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

 

Hamilelikte egzersizler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın