İkiz ve Üçüz Gebelikler

Çoğul hamileliklerden en sık görüleni ikiz gebeliklerdir. Bu ikiz gebelikler, doğal yollar ile oluşmuş yaklaşık 80 hamilelikten 1 tanesinde gerçekleşmektedir. Doğal yollar derken kast ettiğimiz, kısırlık yani infertilite, tedavisi almadan gebe kalmaktan bahsediyoruz. Son yıllarda gerçekleşen, üremeye yardımcı tedaviler ve özellikle de tüp bebek tedavileri, çoğul gebeliklerin gözle görülür bir biçimde artmasına neden oldu.

İkizler, tek yumurta (monozigotik) ve çift yumurta (dizigotik) olmak üzere ikiye ayrılır. Tek yumurta ikizlerine (monozigotlara) “eş (identik)”, çift yumurta ikizlerine (dizigotlara) ise “kardeş (fraternal)” denir. Tüm ikizlerin yalnızca onda biri monozigotiktir.

Eğer siz de ikiz bebeklere hamileyseniz, onların sağlığı için bilmeniz gereken her şeye bu kategori altından ulaşabilirsiniz.

İkiz ve Üçüz Gebelikler Sık Sorulan Sorular

İkiz ve üçüz gebelik belirtileri nelerdir?

İki veya üç bebek varlığından kaynaklı hormon artışı nedeniyle gebelik belirtilerinin yoğunluğu da daha yüksektir. Daha büyük bir rahim, sırt ağrısı, aşırı yorgunluk, normalden daha yüksek Beta Hcg değeri, erken dönemde başlayan bulantı ve kusma şikayeti, fazladan kilo alımı en belirgin ve erken belirtiler arasındadır.

ikiz ve üçüz gebelik ne zaman belli olur?

İkiz ve üçüz gebelik ne zaman anlaşılır?

İkiz gebelikte ne kadar kilo almalı?

İkiz gebelikte normal doğum olur mu?

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.