GebelikHamilelikİkiz ve Üçüz Gebelikler

İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İkiz gebelik aslında en başından tekil gebelikten farklı bir biçimde oluşur. Fakat anne karnında birden fazla fetusun bulunduğunun tespiti için bir miktar zaman geçmesi gerekmektedir.

İkiz gebelik ultrasonla tespit edilebilmektedir. İkiz gebeliğin kendini belli etmeye başlaması 5. ve 6. haftalarda gerçekleşir. Eğer ultrason görüntülerinizde iki adet kese varsa, bu ikiz gebeliğinizin var olduğu anlamına gelebilmektedir. Ancak bu ikiz gebeliğin sadece oluşum aşamasıdır.

Kimi durumlarda bu iki fetüsten biri gelişirken diğerinin gelişimi durur ve kaybolur.

Bu ikiz eşte kromozomsal sorunların bulunduğu ve bu yüzden gelişemeyerek kaybolduğu belirtilmektedir.
Bu gibi bir durumun yaşanabileceği hesaba katılarak, ikiz bebeklerin varlığı kesin olarak ancak 7. ve 8. haftalarda söylenebilmektedir.
Ayrıca bu haftalarda bebeklerin kalp atımları başlamaktadır. Dolayısıyla ultrasonda iki farklı kalp atımının duyulması ikiz gebeliğin var olduğunu gösteren en önemli şeydir.

ikiz-gebelik

Tek Yumurta İkizi Mi? Çift Yumurta İkizi Mi?

Ancak ikiz bebeklerinizin tek yumurta ikizi mi yoksa çift yumurta ikizi mi olduğunu bilmek isterseniz 9. ile 14. haftalar arasındaki kontrolleri beklemeniz gerekmektedir.

Ultrasonda plasentanın tek olması tek yumurta ikizi olduklarına, çift plasenta bulunması ise çift yumurta ikizi olma ihtimallerinin daha yüksek olduğuna işaret etmektedir.

İleriki haftalarda bunlarla ilgili bilgi almak zorlaşabilmektedir. Diğer yandan, bebeklerin cinsiyeti de bu konu hakkında fikir vermektedir.

Tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri hakkında detayları incelemek için: https://www.bebek.com/tek-ve-cift-yumurta-ikizleri/

Eğer cinsiyetleri farklı ise tek yumurta ikizi değillerdir. Eğer cinsiyetleri aynı tek ya da çift yumurta ikizi olabilmektedirler.

İkiz bebek kaçıncı haftada belli olur? Konulu videomuzu inceleyebilirsiniz.

ikiz gebelik-hakkindaKan Değerinde İkiz Bebek Olduğu Anlaşılır Mı?

5. haftadan önce de, anne adayına yapılan kan testlerinde, kan değerlerinin normalden çok daha yüksek çıkması da ikiz gebeliğin varlığının anlaşılması olarak değerlendirilebilmektedir.

Bu değerlerin yüksek olması hamilenin ikiz gebeliği olabileceğini gösterir ancak kesin bir sonuç ortaya çıkarmaz. Kesinleşmesi ancak ultrason görüntüleri ile olmaktadır.

Hamilelikteki Hcg hormonunun fazlalığı da ikiz gebeliğin varlığı konusunda ancak bir olasılığı göstermektedir. Hcg hormonu ikiz gebelikte iki katı salgılanacağından, hamilelik belirtileri daha şiddetli olabilmekte, bulantı ve kusma şikayetleri daha yoğun olabilmektedir.

Ancak tek başına şikayetlerin fazlalığı ya da hormon seviyesi ikiz gebeliği göstermemektedir. Belli olması için ileriki haftaları beklemek şarttır.

İkiz gebelikte karşılaşılabilecek sorunlar hakkında bilgi almak için: https://www.bebek.com/ikiz-gebelikte-karsilasilabilecek-sorunlar/

İkiz Gebelik Hakkında Her Şey! Konulu makalemizi inceleyebilirsiniz. Hemen incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/ikiz-gebelik-hakkinda-her-sey/

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mrb kolay gelsin bugün hasataneye gittim 6+3gebe olduğumu ögrendim ultrason istedi dr.ve 2 tane kese gördü ve ikiz bebeklerin var Dedi sizce hemen anlamaları normal mi

  2. Merhaba bu yazıyı yazalı 4 ay olmuş ama yine de yazmak istedim. Ben de şuanda 7 buçuk haftalık hamileyim. 6 haftalıkken ve iki kese olduğunu birinde kalp atışı duyulduğunu diğerinde duyulmadığı söylediler. 7 ve 8 haftalıkta ikiz gebelik netleşiyormuş gidince öğreneceğiz biz de. Şunu da belirteyim başlarda iki kese oluşup zaman geçtikçe tek keseye ve tek kalp atışına düşme ihtimali yüksekmiş. Bu durum kramozom sayılarıyla ilgiliymiş ve zamanla biri kaydolabilirmiş. İnşallah hepimiz hayırlısıyla evlatlarımızı kucağımıza alırız🙏🏻🙏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu