İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İkiz gebelik aslında en başından tekil gebelikten farklı bir biçimde oluşur. Fakat anne karnında birden fazla fetusun bulunduğunun tespiti için bir miktar zaman geçmesi gerekmektedir.

İkiz gebelik ultrasonla tespit edilebilmektedir. İkiz gebeliğin kendini belli etmeye başlaması 5. ve 6. haftalarda gerçekleşir. Eğer ultrason görüntülerinizde iki adet kese varsa, bu ikiz gebeliğinizin var olduğu anlamına gelebilmektedir. Ancak bu ikiz gebeliğin sadece oluşum aşamasıdır.

Kimi durumlarda bu iki fetüsten biri gelişirken diğerinin gelişimi durur ve kaybolur.

Bu ikiz eşte kromozomsal sorunların bulunduğu ve bu yüzden gelişemeyerek kaybolduğu belirtilmektedir.
Bu gibi bir durumun yaşanabileceği hesaba katılarak, ikiz bebeklerin varlığı kesin olarak ancak 7. ve 8. haftalarda söylenebilmektedir.
Ayrıca bu haftalarda bebeklerin kalp atımları başlamaktadır. Dolayısıyla ultrasonda iki farklı kalp atımının duyulması ikiz gebeliğin var olduğunu gösteren en önemli şeydir.

ikiz-gebelik

Tek Yumurta İkizi Mi? Çift Yumurta İkizi Mi?

Ancak ikiz bebeklerinizin tek yumurta ikizi mi yoksa çift yumurta ikizi mi olduğunu bilmek isterseniz 9. ile 14. haftalar arasındaki kontrolleri beklemeniz gerekmektedir.

Ultrasonda plasentanın tek olması tek yumurta ikizi olduklarına, çift plasenta bulunması ise çift yumurta ikizi olma ihtimallerinin daha yüksek olduğuna işaret etmektedir.

İleriki haftalarda bunlarla ilgili bilgi almak zorlaşabilmektedir. Diğer yandan, bebeklerin cinsiyeti de bu konu hakkında fikir vermektedir.

Tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri hakkında detayları incelemek için: https://www.bebek.com/tek-ve-cift-yumurta-ikizleri/

Eğer cinsiyetleri farklı ise tek yumurta ikizi değillerdir. Eğer cinsiyetleri aynı tek ya da çift yumurta ikizi olabilmektedirler.

İkiz bebek kaçıncı haftada belli olur? Konulu videomuzu inceleyebilirsiniz.

ikiz gebelik-hakkindaKan Değerinde İkiz Bebek Olduğu Anlaşılır Mı?

5. haftadan önce de, anne adayına yapılan kan testlerinde, kan değerlerinin normalden çok daha yüksek çıkması da ikiz gebeliğin varlığının anlaşılması olarak değerlendirilebilmektedir.

Bu değerlerin yüksek olması hamilenin ikiz gebeliği olabileceğini gösterir ancak kesin bir sonuç ortaya çıkarmaz. Kesinleşmesi ancak ultrason görüntüleri ile olmaktadır.

Hamilelikteki Hcg hormonunun fazlalığı da ikiz gebeliğin varlığı konusunda ancak bir olasılığı göstermektedir. Hcg hormonu ikiz gebelikte iki katı salgılanacağından, hamilelik belirtileri daha şiddetli olabilmekte, bulantı ve kusma şikayetleri daha yoğun olabilmektedir.

Ancak tek başına şikayetlerin fazlalığı ya da hormon seviyesi ikiz gebeliği göstermemektedir. Belli olması için ileriki haftaları beklemek şarttır.

İkiz gebelikte karşılaşılabilecek sorunlar hakkında bilgi almak için: https://www.bebek.com/ikiz-gebelikte-karsilasilabilecek-sorunlar/

İkiz Gebelik Hakkında Her Şey! Konulu makalemizi inceleyebilirsiniz. Hemen incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/ikiz-gebelik-hakkinda-her-sey/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

10 Yorum

 1. Mrb kolay gelsin bugün hasataneye gittim 6+3gebe olduğumu ögrendim ultrason istedi dr.ve 2 tane kese gördü ve ikiz bebeklerin var Dedi sizce hemen anlamaları normal mi

 2. Merhaba bu yazıyı yazalı 4 ay olmuş ama yine de yazmak istedim. Ben de şuanda 7 buçuk haftalık hamileyim. 6 haftalıkken ve iki kese olduğunu birinde kalp atışı duyulduğunu diğerinde duyulmadığı söylediler. 7 ve 8 haftalıkta ikiz gebelik netleşiyormuş gidince öğreneceğiz biz de. Şunu da belirteyim başlarda iki kese oluşup zaman geçtikçe tek keseye ve tek kalp atışına düşme ihtimali yüksekmiş. Bu durum kramozom sayılarıyla ilgiliymiş ve zamanla biri kaydolabilirmiş. İnşallah hepimiz hayırlısıyla evlatlarımızı kucağımıza alırız????

  1. Merhaba yazınızı bugün okudum benimde ikiz gebelik 9.hafta bugün birinin kalp atisi duyulmadi sizde de aynı olmuş en son ne oldu lütfen yazar mısınız

 3. Acaba ikiz gebeliyin adetden 10 gun oncesi yaptigimiz normal idrar testinde cabuk gorunmesi ikiz gebeligin oldugunu gosterirmi?
  Ben 5 aralikda adet gordum.Bitdikten sonra da iliski oldu.Ve evde her an bunu dedigimi fark etdim bu nasil koku.basim agriyo falan.sonra biri bana test yap dedi.Bende olmaz dedim daha yeni bitdi regl.Ama icime kurt dusmusdu test yapdim.25 aralikda test yapdim ve cift cizgi hemde cok bekigin sekilde.hemde normal test.Inanamadim.sonra gecen aydan kaldigimi inanib doktara gitdim.ve bana bebek yok dedi daha bilinmiyodu cunki.Aralikda kalabilecegimi soyledi.Tek bebekte eyer reglden gecerse silik cizgi cekiyorsa,ciftdede daha cabuk ceker diye ikiz saniyorum.

  1. Gebeliğinin ikiz olduğunu düşünüyorum. Ben de regl dönemimden 9 gün önce teste bakmıştım pozitif iki silik çizgi çıktı ve ikizdi 5. Haftada öğrendim

 4. Hcg hormonu tekli hamileliye gore çoğulda yuksek oluyoya.O yuzden idrar testim cabuk cekmis ola ilirmi? Bilen varsa yazsin lutfen

  1. Aynı durumdayım ilişkinin üzerinden sadece 10 gün geçti 17 günde bir adet oluyorum. Adet günümden önce bulantım vardı. Hiç şüphe etmedim hamilelik beklemiyordum. Günümde adet olmayınca bigün sonra test alıp yaptım iki çizgi çok belirgindi. Doktora gitmeye cesaretim yok ilk çocuğum değil ikiz olursa ya diye korkuya kapıldım. İsteyen herkese nasip olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.