İkiz Gebelik Hakkında Her Şey

İkiz Gebelik Hakkında Her Şey!

İkiz Gebelik Hakkında Her Şey!

Çocuk sahibi olmaya karar verip de hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, dünyada sizden daha mutlusu yoktur. Kendinizden bir parça dünyaya getirmek, ona can olmak, her şeyden önemlisi aile olmak sizi oldukça heyecanlandırır.

Doktor kontrollerinizi iple çekersiniz, karnınızdaki minikle ilgili bir şeyler öğrenmek için sabırsızlanırsınız. Her anne adayı gibi sizin de gebeliğinizle ilgili endişeleriniz ve korkularınız muhakkak olacaktır.

Ancak doktorunuzdan ikiz gebelik haberini aldığınızda bu endişeleriniz kat kat artmaya başlar. Aklınızın ucundan hiç geçmemiş bir ihtimalin gerçekleşiyor olmasının şaşkınlığı içine düşersiniz.

Bir yerine iki bebek sahibi olmak, ailenizin daha da genişlediğine işaret ederken bu durum, hamileliğin seyri açısından da normal hamileliklere kıyasla farklılıklar içermektedir.

İkiz Gebelik Çeşitleri

İkiz gebelikler, çoğul gebelik çeşitleri arasında en sık görülendir. Üçüz, dördüz gibi gebelikler de olabilmektedir;

İkiz gebelik 80 doğumda 1 yaşanmaktadır.

İkiz gebeliklerin bazı çeşitleri vardır:

Çift Yumurta İkizleri

‘Dizigotik ikizler’ olarak da adlandırılan çift yumurta ikizleri, iki ayrı kardeş gibi özellik gösterirler. Aynı anda iki farklı yumurta hücresinin iki farklı sperm hücresi ile döllenmesi sonucu meydana gelir.

Bu bebeklerin cinsiyetleri ve görüntüleri birbirinden tamamen farklı olabilir. Farklı zamanlarda dünyaya gelmiş kardeşler kadar benzerlik gösterebilirler. İki farklı döllenme meydana geldiği için plasenta ve amniyonları da ayrıdır.

Tek Yumurta İkizleri

‘Monozigotik ikizler’ olarak da adlandırılan tek yumurta ikizlerinde durum daha farklıdır. Bir sperm hücresi bir yumurta hücresini döller, ancak hücre bölünmeleri esnasında döllenmiş olan yumurta ikiye ayrılarak iki ayrı embriyo meydana getirir.

Tek yumurta ikizlerinde aynı cinsiyet, aynı görünüm ve aynı genetik yapı söz konusudur. Yumurtanın bölünme zamanına göre amniyon ve plasentaların durumu farklılık göstererek tek yumurta ikizlerinin de çeşitlerini oluşturmaktadır.

Diamniyotik Dikoryonik İkiz Gebelik

Yumurtanın, döllenmenin 3 gün sonrasında bölünmeye uğramasıyla iki amniyon kesesi ve iki plasentanın oluştuğu ikiz gebeliktir.

Diamniyotik Monokoryotik İkiz Gebelik

Yumurtanın, döllenmeden sonra 4-8 gün arasında bölünmeye uğramasıyla iki amniyon kesesi ve bir plasentanın oluştuğu ikiz gebeliktir. En sık bu ikiz gebelik görülmektedir.

Monoamniyotik Monokoryotik İkiz Gebelik

Yumurtanın, döllenmeden sonra 9-13 gün arasında bölünmeye uğramasıyla bir amniyon kesesi ve bir plasentanın oluştuğu ikiz gebeliktir.

İkiz gebeliğin türünü belirlemek, gebeliğin seyri ve doğumun şekli açısından büyük önem taşımaktadır.

İkiz Gebelik Nasıl Olur?

Birçok ebeveyn, ikiz bebek sahibi olabilmek için ne yapılması gerektiğini merak etmektedir. Bir yandan ikiz sahibi olmak istedikleri için bu durumu merak ederlerken bir yandan da ‘ikiz gebelik nasıl olur?’ sorusuna cevap arayarak bu mucizevi olayı öğrenme isteğinde olmaktadırlar.

İkiz bebeklerin türüne göre meydana gelme şekilleri de farklılık gösterir.

Çift yumurta ikizlerinde iki farklı sperm ile iki farklı yumurtanın iki ayrı döllenme oluşturması söz konusu iken, tek yumurta ikizlerinde bir döllenme meydana gelir ve döllenmiş yumurta sonradan ikiye bölünerek ikizleri oluşturur.

Her koşulda, ister tek yumurta ister çift yumurta ikizleri olsun, ikiz gebeliğin meydana gelmesi için herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur.

Fakat bazı özel durumlarda, ikiz gebeliklerin yaşanma olasılığı daha yüksektir:

 • Annenin Yaşının İleri Olması

İleri yaşlarda hamile kalmış kadınların ikiz bebek doğurma olasılığı daha yüksektir. Özellikle 30-35 yaş aralığında hamile kalma olasılığı düşerken, vücut bir adet döneminde birden fazla yumurta atabileceğinden ikiz olasılığı artış gösterecektir.

 • Tüp Bebek Tedavileri

Bebek sahibi olmaya yönelik görülen tedavilerde birden fazla embriyo transferi gerçekleşebildiğinden dolayı, ikiz gebelik oranı da artış gösterir.

 • Önceki Gebeliğin İkiz Olması Durumu
 • Anne Adayının İkiz Olması Veya Anne Tarafında Ailede İkiz Geçmişi Olması

Genetik bir yatkınlık olmakla beraber, ailesinde ikiz doğumlar söz konusu olan anne adaylarında ikiz gebelik görülme olasılığı daha yüksektir. ‘İkiz gebelik anneden mi babadan mı gelir?’ sorusu için babanın geçmişinde ikiz hikayesi olmasından ziyade anne adayının ikiz geçmişi daha önemlidir.

 • Uzun Boylu ve Kilolu Kadınların İkiz Gebelik Yaşama Oranı Daha Yüksektir.

ikiz gebelik

İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kadınların yaşadığı bazı durumlar, hamilelik belirtileri olarak kabul edilir. İkiz gebeliklerde ise bazı belirtiler vardır ki, anne adayının ikiz beklediğini destekler niteliktedir ve ikiz bebek belirtileri olarak kabul edilir.

 • İkizlere hamile olan anne adaylarında kusma ve bulantı gibi şikayetler daha sık görülebilmektedir.
 • İki bebeğin mesane üzerine uyguladıkları baskı daha fazla olacağından, normal hamileliklere kıyasla ikiz gebeliklerde daha çok idrara çıkma isteği oluşabilir.
 • İkiz gebeliklerde kilo alımı daha erken başlayabilir ve kilo artışı daha yüksek olabilir. Gebelik sonuna kadar ortalama 20 kiloya yakın artış normal kabul edilmektedir.
 • Yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler daha sık yaşanabilir.
 • Anne adayının karnı daha hızlı belirginleşmeye başlayabilir, çünkü rahim daha hızlı büyüme göstermeye başlayacaktır.
 • Gebelik testi yapıldığında kandaki B-HCG değeri daha yüksek çıkabilmektedir.

İkizlere hamile olan anne adaylarında bu belirtilerin görülme olasılığı yüksektir. Ancak her ikiz bekleyen kadın aynı belirtileri yaşayacak diye kesin bir durum yoktur!

Ayrıca bu belirtileri yaşayan anne adayının kesin ikiz doğum yapacağını da söylemek doğru değildir. Bu belirtiler, görülme olasılığı yüksek belirtiler olmakla birlikte ayrıntılı ultrason kontrolü yapılmadan ikiz gebeliğin varlığı kesinleşemez.

İkiz Gebelikte Kaçıncı Haftada Doğum Yapılma

YouTube video

İkiz Bebek Ne Zaman Anlaşılır?

İkiz hamileliğin mevcut olup olmadığı, döllenmeden sonraki bir ay içerisinde yani 5. haftaya kadar olan sürede, kan değerlerinin normalin çok üzerinde çıkmasıyla anlaşılabilmektedir.

Ancak detaylı bir ultrason kontrolünden geçmeden kesin karar vermek mümkün olmayacaktır. 7. haftada bebeğin kalp atışları duyulabilir, böylelikle ikiz bebeklerin kalp atışlarının duyulması ile ikiz gebelik netlik kazanabilmektedir.

11. haftadan itibaren ise, tek veya çift plasenta görülmesine göre ikiz gebeliğin türü tespit edilebilmektedir.

Kısacası, ikiz bebek kaçıncı haftada belli olur diyecek olursak, 5. haftada ikiz şüphesi belli olurken, 7. haftada kalp atımlarının duyulması ile ikiz gebelik kesinleşecektir.

11-15. haftalar arasında ise plasenta ayrımı yapılabilecek duruma gelindiğinden, hamileliğin tek veya çift yumurta ikizi olduğu belirlenebilecektir.

Ayrıca ikiz bebeklerin cinsiyetleri, 15. ve 20. haftalar arasında öğrenilebilmektedir.

İkiz Gebeliklerde Doğum Şekli Nasıl Olmalıdır?

İkiz hamileliklerde, bebeklerin geliş şeklinde bir sıkıntı bulunmuyor ve iki bebekte baş tarafından geliyorsa normal doğum mümkün olabilmektedir.

Ancak vajinal doğumlarda, bebekler baştan gelseler dahi, ilk bebeğin doğumundan sonra sancılarda azalma görülebilmekte ve diğer bebeğin doğumu gecikebilmektedir.

Bu durum bebeğin hayatını riske sokabilmektedir. İkiz hamileliklerde iki ayrı bebeğin doğacak olması doğumu riskli bir konuma getirebilir. Bu nedenle, ikiz gebeliklerde genelde doktorlar tarafından sezaryen doğum tercih edilmektedir.

Sezaryen doğum hakkında bilmeniz gereken her şey! Konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

https://www.bebek.com/sezaryen-dogum-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

İkiz Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

 • İkiz gebeliklerde düşük riski daha yüksektir.
 • Anne adayının gebelik tansiyonu riski artış gösterir.
 • Anemi, ikiz hamilelerde daha sık görülen bir sorundur.
 • Erken doğum olasılığı ikizlerde daha yüksektir.
 • Bebeklerin düşük doğum kilosu ile dünyaya gelme olasılıkları yüksektir.
 • İkizlerin büyüme geriliği riski daha yüksektir.
 • İkizden ikize transfüzyon sendromu denilen, bir bebeğin diğerinden daha iyi büyüyüp gelişmesi durumu görülebilir.

Anne adayı ve ikizlerin sağlığı bakımından ikiz gebelik, riskleri de beraberinde getirmektedir; ancak düzenli kontroller ile doktorunuzun gözetiminde sağlıklı bir gebelik geçirerek onları kucağınıza bir an önce alabilmek için gün sayacağınız kaçınılmaz bir gerçektir.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelik ve Radyasyon

Hamilelik Döneminde Ödem Azaltma Egzersizleri

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Neden Olur?