Tek ve Çift Yumurta İkizleri

Tek ve Çift Yumurta İkizleri

İkizler Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Tıp literatüründe çoklu doğum olarak geçen tek doğumda birden fazla çocuk sahibi olma oranlarına bakıldığı zaman en çok ikiz çocuklara özellikle de çift yumurta ikizlerine sahip olunduğu görülüyor.

İkizlerin dörtte biri tek yumurta ikizi olarak doğarken dörtte üçü çift yumurta ikizi olarak dünyaya geliyor.

İkizliğin nedenleri henüz bilimsel açıdan tam olarak bilinmese de bir gerçek var ki genetik özellikler, hormonal yapı ve kısırlık tedavisi doğumların sonucunu doğrudan etkiliyor.

Çift Yumurta İkizleri

  • Çift yumurta ikizleri aynı zamanda oluşan ama birbirlerinden bağımsız, farklı tip ve karakterlere sahip olan ikizlerdir.
  • Ayrı yumurta ikizleri doğal hormonal nedenler ve infertilite tedavisi nedeniyle oluşan iki ayrı yumurtanın iki farklı sperm tarafından döllenmesi sonucu meydana gelir.

Tek ve Çift Yumurta İkizleri

 

Tek Yumurta İkizleri

Tek yumurta ikizlerini gerçek ikizler olarak da adlandırabiliriz. Bu ikizler döllenen yumurtanın kendi içinde ikiye bölünmesiyle oluşur.

İkiye bölünme yumurta döllendikten 2 ile 17 gün içinde gerçekleşir. Bu bölünme 13-15 günden sonra gerçekleşirse bebeklerin yapışık doğma riski oldukça yükselir.

Gerçek tek yumurta ikizleri bir kişinin iki özdeş kopyası gibidir. Farklı DNA’lara sahip oldukları için farklı şeylerden hoşlanabilirler ancak çift yumurta ikizlerinin aksine genellikle her türlü etkene karşı benzer duyarlılığı ve tepkiyi gösterirler.

Tek yumurta ikizleri IQ’yu belirleyen tüm genlerini paylaşırken çift yumurta ikizlerinde bu oran yüzde 50’dir. Bu yüzden tek yumurta ikizlerinin aynı zeka seviyesine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Binlerce ikiz üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda tek yumurta ikizlerinde aynı zekaya sahip olma oranı yüzde 85 iken çift yumurta ikizlerinde bu oranın yüzde 60 olduğu görülüyor.

Yapılan istatistiksel araştırmalar tek yumurta ikizlerin her zaman aynı cinsiyette olduklarını, birbirlerine çok benzediklerini, kan gruplarının aynı, parmak izlerinin bile aynıya yakın olduğunu bildirirken IQ’larına, sağlıklarına ve hatta politik görüşlerine kadar aynı özelliklere sahip olabileceklerini gösteriyor.

İkizler Hakkındaki Bu Hikayelere Çok Şaşıracaksınız!

Minnesota Üniversitesinde yapılan bir araştırma ikizlerin gösterdiği benzerliklerin birlikte yaşadıkları ortamın yanı sıra genleriyle de doğrudan ilgili olduğunu gösteriyor.

Doğumdan sonra birbirinden ayrılıp daha sonra bir araya gelmiş 60 ikiz üzerinde yapılan incelemede davranışlarında, kişiliklerinde ve sosyal hayatlarında fark edilebilir benzerlikler olduğu ortaya çıkıyor. Doğduktan bir ay sonra iki ayrı aileye evlatlık verilen James Arthur Springer ve James Edward Lewis birbirlerinden ayrıldıktan tam 39 yıl sonra bir araya gelirler.

Araştırmada her ikisinin de yaşamı boyunca Ohio eyaletinde yaşadığı, ikisininde Linda isimli kadınlarla evlenip ayrıldığı ve Betty isimli kadınlarla da yeniden evlendikleri belirlenir. İkisi de teknik resimle ilgilidir,en sevdikleri ders matematik, en sevmedikleri ise dil bilgisidir. İkisi de eşit miktarda alkol tüketip, günün aynı saati baş ağrısı çekerler.

Oskar Storh ve Jack Yufe adlı ikizler ise doğumdan 6 ay sonra birbirlerinden ayrılırlar, Oskar Almanya’da katolik olarak büyütülürken Karayipler’de kalan Jack bir süre İsrail’de yaşar ve Yahudi olur. Aralarındaki uzun mesafeler ve farklı yaşam tarzları bile onların ortak özelliklerini bastıramaz. Bir araya geldiklerinde ikisinin de benzer konuşma ve düşünce yapısına sahip oldukları görülür.

Tüm bu hikayelerle ikizler hem çok mucizevi hem de çok ilginçler öyle değil mi? gülen Emoji

İkiz bebek bekliyorsanız tam da size göre bir yazımız var, işte İkiz Bebekler İçin Bakım Önerileri yazımız: https://www.bebek.com/ikiz-bebekler-icin-bakim-onerileri/

“İkiz gebeliklerde kaçıncı hafta doğum yapılmalı?” sorusunun cevabı bu videoda:

YouTube video

Eğer ikizseniz, ikiz bebek annesiyseniz ya da ikiz bebek bekliyorsanız deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Olur mu?

Post navigation

Bir yanıt yazın