İkiz Bebek Sahibi Olabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Doğal Yolla İkiz Bebek Sahibi Olabilmek için Neler Yapılabilir?

Çiftlerin en büyük hayali, kendi kanlarından canlarından bir parça olan çocuklar dünyaya getirip bir aile kurmaktır. Hatta bazı kişiler, kalabalık aileleri sevmelerinden ötürü çok çocukları olsun isterler ve bunu sağlayabilmek için ikiz veya üçüz hamile kalmayı hayal ederler.

Anne baba adayları bu sayede, doğacak çocukların yalnızlık çekmeden bir arada daha kolay büyüyeceğini ve onları aynı anda büyütmenin daha rahat gerçekleşeceğini düşünmektedir. Bu arzuları doğrultusunda da, nasıl çoğul hamile kalınabileceğine dair merak duyabilir ve araştırma yapmak isteyebilirler.

İkiz gebelik olma olasılığı konusundaki merak, tahmin edilenden çok daha fazladır. Özellikle tek yumurta ikizlerinin birçok benzer özellik taşıması ve birbirlerinin kopyaları olmaları, insanlar tarafından çok özel ve farklı bulunmalarına yol açmaktadır. Bu durum da, ikiz hamileliklere karşı hayranlığın ve isteğin artmasına neden olmaktadır.

Peki kimler ikiz bebek sahibi olabilir, doğal yolla nasıl ikiz gebelik olur ve bunun için ne yapmak gerekir?

İkiz Gebelik Nasıl Meydana Gelir?

İkiz gebelikler iki farklı şekilde meydana gelmektedir;

Tek Yumurta İkizleri

Bir sperm hücresinin bir yumurta hücresini döllemesinin ardından oluşan embriyonun, erken mitoz bölünme geçirerek ikiye ayrılması sonucu oluşan ikizlerdir. Tek sperm ve tek yumurta hücresi bulunduğu için bu bebekler aynı genetik yapıya ve doğal olarak aynı dış görünüşe sahip şekilde dünyaya gelirler.

Cinsiyetleri, saç ve göz renkleri, birçok fiziksel özellikleri gözle ayırt edilemeyecek derecede benzerdir.

Çift Yumurta İkizleri

Adından anlaşılacağı üzere, iki ayrı yumurta hücresinin iki ayrı sperm hücresi tarafından döllenmesi sonucu meydana gelir. İki ayrı gebelik ne kadar benzer özellik taşıyorsa, çift yumurta ikizleri de o kadar benzerlik gösterir. Cinsiyet, saç ve göz rengi farklılık gösterebilir.

İster tek yumurta olsun ister çift, ikiz gebeliklerin oluşması tamamen şansa ve genetiğe bağlı bir durumdur. 

İkiz Bebek Sahibi Olabilmek için Neler Yapılabilir?

Ailelerin en çok merak ettikleri konu, ‘Doğal yolla ikiz bebek nasıl yapılır?’ sorusudur. Öncelikle bir konuya açıklık getirmek gerekir ki, o da ikizlere doğal yollarla hamile kalabilmek için dışarıdan yapılabilecek hiçbir şeyin olmadığıdır.

Kısacası, doğal yoldan ikiz hamilelik oluşabilmesi için sadece genetik yatkınlık bulunması gerekir. Ailenin geçmişinde ikiz bebek öyküsü bulunuyorsa, genetik yönden annenin ikiz gebelik yaşama şansı daha yüksek olmaktadır.

Bunun dışında başka doğal hiçbir faktör bulunmaz. Uygulanacak bir beslenme programı, herhangi bir yiyecek veya içecek, diyet, mevsim değişimi gibi faktörler bu konu üzerinde bir rol oynamamakta, doğal yöntemlerle ikiz hamilelik için etken olmamaktadır.

İkiz Gebelik Kimlerde Daha Sık Görülür?

İkiz hamileliklerin gerçekleşme olasılığı, tüm hamileliklerin %1’i kadardır. Yani dünyadaki her 100 hamileden sadece 1’inde ikiz gebelik görülmektedir. Ancak bu konu hakkında yapılan araştırmalar, bazı durumlarda bu hamileliklerin daha sık yaşandığını göstermiştir.

 • Önceki kuşaklardan genler aracılığı ile aktarım varsa oran yükselmektedir. Yani ailesinde veya yakın akrabalarında ikiz çocukları bulunan kişilerin ikizlere hamile kalma şansı diğer kişilere kıyasla çok daha yüksektir. Bu olasılık, kuşaktan kuşağa geçerek aktarılmaktadır.
 • Sıcak bölgelerde bulunan ülkelerde, ikiz gebelik görülme olasılığının arttığı görülmektedir. Örneğin, Ekvator bölgesindeki ülkelerde şans daha yüksektir.
 • Kilolu ve uzun boylu kadınlarda ikiz gebelik olasılığının daha yüksek olduğu görülmektedir. Kısa boylu ve zayıf yapıya sahip kadınların şansı daha düşüktür.
 • Anne adayının yaşının ileri olması, daha küçük yaştaki kadınlara kıyasla çoğul gebelik olasılığını yükseltmektedir. Özellikle 40 yaşından sonra gebe kalan kadınlarda daha sık ikiz bebek görülmüştür ve bu oranın %5’lere kadar çıktığı tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise, özellikle 40 yaş sonrası kadınların yumurtlama sayılarında meydana gelen artıştır. 
 • Bazı ırklarda daha sık çoğul gebelik görülmektedir. Örneğin, Afrikalı kadınlarda Japon kadınlara kıyasla şans daha yüksektir.
 • Son olarak; tüp bebek tedavisi, yumurtlama düzenleme tedavisi veya aşılama yöntemi deneyen kadınların ikiz hamilelik yaşama olasılığı daha yüksek olmaktadır. Normal gebeliklere kıyasla bu anne adaylarının şansı %13 daha fazladır. Çünkü bu tip tedavilerde, tedavinin başarıya ulaşabilmesi amacıyla ve sperm hücresinin yumurtaya yerleşememe ihtimâline karşı birden fazla sperm hücresi aşılanmaktadır. Bu durum bazı anne adaylarında birden fazla döllenme gerçekleşmesine neden olabilmektedir. 

İkiz gebelik hakkında merak ettiğiniz her şey! konulu yazımızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İkiz gebelik hakkında merak ettiğiniz her şey! https://www.bebek.com/ikiz-gebelik-hakkinda-her-sey/

İkiz gebelik kimlerde nasıl görülür

İkiz Gebelik Anneden mi Babadan mı Gelen Bir Durumdur?

İkizlere hamile kalabilmek, kalıtımsal bir olaydır.

Bu nedenle pek çok çift, bu tarz hamileliklerin yaşanma olasılığının hangi tarafın genleri vasıtasıyla artığını öğrenmek istemektedir. Peki ikiz gebelik anneden mi gelir, babadan mı? 

İkiz çocuk sahibi olabilmek, anne adayının genleri ile alakalıdır. Eğer annenin aile geçmişinde ikiz gebelik varsa, kendisinin ikizlere gebe kalma şansı çok daha yüksek olmaktadır.

Özellikle kadının 1. kuşak aile bireylerinde ikiz bulunması, kendi hamileliğindeki olasılığı doğrudan etkileyecektir. Ancak baba adayının aile geçmişinde ikiz hamilelik yaşanmış olmasının bu durum üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Kısacası, ikiz ihtimâlinde sadece annenin genetiği etkilidir.

İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir?

Bir bebek dünyaya getireceğinizi öğrendiniz; ancak ikiz gebeliğe yönelik bir şüpheniz de var veya ikizlere hamile olup olmadığınızı merak ediyorsunuz. Bu durumda, ikiz bebek belirtileri ile fikir sahibi olunabilmektedir.

 • İkiz bebek bekleyen anne adayları, hamilelik belirtilerini daha yoğun yaşayabilmektedir. Göğüslerde hassasiyet, el ve ayaklarda ödem, sürekli aç veya yorgun hissetmek gibi bulgular daha şiddetli yaşanabilmektedir.
 • Mide bulantısı ve sabah bulantıları ikiz gebeliklerde daha şiddetli olabilir.
 • İkizlere hamile olan bir anne adayının mesanesine uygulanan baskı daha fazla olacağından sık idrara çıkma isteği diğer gebelere kıyasla daha fazladır.
 • İkiz hamileliklerde kandaki Beta hCG seviyesi çok daha yüksek çıkabilir.
 • İlk üç aylık trimesterda daha hızlı kilo alınabilir.
 • Yapılan ilk muayenelerde rahim genişliği normalden fazla çıkabilir.
 • Kandaki AFP seviyesi artış gösterebilir.
 • Ultrason muayenesi ikiz gebeliklerde daha erken yapılabilmektedir.

Hangi Durumlarda İkiz Gebelik Şansı Artar?

 • Kilolu ve uzun boylu kadınların ikiz şansının yüksek olması ve bu kişilerde üreme hormonlarının daha çok salgılanması nedeniyle sağlıklı bir şekilde kilo almak şansınızı arttırabilir.
 • Tatlı patates, süt ürünleri, yabani yer elması gibi yiyecekler yumurtalıkları uyarıcı besinlerdir ve şansınızı artırabilir.
 • Yapılan araştırmalar, folik asitin ikiz hamilelik şansını yükselttiğini göstermektedir. Bu nedenle, folik asit alımı ikiz olasılığını arttırabilir.
 • Tüp bebek tedavilerinde kullanılan hormon takviyeleri, ikiz ihtimâlini arttırmaktadır.
 • Emziren annelerin hormon seviyelerindeki yükseklik nedeniyle birden fazla yumurtladığı ve ikiz şanslarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 

Aynı anda iki bebek dünyaya getirebilmek, hem genetik yapınıza hem de şansa bağlı bir olaydır. Ancak yapılan araştırmalar sonucu bu noktalara dikkat edilmesi ikiz gebelik olma olasılığı konusunda artış göstermektedir.

Post navigation

Bir yanıt yazın