ikiz-gebelik

İkiz gebelik

Çoğul gebeliklerde en sık rastlanan, ikiz gebeliklerdir. İkiz gebelikler, her 80 gebeliğin birinde görülür.

İkizler tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri olarak ikiye ayrılır.

Çift yumurta ikizlerinde aynı anda iki yumurta hücresi iki sperm tarafından döllenir. Bunların genetik yapıları aynı olmadığı için bebeklerin cinsiyetleri ve görünüşleri farklı olabilir.

Tek yumurta ikizlerinde ise bir yumurta ve bir sperm tarafından döllenip daha sonra ikiye bölünür. Genetik yapıları aynıdır bu nedenle bebekler aynı cinsiyette olur.

Çoğul Gebelikte Doğum

Her iki bebeğin de başla geldiği durumda, doğumun sezaryen ya da normal olacağına karar vermesi gereken kişi doktorunuzdur. Fakat ikiden fazla olan gebelikler de her zaman sezaryen tercih edilmelidir.

Çoğul Gebelikte Yaşanan Sıkıntılar

Çoğul gebelikte, erken dönem bulantılar ve yorgunluk hissi daha fazla görülür. Gebelik hormonu olan Bhcg’nin çoğul gebeliklerde fazla salgılanması nedeniyle, anne adaylarındaki mide bulantısı daha şiddetli görülür. Gebeliğin ilerleyen haftalarında, rahmin daha fazla büyümesi nedeniyle, anne adaylarında yürüme güçlüğü ve bel ağrıları, diğer anne adaylarına göre daha fazladır.

İkiz Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkiz gebelikte, doktor kontrolleri daha fazla yapılmalıdır. Anne adayları 28. haftadan sonra çalışmaya ara vermeli ve ağır egzersizlerden uzak durmalıdır.

İkiz gebeliklerde anne adayları, tekil gebeliklere gore daha zorlayıcı bir dönem yaşar. Bu nedenle anne adayının erken doğum ihtimaline karşı daha tedbirli olması gerekiyor. Fakat bu iki gebeliğin arasında bebeklerin gelişimi açısından neredeyses hiçbir fark bulunmamaktadır. Sadece 30. haftadan sonra tekillere göre kilolarının biraz daha geri kalması normaldir. Bu yüzden 30. haftadan sonra takibi daha sık olmalıdır.

İkiz gebelik yaşamak isteyen anne adayları bu şanslarını arttırmak isterler. Fakat bunun için herhangi bir yöntem yoktur. Yalnızca anne adayının ailesinde ikiz gebelik varsa ikiz gebelik şansı yükselir. Bunun dışında anne yaşı ilerledikçe ikiz gebelik yaşama ihtimali artar.

Farkındalığınızı arttırmak, daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirmek ve aklınızda ikiz gebelikle ilgili hiç bir şüphe kalmaması için ailenizde daha önce çoğul gebelik yaşayanların hikayesini dinleyebilirsiniz.

 

İkiz ve üçüz gebelikler ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/ikiz-ve-ucuz-gebelikler/

Post navigation

Bir yanıt yazın