Sağlıklı Hamilelik Önerileri

Sağlık konusu her bireyin her anında olduğu hamilelik döneminde de huzurunuz için en önemli konudur.  Sizin huzurunuz ve sağlığınız aynı şekilde bebeğinize yansıyacaktır. Sağlıklı hamilelik geçirmeniz bu yüzden en önemlisidir.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için öneriler nelerdir?

Öncelikli olarak sağlıklı bir hamilelik istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken başlıca unsur beslenmenize özen göstermektir. Mümkün olduğunca sık ama az yemeye özen göstermelisiniz. Ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Yiyeceklerinizi iyi pişirmelisiniz. Muhakkak yeşil sebze ve gün içerisinde birkaç tane ceviz tüketmeye çalışın.

Vitamin ve proteini bolca içeren besinlerden faydalanmalısınız. Örneğin; turunçgil ve yeşil sebze tüketimi bağışıklığınızı güçlendirecek, sizi enfeksiyonlardan koruyabilecektir.

Hamilelik döneminde beslenme düzeninize mutlaka balığı ekleyin.  Hafta da 2 kez balık tükettiğinizde bebeğiniz için gerekli olan Omega3 yağını karşılamış olursunuz.

Sağlıklı bir hamilelik önerilerinin olmazsa olmazı bitkisel çaylardır. Aktarlardan, doğal olarak alıp tüketeceğiniz; elma, limon, ıhlamur, çayı vb. çaylar sizi enfeksiyonlardan koruyacağı gibi, size birçok fayda da sağlayacaktır.

Beslenme açısından önerilebilecek bir başka konu ise; yağlı, fazla tuzlu ve şekerli, karbonhidratlı gıdalardan fazla tüketmemeniz olacaktır. Bu tarz besinler, bebek için sağlıklı olamayacağı gibi anne adaylarının da tansiyon, kan şekeri gibi değerlerinin yükselmesine neden olur.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için bir başka önemli nokta ise; kesinlikle kirli hava solumamaktır. Kirli havayı akciğerlerinize ve boğazınıza çektiğinizde enfeksiyon kapma durumunuz en yüksek seviyeye çıkacaktır.  Bu da bebeğiniz için olumsuz bir durum teşkil edebilir. Kirli hava solunumu aynı zamanda anne adaylarında alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu kirli havadan korunmak için kalabalık olan ortamlardan kaçınmalısınız. Özellikle kış aylarında üst solunum yolu, grip gibi enfeksiyonlara karşı kirli hava solumamalısınız bu da, kapalı mekanlar, toplu taşıma araçları vb. ortamlarda bulunmamanız gerektiğini işaret eder.

Tüm bunların yanı sıra egzersiz yapmaya özen gösterin. Bu egzersizler kalorinizi kontrol altına alacaktır. Özellikle gün içerisinden yapacağınız yaklaşık 35 dakikalık yürüyüş bu dönemde size çok fayda sağlayacaktır.

Hamilelik dönemi güzel ama zor bir süreç olabilir. Bu yüzden bol bol istirahat etmeye, kendinize iyi bakmaya özen gösterin. Her hangi bir şikayetiniz durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı, sağlığınızı her zaman ön planda tutmayı unutmayın.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın