Hamilelik Sonrası Bacak Ağrısı

Hamilelik döneminde ve sonrasında anne adaylarında belirli değişikliklere sebep olmaktadır. Genel olarak doğum sonrasındaki 6 haftalık bir dönemde annelerin fiziksel özellikleri ve hormonları normale döner fakat hamilelik sonrasında lohusa dönemi ismi verilen dönemde anne kendini toparlarken vücutta belirli ağrılar oluşması olağandır. Hamilelik döneminde kas dokusu hormonsal nedenlerden dolayı gevşeyip esner,  hamilelik sonrasında ise bu kas dokuları tekrar sağlamlaşır. Bu da annelerde vücut, kas ağrısı yapabilmektedir.

Bacak Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde bacak ağrısı genel olarak hormon değişikliklerinden ve de kasların gevşeyip sıkılaşmasından kaynaklıdır. Bunun dışında bacak ağrısının birçok sebebi olabilmektedir. Bunları sıralayacak olursak;

Bacaklarda bulunan damarların daralmasıyla  oluşan ağrılar

– Bel bölgesinde oluşan fıtık

– Leğen kemiğinizden kalçaya yayılan ve bacaklara vuran; sinirsel damarların, kemik veya

zarar görmüş dokuların oluşturduğu baskılı ağrı

– Bacakta bulunan kasların potasyum ve sodyum eksikliğine bağlı olarak ağrıması

Hamilelik Sonrası Bacak Ağrısı

Bacak Ağrılarının Tedavisi

Hamilelik dönemi sonrasında bacakta oluşan bu kas ağrılarını, genellikte bacaklarınızı bir yastık yardımıyla hafif şekilde yukarıda tutarak dinlenmeye çalışmalısınız. Tabii dikişlerinizi zorlamamak kaydıyla. Bunun dışında ağrıyan bölgelere yaklaşık bir 15 dakika buz kompresi uygulayarak bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Buz kompresini günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Ağrılarınız buna rağmen hafiflemiyorsa kasları gevşetecek egzersiz hareketleri yapabilir, kaslara masaj uygulayabilirsiniz. Bacak ağrısının bir başka oluşum nedeni ise varistir. Varis ağrısı için bacakları yukarıda tutmak, bandaj ile sıkıca sarmak veya varis çoraplarından kullanmak, bacak ağrılarınızı hafifletebilmektedir.

Hamilelik Sonrası Bacak Ağrısı

Hangi Durumlarda Muhakkak Doktorunuza Başvurmalısınız?

Doğum sonrası dönemde ağrılarınız süre geliyorsa bunu dikkate almalısınız. Özellikle ağrımakta olan bacağınızda şişme ya da siyahlık, mavilik, kırmızılık gibi renk değişimi olduysa muhakkak doktora göstermeniz gerekir. Tüm bunların dışında bacak ağrılarınız süre gelirken, vücutta ateş yükselmesi, ağrı yüzünden yürümekte zorluk gibi şeyler yaşıyorsanız uzman bir doktora danışmalısınız demektir.

Lohusalık döneminde bacak ağrılarınızdan dolayı doktorunuza danışmadan, kendi başınıza ilaç almanız kesinlikle önerilmez. Bu yüzden doğum sonrası ağrılarınız süre geldiğinde, siz en iyisi hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutun, sağlığınızdan ödün vermeyin.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın