Hamilelikte Spor

Hamileliğin olmazsa olmazlarından biri de spor yapmaktır. Düzenli gerçekleştirilen egzersizler, anne adayının sırt, bel, bacak ve karın kaslarını geliştirmesi ve anne karnındaki bebeğin rahatlaması için önemlidir. Bu sayede hamilelikte doğuma hazır, daha güçlü bir anne olabilirsiniz.
Toplumda genelde hamilelerin hareketlerinden sakınması konusunda genel bir algı vardır. Elbette bebeğinizin hayatını riske atacak ani davranış ve hareketlerden sakınmanız gerekir. Ancak bu, dokuz ay boyunca egzersizlerinizi yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine sizin de bebeğinizin de egzersizin sağladığı faydalara ihtiyacı vardır. Gerek jinekoloğunuzla gerek ortopedi doktorunuzla görüşerek onların vereceği tarifler ve zaman aralıklarına uyarak egzersizleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu alanda uzman spor hocaları da spor salonlarına gitmeniz halinde annelere özel çalışmalarıyla sizin daha sağlıklı bir egzersiz yapmanızı sağlayacaktır. Bu noktada acaba bebeğim zarar görür mü gibi kuruntulara düşmek yersizdir. Bilinçli hareket edildiğinde bedenen ve ruhen rahatlamanız, bebeğinizin gelişimi için de olumlu yansıyacaktır.
Gebelikte yürüyüşün yanı sıra aletli ve aletsiz pilates son dönemlerde sıkça rastlanır ve uygulanır olmuştur. Hamile gruplarıyla özel yapılan seanslarda da pilatesin bebek için rahatlatıcı olmasının yanı sıra, annelere hem moral verdiği hem de zinde bir bünyeye sahip oldukları saptanmıştır. Hamileliğinizin rahat geçmesi için elbette bunların yanı sıra yüzme gibi su sporlarıyla da ilgilenebilirsiniz. Hamilelik sonlarında, doğumdan sonra kilolarınız için de vücudunuzun sıkılaşması, doğum sonrası kilo vermenizi ve daha sağlıklı bir görünüş elde etmenizi sağlayacaktır.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı