hamilelikte-nar-tuketimi-gebelikte-nar-faydali-midir

Hamilelikte Nar Yenir Mi?

Gebelik sürecinde sağlıklı besinler tüketmek, bebeğin gelişiminde ve büyümesinde büyük katkı sağlar. Bunun yanı sıra yeterli derecede vitamin ve mineral alınması anne adaylarını, hamilelik sürecinde, enerjik ve dinç tutar. Özellikle taze meyve tüketimi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Çünkü taze meyveler, vücut için gereken vitamin takviyesini sağlayan, değerli bir lif kaynağıdır.

Anne adayları hamilelikleri süresince, günde en az 4-5 porsiyon arası meyve ve sebze tüketimine özen göstermelidir. Porsiyonluk meyveler seçilirken, taze, dondurulmuş ya da kurutulmuş olarak yenilebilir. Özellikle hamilelikte nar tüketimi, vücuda sağladığı vitaminler açısından, çok sağlıklı bir seçim olacaktır.

Hamilelikte Nar Tüketilir Mi? 

Kınagiller familyasından olduğu bilinen ve çok şifalı bir bitki olan nar, yenirken de lezzet duyulan bir meyvedir. Küçük taneciklerden ve çekirdeklerden oluşmuş bu meyve, ılıman iklimlerde yetişmektedir. Bu şifalı meyve, bizi pek çok hastalıktan korur. Taneleri, suyu ve hatta kabuğu bile sağlık için çok faydalıdır.  Her gün tüketildiğinde vücudun C vitaminine olan ihtiyacının neredeyse yüzde 40’ını karşılar. İçeriğinde bulunan C vitamininin yanı sıra, potasyum, lif, folik asit, A ve E vitamini gibi besinleri de barındırır.

Yorgunluğu ve halsizliği gidererek vücudun enerjik kalmasını sağlar. Anemiye, adet düzensizliğine, mantar enfeksiyonlarına, menopoz problemlerine iyi gelerek, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda yüksek tansiyonun düşürülmesinde oldukça etkili bir besindir. Bununla beraber bedenimizi koruyan güçlü bir antioksidandır. 

Gebelikte Nar Yemenin Faydaları

Hamilelikte nar faydalı mı yoksa zararlı mıdır sorusunun yanıtına pek çok doktor, beslenme uzmanı ve diyetisyen aynı cevabı veriyor ve zararlı olmadığını belirtiyor. Narın diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gebelikte, kandaki demir deposunun yeter miktarda olması çok önemlidir. Bunun için de demir açısından zengin besinler tüketmek ya da dışarıdan demir takviyesi almak, vücuda katkı sağlamaktadır. Alınan demirin, vücutta emilimine yardımcı olan ise C vitaminidir. Nar, tam bir C vitamini deposudur ve demirin vücuda alınmasında  payı oldukça büyüktür. Aynı zamanda, erken doğuma sebep olabilen demir eksikliği riskini azaltmada da yardımcı olur.
 • Nar meyvesi, lif yönünden çok zengindir. Özellikle gebelik sürecinde, kabızlık problemi yaşamak istemeyen kadınlar için lif içeren meyve ve sebzeler yemeleri tavsiye edilir. Nar da bunlardan biridir ve sindirim sistemini düzene koymada önemli bir besindir.
 • Vücudumuza zarar verebilecek serbest radikallere karşı korur. Çünkü nar, güçlü bir antioksidandır. Hasar görebilecek hücrelerimizi yeniler ve bebeğin beynini, oluşabilecek herhangi bir hasardan da korumaya yardımcı olur.
 • Nar, vücuttaki kramplardan kurtulmayı sağlayabilen bir potasyum kaynağıdır. Her gün içeceğiniz, yeter miktarda nar suyu, gebelik sürecinde oluşan ağrı ve kramplarınızın azalmasına yardımcı olur.
 • Folik asit, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini destekleyen çok gerekli bir vitamindir. Günde 1 bardak içilen nar suyu, folik asit ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’nunu karşılar.
 • Nar suyu içmek, bolca K vitamini desteği sağlar. Gebelik sürecinde oluşabilecek, istenmeyen riskleri, en aza indirmede destekler.

Gebelikte Nar Meyvesini Tüketmek için Bazı Öneriler

Hamilelik sürecinde, bu lezzetli meyveden en iyi şekilde yaralanmak için işte basit birkaç ipucu:

 • Dışardan nar satın alırken, genellikle büyük ve ağır olanlarını almaya özen gösterin. Ağır olan nar meyvesi her zaman daha suludur. Narı yıkayıp, incilerini çıkardıktan sonra, onları buzdolabında muhafaza edebilir ve sonrasında çıkararak kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz.
 • Marketlerde satılan nar suyunu almak yerine, narın meyvesini almayı tercih edin ve suyunu evde yapın.  Çünkü evde yapılan nar suyu daha doğal ve sağlıklı olacaktır. 
 • Nar incileriyle, kendinize evde, karışık milkshakeler, smoothieler ve alkolsüz kokteyller hazırlayabilirsiniz. Bunların üzerine atacağınız birkaç nar incisi ile hem sağlıklı hem de eğlenceli içecekler yaratabilirsiniz.
 • Nar tohumlarını sadece içeceklerde değil, salata ve tatlılarda da kullanabilirsiniz. Özellikle ıspanak ile yapılan salatalara çok yakıştığı da söylenir. Bununla beraber karışık bir meyve salatasının üstüne eklenmiş nar taneleri sizin için görsel bir şölen olarak görünecektir.

Gebelikte Kadınlar Nar Suyu İçebilir mi?

Hamilelikte nar tüketiminin yanı sıra nar suyu da içilebilir. Çünkü nar suyunun çok sağlıklı ve besleyici bir yanı olduğu için, gebelik sırasında, genellikle sabah kahvaltılarında bu vitamin deposunu tüketebilirsiniz. Günlük içilen 1 bardak nar suyunda yaklaşık 150 kalori bulunmaktadır. Gün içindeki sıvı desteğinize katkı sağlaması ve K vitamininin yaklaşık dörtte birini karşılaması yönüyle, nar suyunun faydasından yararlanabilirsiniz.

Gebelikte Nar Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte nar yemenin zararlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Uzmanlar, bu süreçte, nar da dahil her meyvenin, aşırıya kaçmamak kaydıyla, yeter miktarda tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Buna ek olarak, eğer hamileliğiniz sırasında, kan sulandırıcı, hipertansiyon ya da buna benzer ilaçlar kullanıyorsanız, nar meyvesini tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz. Çünkü nar yemenin, kullanılan bu ilaçların işleyişine engel olabileceği de söyleniyor.

Hamilelikte Nar Yemek Bebekte Leke Yapar mı?

Kadınların çoğu, toplum içinde edindikleri yanlış bilgi ve fikirlerden dolayı, gebelik sürecinde nar meyvesini tüketmekten kaçınabiliyor. Nar yemek bebekte leke yapar ya da düşüğe neden olur gibi, duyulan bu yanlış inanışlar, anne adaylarını tereddütte bırakarak endişeye yol açabiliyor. Ancak bu söylemlerin doğru olduğunu kanıtlayan bir bilimsel çalışma veya açıklama bulunmamaktadır. Aksine nar tüketiminin bebek için bir hayli olumlu etkileri vardır Şimdi bunları sıralayalım:

 • C vitamini yönünden zengin bir meyve olduğu için, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Güçlü bir antioksidan olarak, çocuğun beyninde oluşabilecek hasara karşı koruma sağlar.
 • İçeriğindeki folik asite bağlı olarak, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini destekler ve aynı zaman da kemik sağlığını da korumaya yardımcı olur.

Hamilelikte nar tüketimi hem anne adayları hem de bebekler için çok faydalıdır. Öğünlerinize ekleyeceğiniz, olması gereken miktarda nar meyvesi, günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayacak en güzel besinlerden biridir. Bu yüzden narı güvenli bir şekilde yiyerek, sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.

“Gebelikte Karpuz Yemenin Faydaları” Konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Gebelikte Karpuz Yemenin Faydaları: https://www.bebek.com/gebelikte-karpuz-yemenin-faydalari/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Nub Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin!

Pelvik Ultrasonografi, Smear Testi ve Torch Testleri Ne Anlama Gelir?

Gebelikte Göğüs Ucunun Renginin Koyulaşması