Hamilelik ve reflü

Hamilelik sürecinde anne adayları bazı sindirim rahatsızlıklarıyla karşılaşırlar. Bunlardan biri de hamilelikte ortaya çıkan reflüdür.

Reflü midenin ağzında yemek borusuna bağlanan kapakcığın gevşemesi ve midedekilerin boğaza çıkması ile karşılaşılan hastalıktır. Mide suyunun ağza gelmesi ile bulantı ve yanma gibi mide şikayetlerine yol açar.

Hamilelik ve reflü ilişkisi, aslında hamilelikte salgılanan bazı hormonların reflüye zemin hazırlamasından kaynaklanır. Özellikle östrojen ve progesteron hormonları bu duruma sebep olur. Hamilelikte ilk kez reflü olan anne adayları vardır. Ancak doğumdan sonra ek tedaviye gerek kalmadan reflü ortadan kalkar. Ayrıcs hamilelik sırasında önceden reflü olan kadının şikayetleri de artabilir. Bu durumda bebeğe zarar vermeyecek bazı tedaviler ve beslenme önerileri gündeme gelir.

Reflüsü olan anne adaylarına az ve sık yemeleri, yedikten sonra uzanmamaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca yemekleri yavaş ve iyi çğneyerek tüketmeleri gerekir. Asitli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Hamilelik sırasında reflüyü şiddetlendirecek olan, kaçınılması gereken yiyecekler arasında portakal, limon, greyfurt, domates, patates kızartması, cips, soğan, baharat, kahve (kafeinli veya kafeinsiz)ve çay, yer almaktadır. Bunu dışında reflüden şikayet eden anne adaylarına ise yağsız ve baharatsız pişirilmiş kırmızı et ya da tavuk eti, fırında pişmiş patates, brokoli, lahana, havuç, beyaz peynir, muz yemeleri tavsiye edilmektedir.

Yine reflü hastalığından şikayetçi anne adaylarının bol su içmesi gerekmektedir. Ancak suyu yemek sırasında değil, yemekten önce ve sonra içmeleri mideleri için daha iyi olacaktır. Yatmadan en az üç saat önce bir şeyler yemeyi bırakmaları durumunda daha iyi uyuyabileceklerdir. Ayrıca gün içinde dik durmak, baş aşağı eğilmemek de mide asidinin ağza doğru ilerlememesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra hamilelik sırasında alınan kilolar da reflü şikayetlerini arttırabilmektedir. Bu sebepten anne adayları çok yememeye dikkat etmeli, fazla kilo almamaya çalışmalıdırlar.

Eğer bu tavsiyelere rağmen reflü hastalığı anne adaylarını rahatsız ediyorsa doktora danışılarak anti asit tabletler kullanılabilir. Bu ilaçların yan etkisi yoktur fakat yine de doktorunuzun tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Hamilelere cerrahi herhangi bir yöntem ya da endoskopik bir tedavi alternatifi genellikle önerilmemektedir. Doğumdan sonra şikayetlerin kaybolacağı gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.