bebeklerin tirnaklari nasil kesilir

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Minik bebeklerini kucaklarına ilk aldıklarında yeni anne baba olmuş ebeveynlerin aklından geçen ilk şey, kuşkusuz bu küçük canlının bakımını nasıl yapacakları olur. Yenidoğanlar o kadar savunmasız ve küçük görünür ki; beslenmesi, uyku düzeni, giydirmesi, banyosu gibi günlük rutinler bile ilk zamanlarda aileleri zorlayabilir. Bu duruma bebeğin kişisel bakımı da dahildir. Bu nedenle bebeklerde tırnak kesme vakti geldiğinde yavrularının canını acıtacağı endişesi ile ebeveynler tırnak bakımını ertelemeyi seçebilir. Ancak o vakit mutlaka gelecek ve o tırnaklar mutlaka kesilecek. Bu nedenle her anne ve baba, bebeğinin tırnaklarını nasıl kesmesi gerektiğini muhakkak öğrenmelidir.

Peki bebeklerin tırnaklarını nasıl kesmek gerekir? Miniklerin tırnak bakımı için püf noktalar neler?

Bebeklerde Tırnak Bakımının Önemi

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda ve yenidoğan bebeklerde de tırnak bakımını önemlidir. Özellikle bebekler ilk zamanlarda el, kol hareketlerinin kontrolünü çok iyi sağlayamadıkları için tırnakları ile kendilerini yaralama potansiyeline sahiplerdir. Bu sebeple bebek tırnak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Tırnak bakımının önemine değinmek gerekirse;

 • Bebekler ellerini yüzlerine götürerek yüzlerini ve gözlerini çizebilir. Yüzlerinde derin çizikler oluşturabilir. Bebeğin kendi güvenliği için tırnaklar düzenli aralıklarla
 • Yenidoğanlara yüzlerini çizmemeleri için ilk zamanlarda eldiven giydirilir. Ancak bebekler için eller bir keşif aracıdır ve uzmanlar 6 haftadan sonra eldiven kullanımını önermezler. Bu durum tırnak bakımının önemini daha çok ortaya koyan önemli bir detaydır.
 • Minikler etraflarını keşfetmeye başladıklarında her şeyi ellerine almak veya dokunmak isterler. El tırnakları uzadığında ise nesneler üzerindeki mikroplar ellerine ve tırnak aralarına bulaşır. Ardından ellerini ağızlarına ve yüzlerine götürürler. Emeklemeye başlayan, oyuncaklarını veya diğer eşyaları sık sık elleyen çocuklarda el hijyenine dikkat edilmeli, tırnakların uzamasına izin verilmemelidir.
 • Arkadaşları ile oynamaya başlayan bebeklerde de tırnakları kesmek önemlidi Çünkü bebek oyun esnasında başka bir bebeğin yüzünü çizerek ona zarar verebilir. Kısacası tırnakların kesilmesi, bebeğin sadece kendi güvenliği için değil, diğer bebeklerin güvenliği için de önem taşır.

Tırnak Kesiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir bebeğin el ve ayak tırnaklarını kesebilmek için bazı püf noktalar var. Kesim işlemine başlamadan önce bu hususlara dikkat edilirse uygulama çok daha rahat gerçekleşir.

 • Uygun zaman seçilmeli

Bebeklerin tırnakları ince, ancak keskin olsa da banyo sonrası bu sert kısımlar yumuşar. Bu da kesim işleminin daha kolay yapılmasına olanak sağlar. Gün içerisinde herhangi bir zaman dilimi yerine tırnak kesmeyi banyodan hemen sonra yapmayı tercih ederseniz miniğinizin tırnaklarını çok daha rahat kesebilirsiniz.

Ayrıca bu işlemi banyo sonrası dışında uyku zamanlarında da yapmayı tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz derin uykudayken ellerini ve ayaklarını sabit tutmak çok daha kolay olacaktır.

 • Tırnak kesimi için ideal bir ortam seçin

Bebeklerin elleri küçüktür, fakat o ellerdeki parmaklar ve parmakların üzerindeki tırnaklar çok daha ufaktır. Makas ile kavramak, tutup kesmek özen ister. Bu sebeple kesim için kendinize uygun bir ortam oluşturmalısınız. Miniğinizin tırnaklarını rahat görebilmek adına bulunduğunuz yerin iyi aydınlandığından emin olun. İyi ışık alan bir yer seçerek hem yaralanmaların önüne geçebilir hem de bütün tırnakları atlamadan kesebilirsiniz.

 • Tercih edilen tırnak bakım ürünleri bebek için uygun olmalıdır

Tırnakları kısaltmak için sıradan bir tırnak makasını kullanabileceğini düşünen taze anne babalar, istenmeyen yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle bebeklerin minik tırnaklarına uyum sağlayacak ve kolay kavranabilen ürünler tercih edilmelidir. Özellikle ilk 6 ay çıtçıtlı makasların yerine yuvarlak uçlu makaslar kullanılarak daha oval ve keskin uçları olmayan kesimler yapabilirsiniz.

 • Gerekiyorsa yardım alınmalıdır

Bebekler büyüdükçe onları sabit tutmak da zorlaşır. Hareketli bir bebeğin tırnaklarını tek başınıza kesmeye çalışırken derine kaçma ya da yanlışlıkla derisini kesme durumlarını daha sık yaşayabilirsiniz. Bu sebeple onu tek başınıza sabit tutamayacağınızı düşündüğünüzde birinden yardım istemekten çekinmeyin. Eşinizden veya bir aile büyüğünüzden bebeği ve elini sabit tutmasını isteyerek, kesim işlemine bu şekilde başlayabilirsiniz.

Bebek Tırnak Bakım Ürünleri Nelerdir?

Miniklerin tırnaklarını kesmek için özel tırnak bakım setleri bulunmaktadır. Bu kitlerden birini temin ettiğinizde yavrunuzun tırnaklarını çok daha rahat kısaltma şansınız olur. Setlerin içerisinde genellikle çıtçıtlı bir makas, yuvarlak uçlu normal bebek makası ve tırnak törpüsü bulunur.

 • Çıtçıtlı bebek makasları, yetişkin makaslarına kıyasla daha küçük, ancak ele daha rahat uyum sağlayabilen makaslardır. Tutma kısımlarının daha geniş olması makası kolay kavramaya, bıçak kısımlarının minik tırnaklara uygun boyutlarda olması da daha güvenli bir kesim yapmaya fırsat tanı
 • Yuvarlak uçlu makaslar, daha çok doğumdan sonraki ilk 6 ay daha çok tercih edilirler. Çıtçıtlı makaslar gibi tırnakları sivri bırakmadan yumuşak bir kesim sağlar. Paslanmaz çelikten üretildikleri için güvenle kullanılabilir.
 • Bebek tırnak törpüleri, kesimden sonra sivri kalan uçları düzeltmek için kullanılan ürünlerdir.

baby plus Bakım Seti: https://www.e-bebek.com/baby-plus-bebek-bakim-seti-p-byp-pt-g014c/

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Uygun şartları sağlayıp gerekli ürünleri temin ettikten sonra bebeğinizin tırnaklarını kısaltmaya başlayabilirsiniz.

 1. Öncelikle ihtiyacınız olan ürünleri erişebileceğiniz mesafeye koyun.
 2. Bebeği ister sırtı karnınıza gelecek şekilde ya da rahatça kavradığınız başka bir pozisyonda tutabilirsiniz. Önemli olan pozisyonun kontrolü sağlayabileceğiniz şekilde olmasıdır.
 3. Ardından minik elini nazikçe kavrayın ve parmaklarını oynatmamasını sağlayın.
 4. Sırayla keseceğiniz tırnağın parmağını sabitleyerek makasla çok derine inmeden kesmeye başlayın.
 5. Kesimi el tırnakları için oval, ayak tırnakları için düz şekilde yapın. Böylelikle batık oluşumunu engellersiniz.
 6. Tüm tırnakları kontrol edin. Kesmediğiniz, atladığınız parmakları gözden geçirin.
 7. Kesim işlemi bittikten sonra bir bebek törpüsü yardımıyla kestiğiniz tırnakların çapaklarını düzeltin, sivri köşeleri yuvarlayın.
 8. Kesim ve törpülemeden sonra bebeğinizin el ve ayaklarını yıkayın veya bir mendil yardımıyla silin.

Bebeklerde tırnak kesme, sanıldığı kadar zor bir uygulama değildir. Anne ve babalar dikkat etmeleri gereken noktalara özen gösterdiklerinde bebeklerinin tırnak bakımını en iyi şekilde gerçekleştirebilirler.

YouTube video

BEBEK İHTİYAÇ LİSTESİ Konulu makalemize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

BEBEK İHTİYAÇ LİSTESİ: https://www.bebek.com/bebek-ihtiyac-listesi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebek Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Doğum Sonrası Adet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Pilates Egzersizleri