Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi

Anne adayları, hamilelik süresince hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çok sayıda değişikliği hissediyor ve görüyor. Fizyolojik olarak yaşanan değişimlerin temeli ise hormon dengelerinin değişmesinden kaynaklanıyor. Anne adayının hamilelik süresince, cildinde oluşan lekeler, yüz ve vücudun bazı bölgelerinde tüylenme ve saçlarda farklılık gibi durumlar olabiliyor.

Hamilelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesinden dolayı, saçlar genellikle büyüme evresinde kalır. Buna bağlı olarak hamilelik sonrası saç dökülmesi, ilk 2-6 ay arasındaki dönemde, doğal olarak dökülme evresine geçecektir.

Anne adayları doğum yaptıktan sonra 2-6 ay arasındaki ve sonrasında fazla saç dökülmeleri ile karşılaşabilir. Her ne kadar anne adayları bu durumdan şikayetçi olsalar da, vücudun tekrardan eski hormon dengesine ve düzenine girmesi için olması gereken ve doğal olan bir durumdur.

Doğum yaşandıktan sonra saç dökülmesinin sebebi, gebelik süresince östrojen hormonunun, doğumdan sonra normal seviyesine inmesidir. Östrojen hormonu, 9 aylık süre boyunca saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar ve dökülmesini engelleyerek büyüme evresinde kalmasını sağlar. Doğum sonrasında ise 2-6 ay süresi boyunca da, dökülür ve yenilenir. Bu sebepten dolayı da yaşanması gereken ve geçici bir süreçtir.

Bu durum kalıcı mıdır?

Hamilelik sonrasında yaşanan saç dökülmesi, kalıcı bir durum değildir ve saçlar zamanlar geri kazanılır. Bununla birlikte hamilelik sonrası annenin vücudu fiziksel olarak zor ve sıkıntılı bir duruma giriyor. Uykusuz kalma, emzirme gibi aktiviteler yeterince enerji kaybı sağladığı için de vücut zorlanır. Bir süre bu durumun yaşanmasından dolayı, annenin kansız kalmamasına dikkat edilmedi ve herhangi bir durumda doktor kontrolünde olmalıdır. Sağlık sorununun dışında, saç dökülmesinde önemli rol oynayan bir diğer faktör de saç derisidir. Saç derisi, saçın hamilelik sonrasında yaşanan dökülmelerini onarmasında büyük rol oynar. Bu sebepten de o dönemde saçın günlük yıkanması ve onarıcı şampuanlar kullanılmalıdır.

Doğum sonrasında dökülen saçların normal koşullarda, 1 yıl sonrasında eski haline dönmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda, anneler dökülen saçlarının hiçbir zaman eski halini almadığını gözlemler. Bu durumun en önemli sebebi de; doğru beslenmeme, stres, demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Piyasada bulunan saç dökülmesini önleyici ürünlere, bu dönemde güvenmemek gerekir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.