hamilelikte-corona-psikolojisi

COVİD-19 Döneminde Hamile Psikolojisi

BEBEK GELİYOR!

Dünyanın en mucizevi olayına tanıklık eden anneler bugünler de hayatlarının en güzel günlerini stres altında geçiriyor olabilir.

Peki bunu bebeğinize nasıl anlatabilirsiniz?

Gelin birlikte konuşalım.

Zaman algısı bu süreçte sizler için hepimizden biraz daha farklı ilerliyor. Hepimiz corona virüsünden kendimizi korurken siz en çok bebeğinizi düşünüyorsunuz.  Öncelikle endişelenmek, korkmak ve zaman zaman yaşadığınız ağlamaların çok normal bir davranış olduğunu belirmek istiyorum. Kendimizi sakin tutmak ve panik yapmamak ne kadar önemliyse, yaşadığımız duyguları yok saymamakta bir o kadar önemli!

Bir bebeğin rahime düşmesiyle aslında kadın anne olmuş hissediyor kendini ve artık iki kişilik düşünmeye başlıyor. Peki şu an anne olarak bilinmezlik içindeki sürece hazır mısınız? Hazır olmak adına neler yapabilirsiniz?

Bu süreçte en büyük destekçiniz baba adaylarımız olmalı. Erkeklerin bebekleri dünyaya gelene kadar kadınlardan daha soğukkanlı olmaları hormanal bir süreç.

İşte sevgili anneler bu süreçte krizi avantaja çevirmek için onların soğukkanlılığına ihtiyacınız var. Bebeklerinizin babalarının sesine ihtiyacı var sizin de onların sakinliğine…

COVİD-19 Döneminde Hamile Psikolojisi

Bebekler annelerinin karnında aslında şuan her şeyden haberdarlar ve stres içindeler. Bir çok haber duyan anneler ister istemez endişe içinde kafalarında bir çok senaryo kuruyorlar. Bu çok insani bir endişe ve biliyoruz ki hayatımız hiç bir zaman toz pembe ilerleyemez bu yüzden önemli olan stresi yönetebilmektir. Stresi yönetmek öncelikle bu virüse karşı tüm önlemleri alıp bir süre bu şekilde yaşamayı kabul etmekle başlamalıdır.

Anne ve babalara bu noktada düşen birkaç görev var;

  • KONUŞMAK!

Evet en ama en önemlisi ona olan olayları anlatmanız ve kendi duygunuzu hissettirmeniz olacaktır. Konuşmalarınız ile onun hareketlerini gözlemeyi unutmayın. Bir rutin halinde yaptığınız konuşmalara tepkileriyle ve tekmeleriyle miniğiniz cevap vermeye başlayacaktır.

  • HAYAL ETMEK

Bebeğinizi kucağınıza alacağınız o anı hayal etmek ise bu zor zamanlarda size ve ona çok iyi gelecektir.

Zihnimiz aslında hayal ettiklerimiz ve ağzımdan çıkıp kulağımızın duyduğu sesli ifadeleri gerçekleştirmek için çalışır. Sizler eğer hayallerinizi, bebeğinizle yapmak istediklerinizi sesli ifade ederseniz bebeğiniz kendini güvende ve huzurlu hissedecektir.

  • GÜLÜMSEMEK

Sağlığımızı hem ruhen hem bedenen korumak adına bağışıklığımızı yüksek tutmalıyız. Sağlıklı beslenmek, kaliteli bir uyku ve mutlu bir yüz çok önemlidir. Gün içinde yaşanan her türlü kötü şartlara rağmen elinize bir ayna alıp karnınızı severek lütfen gülümseyin böylelikle vücudunuzda serotonin hormonu salgılanmaya başlayacaktır.

Anneler babalar kucağınıza sağlıkla alacağınız bebeğiniz için yapacağınız en büyük iyilik ona vereceğiniz sevginiz olacaktır. O hayatınızın merkezi değil hayatınızın bir parçası olduğunu lütfen unutmayın. Hep birlikte gülümsemek ümidiyle…

Şirin kalın…

 

Çocuk Gelişim Uzmanı & Ebeveyn Koçu
E.Meltem TOKGÖZ
Instagram: https://www.instagram.com/melteminsirinleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Kanguru Seçim Rehberi ve 10 Model

Hamilelikte Sinir Krizi

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak