Çocuklara Yumurta Sevdirmenin Yolları

Çocuklar tarafından ya çok sevilerek sürekli tüketilen, ya da yanına ile yaklaşılmayan besinlerden biri de yumurta. Diyetisyen Pınar Akkuzu bu hafta da çocuklara yumurtayı sevdirmenin yollarını anlatıyor.

Yumurta seven çocukların anne ve babaları için sorun yok. Ancak yumurtayı tüketmekte direnen çocukların anne ve babalar içinse durum farklı. Çünkü yumurtayı sevmeyen çocuk, anne sütüne en yakın olan besinden mahrum kalıyor demektir.

Bildiğiniz gibi anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Bebekler yeterince anne sütü alabilsin diye birçok kampanya düzenleniyor ve hükümetler ulusal ve uluslar arası projeler geliştiriyor. Sağlıklı nesillerin başlangıcı hep anne sütünden geçiyor. Yumurtanın önemi ise işte bu noktada başlıyor. Taklit edilemeyen tek besin olan anne sütünün tek ve en yakın taklidi aslında oldukça ucuz ve ulaşılabilirliği kolay olan doğal bir besin. Yani yumurta.

O zaman yumurta sevmeyen çocuklar için yumurtayı anlatmak anne ve babaların görevi. İşte yumurtanın çocuklarınıza anlatılabilecek birkaç gerçeği:

¨      İçindeki protein çeşitleri vücudumuzun yapamadıklarından. Yani besinlerle almak zorunda olduklarımızdan. Proteinin büyüme ve gelişmedeki rolünü anlatmanın önemini ve hangi yolla anlatabileceğinize peyniri anlatırken değinmiştim.
¨      İçerdiği vitaminler sayesinde (başlıca A,D,E ve B grubu vitaminler) kemik ve dişlerin düzgün gelişimi, kemiklerin sağlığı, göz ve görme için yaraları var. bütün bu faydalar çocuğunuzu etkileyerek anlatabileceğiniz özellikler.
¨      Demir ve çinko başta olmak üzere içerdiği minerallerle hem hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemini koruyor, hem de özellikle demir sayesinde öğrenme kapasitelerinin olumlu etkiliyor. Bu da çocuğunuza okuldaki başarısı için gerekli olduğunu anlatarak yumurtayı sevmesini sağlayabileceğinize yardım ediyor.
Yumurtayla ilgili sohbet sonrasında çocuğunuzun yumurta tüketimini sevdirebilecek ufak tarifler ise şöyle olabilir.

 Krem yumurtaHaşlanmış yumurta sarısı, beyaz peynir ve çok az tereyağını çatalla ezerek karıştırın. İçine çok az miktarda hindi veya tavuk salam parçaları atabilirsiniz. Ekmeğe sürerek farklı bir yumurta tarifi sağlayabilirsiniz. Ama yumurtanın beyazıyla birlikte tüketilmesi, tabiki çok daha sağlıklı.


Yumurtalı domates dolma

Bütün domateslerin içini dolma yapar gibi oyun ve içlerine çok hafif sıvı yağ dökün. Dolma yapacak şekilde içini oyduğunuz domatesin içine bir adet yumurta kırın. Biraz tuz ekleyerek hafif yağlanmış fırında 20 dakika kadar pişirin.

 Mantarlı fırın yumurta

Çok az sıvı yağ, süt ve mantarı tavada hafifçe pişirdikten sonra, karışımın içine yumurta kırın. Yumurtayı kırdıktan sonra oluşan karışımı yirmi dakika kadar fırınlayın.

 

Bebek yemekleri ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/?s=yemek

Post navigation

Bir yanıt yazın