Bebeklerde Ev Kazaları

Bebeğinizi Ev Kazalarından Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bıcır bıcır, hareketli, neşeli… Evimizin göz bebeği çocuklarımız belirli bir yaşa geldikten ve yürümeyi öğrendikten sonra hareketlenir ve dur durak bilmeden sürekli oradan oraya koştururlar.

Bulundukları her yeri bir oyun alanı gibi gören çocuklar için en önemli şey sürekli oyun oynamak ve anın tadını çıkarmaktır. Bu kulağa her ne kadar çok güzel ve eğlenceli gelse de bazı istenmeyen durumlara davetiye çıkarması bakımından da oldukça risklidir.

Söz gelimi yeni yeni hareketlenmeye başlayan ve bulunduğu evi, odayı bir oyun alanı olarak gören çocuk, bulduğu her eşyaya potansiyel bir oyuncak olarak yaklaşacak, evin her bir köşesini her bir ayrıntısını ayrıca keşfetmek isteyecektir.

Bu durum çocuğun bilişsel, fiziksel ve kişisel gelişimi için son derece yararlı ve gereklidir. Ancak aynı durumun beraberinde çok ciddi tehlikelere davetiye çıkardığı ebeveynler tarafından kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Bu nedenle ebeveynler, bebekleri ya da çocukları etrafı keşfedip, eğlencenin tadını çıkarırken olası tüm risklerden çocukları koruyarak istenmeyen durumların önüne geçmelidir. Şimdi gelin hep beraber istenmeyen ev kazalarının önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri hep birlikte inceleyelim.

Evdeki Potansiyel Tehlikeler

Yeni yeni hareketlenen ve evi bir oyun alanı olarak gören bebekler, evde oynamanın büyülü dünyasına kendini kaptırmış erken dönem yaş grubu çocukları…

Hangi grup olduğu fark etmeksizin evimizin içinde çocuklarımız için maalesef çok fazla potansiyel tehdit vardır ve bunların çocukların yaş grubu, bilişsel durumu ve hareket kabiliyeti gibi çeşitli özellikleri göz önünde bulundurularak ortadan kaldırılması elzemdir.

Söz gelimi yürümeyi yeni öğrenen bir bebek için evde alınması gereken önlemler ve ortalıkta koşturan 4 yaşındaki bir erkek çocuğu için alınması gereken önlemler birbirinden farklıdır. Burada dikkat edilmesi gereken esas nokta, tüm faktörlerin doğru bir şekilde analiz edilerek önlem alınmasıdır. Bu sayede istenmeyen kazaların önüne geçilerek çocukların güvenliği sağlanmış olur.

 Tehlike Saçan Prizler İçin Önlem Alınmalı

Korunmayan ve ya herhangi bir kapakla üzeri örtülmemiş elektrik prizleri belki de çocuğun yaş grubu fark etmeksizin evdeki en büyük potansiyel tehditlerden birisidir.

Yeni yeni hareketlen bebeklerin en sevdiği aktivitelerden birisi elektrik prizlerine parmak sokarak keşfetmeye çalışmaktır.

Bunun yanı sıra elektrik prizleri konusunda daha önce uyarılmış erken dönem çocuklar da kimi zaman meraklarına yenik düşerek evdeki prizleri kurcalamakta ya da içine kalem ve çubuk gibi bulduğu oyuncakları sokarak deneyler yapmaktadır.

Her durumda oldukça riski ve tehlikeli olan bu durum için ebeveynlerin bebeklerin hareketlenmesine paralel olarak yapması gereken en önemli şey prizleri güvenilir ve sağlam bir mekanizma ile kapatmak ve olası tehditlerin önüne geçmektir.

Kırılabilecek Her Türlü  Eşya Ortadan Kaldırılmalı

Her birimiz evimizde çeşitli amaçlarla oldukça kırılgan eşyalar kullanırız. Elimizin altında her zaman kullandığımız baharat takımından, salonumuzun en kıymetli yerinde gösterişle sergilediğimiz vazolarımıza kadar birçok kırılgan eşyaya ev sahipliği yaparız.

Burada dikkat etmemiz gereken birkaç önemli faktör vardır. İlk olarak dikkat etmemiz gereken şey çocuğumuzun yaş grubudur. Çünkü yeni yeni hareketlenmeye başlayan bir bebekle koşup oynayan bir çocuğun ev içi hareketleri ve haliyle de maruz kalacakları tehdit birbirinden farklıdır.

Eğer yer seviyesinde bebeklerin ulaşabileceği mesafelerde kırılacak dekoratif eşyalar varsa bunların en kısa sürede kaldırılması elzemdir. Bu sayede hem yeni yeni hareketlenen bebek için olası tehditler ortadan kaldırırken bebeğe daha fazla hareket alanı tanınarak gelişimi desteklenmiş olur.

Bununla beraber eğer evde sık sık oyun oynayan hareketli bir erken dönem çocuğunuz varsa, yine evde çocuğun ulaşabileceği ya da oynarken çarpabileceği dekoratif ya da işlevsel kırılabilir eşyaların kaldırılması önemli ve gereklidir. Bu sayede çocuğun yaşayabileceği potansiyel kaza ve yaralanmalar güvenle önlenmiş olur.

Dikkat! Kaygan Zemin

Çoğu zaman önemsiz görülse de çocukların kayarak ve düşerek kendilerini yaraladıkları unutulmamalıdır. Bu durum yerin parke malzemesinden kaynaklanabileceği gibi çocuğun giydiği ev terliğinin zeminin kaygan olmasından bile kaynaklanabilir.

Çoğu zaman önemsiz görülen ve göz ardı edilen bu durum oldukça önemli ve hayati kazalara sebebiyet verebilmesi sebebi ile önüne geçilmesi elzem bir durum olarak karşımıza çıkar.

Bu nedenle ebeveynler çocuklarını ya da bebeklerini bu tarz istenmeyen kazalardan korumak amacıyla yerin kaymaz bir materyal ile kaplı olduğundan emin olmalıdır.

Bunun yanında çocuğun ev ayakkabısı varsa bunun zeminin de olası kazalara davetiye çıkarmayacak bir materyale sahip olması oldukça önemlidir.

Parmak Düşmanı Dolap ve Çekmeceler

Çocukların ve bebeklerin en sık kaza yaşadığı bir diğer unsur evlerdeki dolaplar ve çekmecelerdir. Evdeki dolap ve çekmecelerin hızla kapanmayacak bir mekanizma ile kilitlenmesi, çocukların ve bebeklerin ani hareketlerine karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlenecek ve olası istenmeyen kazaların önüne geçecektir.

Sizler de evinizde bu önlemleri alarak, evinizi çocuğunuz ya da bebeğiniz için güvenli bir yaşam alanına çevirebilirsiniz.

Ev içi güvenlik ürünleri ile ilgili makalemize göz attınız mı?

Bebekli Evlerin Olmazsa Olmazı 11 Güvenlik Ürünü – https://www.bebek.com/bebekli-evlerin-olmazsa-olmazi-11-bebek-guvenlik-urunu/

Senem Tokuş

İçerik Editörü

Post navigation

Bir yanıt yazın