bebekli-evlerin-olmazsa-olmazi-11-guvenlik-urunu

Bebekli Evlerin Olmazsa Olmazı 11 Bebek Güvenlik Ürünü

Evinize minik bir üye daha katıldıysa evi onun için güvenli hale getirmek siz ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından biridir. Her ne kadar onu gözünüzün önünden ayırmayacağınızı düşünseniz de tuvalete girdiğinizde, uyuduğunuzda ya da mutfakta yemek yaparken miniğinizin tam olarak ne yaptığını göremeyebilirsiniz.

Ancak meraklı, öğrenme güdüsüyle gördüğü her kuytu köşeyi kurcalayacak olan minikler için evinizi bebek güvenlik ürünleri ile çok daha güvenli bir ortama çevirebilirsiniz.

İşte bebeğinizin kendi evinde korkmadan güvenle büyümesi için kullanabileceğiniz güvenlik ürünleri:

 1. Bebek telsizleri

Bebek güvenlik ürünleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de bebek telsizleridir. Özellikle dublex, tribleks gibi merdivenli ve büyük bir eviniz varsa, arada evinizin bahçesine çıkmak istiyorsanız, hatta küçük bir evde olmanıza rağmen miniğinizin odasında güvenle yatıyor olduğuna emin olmak istiyorsanız bu ürün tam da size göre.

Bebek telsizleri genellikle iki telsizden oluşan sistemlerdir. Birini bebeğinizin odasına bırakır diğerini ise yanınızda taşıyabilirsiniz. Ürünlerin size sağlayacağı avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • En küçük kıkırdamayı bile duyabileceğiniz netlikte ses aktaran ürün modelleri mevcuttur. Böylece sadece çığlık atarak ağladığında değil mutlu mutlu uyanmalarında bile hemen yavrunuzun yanına gidebilirsiniz.
 • Ses aktarımı çift yönlü olduğundan ağlayarak uyandığında, yanına gidene kadar kendisiyle konuşarak miniğinizi sakinleştirebilirsiniz. Sadece bedenen değil ses ile de olsa her uyandığında yalnız olmadığını bilmek ona güven verir. Bu güven bebeğin ileriki zamanlarda uyku düzenini olumlu etkiler ve uykuya direnmeden güvenle yatar.
 • 100 metreden 1000 metreye kadar farklı menzillerde çalışan ürün seçenekleri mevcuttur. Böylece kullanmak istediğiniz mekanın özelliklerine göre ihtiyacınız olan telsizi alabilirsiniz.
 • Bazı modeller kapsama alanı dışına çıkıldığında uyarı verir.
 • Aynı anda hem şarjlı hem pilli çalışma özelliği olan seçenekler ile ihtiyacınız olduğunda pili bitti ya da şarjı yok telaşından sizi kurtarır.
 • Üzerinde sıcaklık ve nem göstergesi bulunan telsiz modelleri de mevcuttur.
 • Bazı ürün çeşitlerinde gece lambası olarak kullanabileceğiniz loş bir ışık verme özelliği de bulunur.
 • Kameralı modelleri mevcuttur. Böylece bebeğinizi hem duyar hem de güvende olduğunuzu kendi gözlerinizle görürsünüz.

bebek-telsizleri

 1. Bebek- Bakıcı İzleme Sistemi

Bebek izleme sistemleri kamerayla izleme esasına dayanır. Bebek güvenlik ürünleri arasında özellikle çalışan ve her an bebeğinin yanında olamayan ebeveynlerin ilk tercihidir.

Sistem ev içerisinde bütün mekana hakim olacak şekilde kameralar yerleştirilerek kurulur. Seçeceğiniz ürüne göre sistem yalnızca görüntü ya da hem ses hem görüntü aktaracak özellikte olabilir. Ardından görüntü ebeveynin telefon ve bilgisayar gibi akıllı cihazına aktarılır.

Böylece yetişkinler diledikleri an bebeklerinin bakıcıları ile nasıl vakit geçirdiğini gözlemleyebilir. Bu sistemi sadece uzakta değil evdeyken de kullanabilirsiniz. Böylece bebeğiniz salonda güvenle oynarken siz de mutfakta ona güzel yemekler pişirebilirsiniz.

 1. Bebek Güvenlik Kapısı

Bebekler için en güvenli yer elbette ki bütün temel ihtiyaçlarını giderdikleri evleri olmalıdır. Öyleyse önce bebeğinizin evin sınırları içerisinde kaldığından emin olmalısınız. Bebekler için özel olarak tasarlanmış güvenlik kapıları ile onların girip çıkacakları alanları sınırlayabilirsiniz.

Ürünü ister dış kapı önü için ister ev içerisinde girmesini istemediğiniz odalar için kullanabilirsiniz. Güvenlik kapıları daha çok dublex ya da triblex evlerde merdiven güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır.

Kolayca açılıp kapanabilen ve bebeğin açamayacağı şekilde kilitlenen ürünler aynı zamanda kapı, koridor ya da merdivenin genişliğine göre ayarlanabilir özelliktedir. Farklı yükseklik seçenekleri ile ihtiyacınızı karşılayabilecek çeşitliliktedir. Bazı ürünlerde genişlikle beraber yükseklik de ayarlanabilir özelliktedir.

Baklava dilimli akordeon, şeffaf ve sert plastik, kumaş ya da çıtalı modelleri mevcuttur. Genellikle boyuna çıtalı şekilde tasarlanmış olup çıtalar arasındaki mesafe bebeğin kafasını araya sokmasına izin vermeyecek şekilde tasarlanır. Üstelik farklı renk ve malzeme seçenekleri ile evinizin dekorunu da bozmadan güvenlik önlemi almanıza olanak tanır.

bebek-guvenlik-kapisi

 1. Pencere Koruyucu Çit

Evlerde en ciddi güvenlik önlemlerinin alınması gereken yerlerden biri de hiç şüphesiz pencerelerdir. Pencerelerin çoğunda üstten açılım özelliği bulunuyor, sizler bir de üzerine güvenlik kilidi taktığınızda alınan önlemlerin yeterli olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak her ne kadar size güvenli gibi gelse bebeğiniz pencereyi üst açılım konumundan normal açılıma geçirebilir. Bu sebeple özellikle yüksek katlı dairelerde ve boydan boya cam olan pencerelerde ekstra olarak pencere koruyucu çitlerden kullanmak gerekebilir.

Koruyucu çitler dar çıtalar şeklinde olabileceği gibi çelik halattan örülmüş ağ şeklinde de olabilir. Korkuluk tipi çıtalı modelleri sadece açık pencere önüne değil Fransız camların önüne de güvenlik amaçlı kullanabilirsiniz.

Ürün her ne kadar camınıza uyum sağlayacak şekilde yaptırılmış olsa da montajının sağlam yapıldığından emin olmalı ve pencere çiti ya da çelik ağ var diye çocuğun kontrolsüzce cama çıkmasına izin vermemelisiniz.

 1. Kenar ve Köşe Koruyucu Aparatlar

Evde miniklerin en çok karşı karşıya olduğu ev kazaları mobilya gibi sert eşyaların kenar ve köşelerine çarpmadan kaynaklı yaralanmalardır. Bu nedenle en çok kullanılan bebek güvenlik ürünleri arasında kenar ve köşe koruyucular da ilk sıralarda yer alır.

Koruyucular genellikle kauçuk gibi esnek ve yumuşak materyallerden üretilir. Ürünler dış yüzeyi bebeğin çarpması durumunda ona yumuşak bir zemin oluşturacak; iç yüzeyi ise eşya üzerine kolayca yapışacak özelliktedir.

Bebeğiniz ev içerisinde güvenle yürümeye başladıktan sonra koruyucuları eşya üzerinden kolayca çıkarabilirsiniz, üstelik çıkardığınızda yapışkanlar iz bırakmayacaktır. .

 1. Dolap Kapağı ve Çekmece Kilitleri

Bebekli evlerde güvenlik önlemi alacağınız yerlerden biri de dolaplar ve çekmecelerdir. Çünkü dolaplar içerisinde yer alan temizlik malzemeleri başta olmak üzere bebeğiniz için tehlike oluşturacak kimyasal ve kozmetik maddeler ya da çekmecelerde tehlike oluşturacak çatal, bıçak benzeri kesici ve delici eşyalardan bebeğinizi korumanız gerek.

Güvenlik adına bütün eşyalarınızı üst raflara koyamayacağınıza göre bebek güvenlik kilitleri tam da ihtiyacınız olan üründür.

Dolap ve çekmece kilitleri kapak ve çekmeceleri bebeğinizin açamayacağı şekilde güvenle sabitler. Ürünler çocukların açamayacağı ancak yetişkinlerin kolayca kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Farklı klips seçenekleri ile sizin için en kullanışlı tasarımı seçerek tek elle bile kapak kilidinizi güvenle açıp tekrar sabitleyebilirsiniz.

Üstelik görselliği bozmamak adına her mobilyaya uyum sağlayacak farklı renk seçenekleri ile üretilmiştir. Bazı modellerde kilidin açık ya da kapalı olduğunu gösteren göstergeler bile bulunur.

dolap-kapagi-ve-cekmece-kilitleri

 1. Bebek Priz Koruyucuları

Evdeki en büyük tehlikelerden biri de elektrik çarpmalarıdır. Bebek ve çocuklar için en büyük elektrik kazası tehlikesi ise prizlerdedir. Çünkü her duvarda yer alan o küçük delikler meraklı minikler için cazibe kaynağıdır. Prize sokulan iletken herhangi bir eşya ise istenmeyen kazalara sebep olabilir. Bu nedenle ebeveynler bebekleri emeklemeye başlar başlamaz priz koruyucuları ile yavrularını güvende tutmak isterler.

Farklı kullanım özellikleri ile üretilen priz koruyucuları arasında en çok tercih edilen tasarımlar otomatik kapanır yaylı sistem ve soket içerisine doğrudan yerleştirilen dişli modellerdir. Otomatik kapanır yaylı modeller soket yuvarlağı üzerine yapıştırılarak kullanılır.

Bebeğin herhangi bir nesne ya da parmağını içeri sokması için iki deliği aynı anda ve zıt yönlerde çevirmesi gerekir. Bunu bebeğinizin 7-8 yaşına gelene kadar tek başına yapabilmesi ise pek olası değildir. Soket içerisine yerleştirilen modellerde fiş gibi iki diş bulunur ve bu doğrudan prize fiş takar gibi yerleştirilir. Bu modellerde de bebeğin tek başına koruyucuyu çıkarması pek kolay değildir.

bebek-priz-koruyuculari

 1. Bebek Kapı Stopperı

Evdeki en büyük tehlikelerden biri de kapılardır. Minikler yürümeye başladıkları andan itibaren özgürlüğün tadına varıp kontrolü eline almak isterler. Kapıları açıp kapatmak da kolayca kontrol edebilecekleri bir olaydır. Hele bir de kapının hızla çarparken çıkardığı ses onları daha da cezbeder ve böylece kapı çarpmaların sonu gelmez.

Bebeklerin narin parmaklarının kapıya sıkışması parmak kopmasına varacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Kapı stopperları ile bebeklerin parmak başta olmak üzere diğer uzuvlarını kapıya sıkıştırma olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz.

Kapı stopperları kapıların tam kapanmasını önlemek üzere tasarlandığından ürün modelleri ya kapının duvardaki kasaya yerleşip- kasadan ayrılarak açılıp kapandığı yüzeye ya da menteşe üzerine takılacak şekilde tasarlanmıştır. Kapının kulp tarafına yakın yüzeyine takılan stopperlar genelde C şeklinde olup yumuşak ve esnek materyallerden yapılır.

Böylece bebeğiniz kapıyı çarptığında kapı kapanmaz yumuşak bir şekilde esneyerek geri açılır. Menteşe üzerine yerleştirilen ürünlerin tasarımı ise bluetooth kulaklığına benzer. Kapının arka tarafından, aradaki ince boşluk üzerinden geçirmek suretiyle menteşe üzerine yerleştirilir. Böylece kapı tamamen kapanmaz ve miniklerin ayak, el ya da ya da parmakları araya sıkışmaz.

 1. Körüklü Parmak Koruyucu

Kapılar sadece kulp tarafından değil menteşe tarafından da parmakların sıkışabileceği yapıdadır. Bu sebeple miniklerin parmaklarını korumak için kapı stopperının koruyamadığı menteşe boşluğu için de önlem almak gerekir. Bunun için en etkili çözüm ise körüklü parmak koruyucularıdır.

Körüklü koruyucuların birbiri üzerine katlanan körük ya da menteşe boşluğunu boydan boya örten modelleri mevcuttur. Her iki modelde de koruyucu kapıyı duvara sabitlenen yani menteşenin olduğu taraftan, kapıyı hem oda içine hem de dışına bakan her iki yönü ile boylu boyunca sararak kapatır. Böylece miniğiniz kapı arasına parmaklarını sıkıştıramaz ve ev içerisinde güvenle odadan odaya gezebilir.

 1. Koruyucu Banyo Musluğu Kapağı

Belki de birçoğunuzun ilk defa duyacağı ve duyduğunda “Evet yaa! Çok mantıklı.” diyeceği türden bir güvenlik ürünüdür. Bebeğinizi banyo yaptırırken genellikle banyoda kaymaması üzerine yoğunlaşırsınız ancak musluk da birçok beklenmedik kazaya sebep olabilir.

Duş içerisinde kafasını sert musluğa çarpıp yaralanabilir. Siz banyo yaptırmak ile uğraşırken yanlışlıkla musluk bataryasına eliniz çarpabilir ya da bebeğinizin batarya ile oynayarak suyun sıcaklık ayarını bozabilir. Bu da sıcak su ile bebeğinizi yakma ya da aniden soğuk su ile temas edince banyo yapmaya karşı olumsuz duygular geliştirme gibi dezavantajları beraberinde getirir.

Sizler yavrunuzun banyo keyfine gölge düşürecek kazalardan korunmak istiyorsanız koruyucu banyo musluğu kapağı kullanabilirsiniz. Her ne kadar adı kapak olsa da kendileri genellikle çok sevimli hayvan figürlü modeller ve rengarenk seçeneklerle tasarlanır.

Ürün esnek silikon ya da kauçuk benzeri materyallerden üretilir, böylece musluğu bataryası ile kavrayarak tamamen sarar. Farklı banyo bataryalarına uyacak seçenekleri mevcuttur. Bazı ürün seçenekleri bataryayı sardıktan sonra istediğiniz takdirde suya farklı akış şekilleri kazandırabilir.

Mesela şelale etkisiyle geniş ve ince akış ya da fıskiye tarzında püskürtme ile yıkanmayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bazı kapaklar üzerinde, akan suyun sıcaklığını ölçen termometre bile mevcuttur. “Banyo musluğunun da korunmaya ihtiyacı mı olur?” diyenlerin artık bunun da bir güvenlik ihtiyacı olma durumunu gözden geçireceğine eminiz.

 1. Ocak /Fırın Düğmesi Koruyucu Kapaklar

ocak-firin-dugmesi-koruyucu-kapaklar

Evde minikler için diğer bir tehlike de elektrikli aletlerdir. Evet küçük ev aletlerini el altında bırakmadığınız ya da fişini takmadığınız sürece tehlike oluşturmaz. Ancak fırın gibi fişe takılı olmasa bile düğmesi çevrildiğinde gaz kaçıran ocak ve fırınlar ya da bulaşık makinesi gibi her an fişini çekemeyeceğiniz elektrikli aletler için farklı bir çözüm bulmak gerekir.

Bu çözüm, ürünün elektrikli aleti tamamen kapatması üzerine olmamalıdır, çünkü bulaşık makinesi çalışırken, çamaşırlar yıkanırken ya da ocakta yemek pişerken de çocuğunuz düğmelerle oynamamalı. İşte ocak /fırın düğmesi koruyucu kapaklar bu süreçte iyi bir tercih olacaktır.

Fırın, ocak, çamaşır ya da bulaşık makinesi gibi elektrikli aletlerin açma-kapama ve ayar düğmeleri genellikle yuvarlak şekilde tasarlanır. Bu nedenle düğme koruyucu kapaklar da yuvarlaktır. Kapak bir yüzeyi açık bir silindir gibidir ve İçi boş yuvarlak bir allık kutusu şeklindeki kapak açılıp kapanma özelliğine sahiptir.

Açık yüzey düğme üzerine yerleştirilir ve düğmeyi komple sarar. Kapalı yüzeyde yer alan, çocuklar için açması zor ama yetişkinler için kolay olan klipsli kapağı açarak dilediğiniz zaman makinenizi güvenle çalıştırabilirsiniz.

İçerisinde bulunduğunuz yaşam alanını ihtiyaca göre uygun bebek güvenlik ürünleri ile çok daha güvenli bir ortama dönüştürebilirsiniz. Böylece minik yavrunuz özgürce evinde gezerken siz de korkmadan, güvenle büyümesini izlemenin tadına varacaksınız.

 

“Yatak Bariyeri Seçim Rehberi” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Yatak Bariyeri Seçim Rehberi : https://www.bebek.com/yatak-bariyeri-secim-rehberi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Geç Yürüyen Bebekler için Neler Yapılabilir?

Çocuklarda Ateş Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebeğiniz için Kitap Tavsiyeleri