Bebeklerde Diş

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler gelişim dönemlerinin her aşamasında çok sevimlidir. Ancak ağızlarında iki ayrık diş ile salyalarını akıta akıta güldükleri dönemdeki tatlılıklarının yeri bir başkadır.

Kendileri bu halleriyle çok tatlı olsalar da dişler çıkmaya başlamadan öncesinden çıkana kadar geçen dönem hem kendileri hem de ebeveynleri için oldukça sancılı geçebilmektedir.

Bu dönemi daha kolay atlatabilmek için bu süreci iyi tanımak ve bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir iyi bilmek gerekir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Hangi Aylara Denk Gelir?

Ebeveynler için diş çıkarma oldukça stresli bir dönemdir. Bu dönemin rutin belirtileri bazı bebeklerde uzun süre huzursuzluğa sebep olabildiğinden ebeveynler bu dönemi tanımak ve yavrularının süreci en rahat şekilde atlatabilmelerini sağlamak için hazırlıklı olmak isterler.

Öyle ise öncelikle bebeklerde diş çıkarma dönemi ile ilgili temel bilgilere sahip olmakta fayda var.

Miniklerin ilk dişi 6 ila 10. aylar arasında çıkar.

Ancak gelişimin her aşaması olduğu gibi bebeklerde diş çıkarma dönemi de bireysel farklılıklara sahiptir. Kimi bebek ilk dişini 9. ayda çıkarırken kimisi ağzında diş ile dünyaya gelebilir.

Bir bebeğin ortalama olarak diş çıkarma zaman aralığı aşağıdaki gibidir;  

  • 6-10. aylar arasında ilk önce alt ön kesici dişleri çıkar.
  • 8-12. aylar arası üst ön kesici dişler gelir.
  • 9-16. aylar arasında alt ve üst çenede diğer iki kesici diş daha çıkar. Genelde üst çenedeki 3. ve 4. kesici dişlerin alt çenedekilere göre daha önce çıkması beklenir.
  • 16-23. aylar arasında alt ve üst köpek dişleri kendilerini göstermeye başlar.
  • 14-18. aylar arasında ön azı dişler çıkar.
  • 23-33. aylar arasında önce alt sonrasında da arka azı dişler filizlenmeye başlar.
Böylece bebeklerde diş çıkarma dönemi 6. aydan başlayıp en geç 3 yaşına kadar devam eder. 3 yaşına gelen miniklerin çocukluk dişleri tamamlanmış olur.

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bazı bebeklerde diş görülmeye ya da daha elle bile hissedilmeye başlamadığı halde belirtileri 2-3 ay öncesinden görülmeye başlayabilir. Ancak merak etmeyin, siz ebeveynler minik bebeklerinizin gerek fiziksel gerekse duygusal ve bilişsel gelişimini yakından takip ediyor olduğunuzdan, durduk yere ortaya çıkan ve anlamlandıramadığınız bazı semptomların diş çıkarma belirtileri olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Tabii bu öngörüye sahip olabilmek için öncelikle belirtiler hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde en sık rastlanan diş çıkarma belirtileri aşağıdaki gibidir;

Alışılmış Olandan Daha Fazla Isırma

Emme refleksi doğuştan kazanılmış bir reflekstir. Emme refleksi sayesinde bebekler beslenir ve hayatta kalabilirler. Bebeklerin eline aldıkları her şeyi doğrudan ağızlarına götürmeye çalışmaları bu sebeptendir.

Biberonu uzattığınızda, elinizi yakaladığında, yanağına dokunduğunuzda hemen iştahla yönelip ağzını açarak yakalamaya çalışması normal bir durumdur.

Fakat bebeklerin her şeyi ağzına alıp emme hareketi daha sabırsız ve hırslı bir hal almaya başladıysa, hatta ısırmaya geçtiyse miniğiniz yakın zamanda diş çıkaracak demektir.

Çünkü damağın derinliklerinden çıkmaya başlayan diş henüz görünmese de diş etlerine baskı yaparak miniklerde huzursuzluğa ve o bölgeyi sürekli kaşıma ihtiyacına sebep olur.

Bazı bebekler bu huzursuzluğu gidermek için sürekli biberon, emzik ya da anneyi emmek isteyebilir.

Ne Yapmalı?

Böyle bir durumda bebeğinize diş kaşımak için kullanılan oyuncaklardan verebilirsiniz. Eğer ek gıdaya geçmişse dolapta soğutulmuş elma, havuç gibi sert yiyecekleri gözetim altında tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Islak ve temiz bir pamuklu bezi buzlukta bekletip sonra eline vererek kemirmesini sağlamak da dişlerdeki kaşıntıyı yatıştıracaktır.  

Bebeğinize uygun eğlenceli diş kaşıyıcılarına kolay ulaşabilmek için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.e-bebek.com/bebek-dislik-c4396/

bebek dis

Normalden Fazla Salya ve Tükürük Salgılama

Salya ve tükürük miktarında artış en belirgin diş çıkarma belirtileri arasında yer alır. Dişler damağı yarıp damaktan çıkmaya çalışırken tükürük bezleri de bu olağan dışı hal karşısında daha fazla salgı üretmeye başlar.

Ne Yapmalı?

Yanınızda temiz, pamuklu ağız mendili bulundurmalı ve ihtiyaç duydukça miniğinizin ağzını kurutmalısınız. Önlük kullanmak, kıyafetlerinin sık sık ıslanmasını engellemeye yarayacaktır.

Bu dönemde bebeğiniz fazla su kaybedeceğinden sık sık su vermeniz önemlidir.  

Bebeklerde su içmenin önemi konulu makalemizi aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

https://www.bebek.com/bebek-suyunun-ozellikleri-nasil-olmalidir/

Diş Etlerinde Şişlik ve Sertlik

Bu belirti dişlerin çok yakında görüneceği anlamına gelir. Kendileri görünmese de elle hissedilen sertlik yola çıkmış dişlerdir. Bu şişlik bazen ağrıya da sebep olabilir.

Ne Yapmalı?

Soğuk pres yapmak, içi sıvıyla dolu diş kaşıyıcıları dolapta bekletip vermek şişliği indirip ağrıyı yatıştırabilir. Ağrının geçmemesi ve bebeğin sürekli ağlaması durumu söz konusuysa derhal doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Diş Çıkarmak Yüksek Ateşe Sebep Olabilir!

Bebeklerde diş, damakları zorlarken vücut orada bir şeylerin ters gittiğini düşünerek savunmaya geçer ve antikor üretmeye başlar. Bu durum ise vücut sıcaklığının bir miktar yükselmesine, yani ateşe sebep olabilir.

Ne Yapmalı?

Genelde bebeklerde diş 38 derecenin üstünde ateşe sebep olmaz. Ancak bazen diş kaynaklı, bazen ise o dönem vücut direncinin düşmesiyle enfeksiyon kapmaktan kaynaklı olarak 38 derecenin üstüne çıkabilir.

Böyle bir durumda ılık bir duş, doktorunuzun önerisi ve bilgisi dahilinde ateş düşürücü ilaç işe yarayabilir. Ateşin düşmemesi durumunda hastaneye götürmeniz gerekir.

Bebeklerde ateşlenme hakkında bilmeniz gerekenler konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

https://www.bebek.com/bebeklerde-ateslenme-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

İshal

Bu dönemde tükürük bezlerinin normalden fazla salgılanması ve salya miktarında artış olmasından kaynaklı minikler sürekli sıvı yutar. Yutulan bu fazla sıvı ise dışkının normalden daha cıvık olmasına sebep olabilir.

Ne Yapmalı?

Bebeğinize bol su vererek ve sulu ağırlıklı besleyerek su kaybını telafi etmeniz gerekir.

bebek dis

Ağız Çevresinde Döküntü

Bazı bebeklerde dudaklarda, ağız çevresi ve yanaklarda döküntü semptomlarının görülmesi normaldir.

Ne Yapmalı?

Döküntüler yüzeysel ise kaynatılıp ılıtılmış suyla ıslattığınız temiz ve pamuklu bir bezle bölgeyi temizleyebilirsiniz. Döküntüler artış gösterirse mutlaka uzman bir doktora gösterilmelidir.

Damaklarda İltihaplanma

Bazen damaklardaki kızarıklık biraz daha ileri boyuta taşınarak iltihaplanmaya sebep olabilir. Diş eti ve damak iltihabı hemen tedavi edilmelidir. Aksi takdirde vücudun diğer organlarına hızla yayılabilir.

Ne Yapmalı?

İritasyon oluşması durumunda damaklar, kaynatılıp ılıtılmış suyla ıslatılmış temiz ve pamuklu bir bez aracılığıyla temizlenmelidir.

Doktorun herhangi bir ilaç ya da krem vermesi durumunda temizlik işleminin ardından doktorun verdiği ilaç uygulanmalıdır.

Bebekler Diş Çıkarma Döneminde Uykusuzluk Yaşayabilirler!

Yola çıkmış dişler ağrı ve ateşe sebep olur. Bu sebeple bebekler diş çıkarma döneminde uykusuzluk problemi yaşayabilirler. Uyku düzeni bozulan bebek huysuzlanır, huysuzlanan bebek iyice uykusuz kalır ve bu çıkmaz döngü gecelerce devam edebilir.

Ne Yapmalı?

Diğer semptomları ortadan kaldırmak için aldığınız önlemler sonucu miniğinizin ağrıları azalabilir, hatta tamamen ortadan kalkabilir. Ağrılar ortadan kalktığında bebeğiniz de yeniden uyku düzenini kuracaktır.

Kulaklarını Çekme ve Kaşıma

Dişler kulaklara yakın olduğundan damaklarda meydana gelen şişlik, ağrı ve kaşıntı kulaklarda da hissedilebilir. Bebek kulaklarında hissettiği ağrıdan kaynaklı olarak sürekli ellerini kulaklarına götürür, kaşımaya ve çekmeye çalışır.

Ne Yapmalı?

Diş etini soğuk pres, diş kaşıyıcı ya da doktorun verdiği merhemle yatıştırdığınız takdirde kulaklardaki ağrı ve kaşıntı da son bulacaktır.
Eğer kulaklardaki problemin yatışmadığı ve artarak devam ettiğini fark ederseniz mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına görünmeniz gerekir.

Çünkü bebekler diş çıkarma belirtileri nedeniyle değil de diş çıkmasından bağımsız bir kulak enfeksiyonu nedeniyle de bu semptomları yaşıyor olabilir.

Minik bebeklerin huzuru hiç kaçmasın, hiç ağlamasın isteriz. Ağlamadan büyümenin mümkün olmadığını bilsek de bazı dönemlerin daha kolay geçmesini sağlayabiliriz.

Diş çıkarma belirtileri ve alınacak önlemlerle ilgili bilgi edinerek bu dönemden kaynaklı problemleri engelleyebilir ve bebeğinizin mutlu bir şekilde diş çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeklerde İlk Yardım!

Çocuklarda Görülen Göz Problemleri

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Neden Olur?