Bebeğiniz Uyumak İstemiyor Mu?

Bebeğiniz Uyumak İstemiyor Mu?

Bebeğinizin uykuya dalması için uzun süre yardımınıza ihtiyaç duyuyorsa, gece boyunca tekrar tekrar uyanıyor ve uyandırıyorsa, bebeğinizin gece uykusundaki düzeni sizinkini bozuyorsa endişelenmeyin.

Hepimiz gece boyunca defalarca uyanırız, ardından güvende olduğumuzu görüp uyumaya devam ederiz. Sadece birkaç saniye sürdüğü için çoğumuz uyandığımızın farkına bile varmayız. Bu durum bebekler için de geçerli. Ancak tek bir fark var. Onlar uykuya geçerken yine başlangıçtaki koşulların yerinde olmasını istiyor. Bunlar kucağa alınma, ayakta sallanma, biberon veya emzikle uyuma veya anne sütü emme gibi anne ve babanın uyku düzenini bozabilecek her türlü koşul olabilir. Bu nedenle bebeğinizin tek başına uyumayı öğrenmesi büyük önem taşıyor.

Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Doktoru Ceyda Kırışoğlu uyku sorunu yaşayan ailelere şu önerilerde bulunuyor: ‘‘Anne ve babaların bunu yazgı olarak kabul etmeyip bebeğin uykuya geçişi sırasındaki alışkanlıklarını kırması gerekiyor. Bu durumda her ailenin yapısına ve isteklerine göre farklı yöntemler denenebilir.

En önemli nokta bebeğin yatağa uykusu gelmişken ancak hala uyanıkken konması ve kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesidir. Uyku alışkanlığının değiştirilmesinde ilk birkaç gün zor anlar yaşanabilir. Ancak daha sonra hem sizi hem de bebeğinizi güzel bir uyku bekliyor.”

 

Gece Yeme İçme Bozukluğu

Özellikle bebeklik çağında gece boyunca sık sık uyanma görülebilir. Bebeğiniz belli bir miktarda süt içmeden veya mama yemeden uykuya dönemez. Bebeklerin 6. aydan sonra gece uyku sırasında beslenme ihtiyaçları yoktur. Daha çok anneyle arasında keyifli bir bağlantı olarak kabul edilir. Gerek uyanık geçirilen süreye bağlı gerekse de altının daha sık ıslanmasına bağlı uykusu bölünür. Bu çocuklarda geceleri içilen sıvı miktarı yavaş yavaş azaltılabilir.

Beslenme aralıkları uzatılmaya çalışılmalıdır. Her koşulda çocuğunuz bu isteğinde diretirse verilen sıvı sulandırılabilir. Her geçen gün daha çok sulandırdığınız süt veya meyve suyu artık cazibesini yitirdiğinde gece uykusu daha az bölünecektir. Altıncı ayda bebeğiniz gece aralıksız 9- 10 saat uyuyabilmelidir.

Sınır Koyma Bozukluğu

Çoğu ailede akşamları bebeğin uyku zamanı geldiğinde evde büyük bir gerginlik yaşanıyor. En sık 3 ile 6 yaş arasında olmak üzere 2 yaşından sonra uyku zamanı, uyumamak için bahanelerin bulunmaya çalışıldığı, bebeğin bu konuda yaratıcılığını geliştirmekte sınır tanımadığı bir dönem haline geliyor.

Bebeğiniz Uyumak İstemiyor Mu?

Dr. Ceyda Kırışoğlu ‘‘Anne ve babaların veya bebekle ilgilenen kişinin sınırlarını koyamaması sonucu yatma zamanını geciktirmeye yönelik davranışların sergilendiği bir dönemdir.” diyerek şöyle devam ediyor: ‘‘Bu biraz daha televizyon seyretmek, bir masal daha dinlemek, tekrarlayan ‘iyi geceler’ öpücükleri, bir bardak su, tuvalete gitme isteği gibi her türlü bahaneyi kapsar. Bunlar özellikle bebeğin bebeveynlerine kabul ettireceğine inandığı bahanelerdir.

Sınır koyma bozukluğu,bebeğiyle ilgilenen kişilerin yatma zamanı ile ilgili kuralları uygulatamaması sonucu bebeğin doğru zamanda yatağa gönderilememesi veya bu konuda şiddetli direnç ile karşılaşılmasıdır. Eğer yatma vakti ile ilgili kurallar kesin olarak konmaz veya bu kuralların uygulanmasında kararlı ve istikrarlı davranılmaz ise çocuk her gece daha geç saatte yatmak isteyecek ve kendisi için gerekli olan süre uyuyamayacaktır.

Bebeğiniz Uyumak İstemiyor Mu?

Tedavide her ailenin yaklaşımı ve istekleri farklı olacağı için ortak bir yöntem belirlemek çok doğru olmaz. Ancak genel olarak uyku zamanı için belirli kurallar olmalı, bebeveynler ortak hareket etmeli ve kararlı bir tutum sergilemeliler”

 

Çocuğunuzun Uyku Düzeni İçin Öneriler

 • Yatma zamanı ile ilgili protestoları duymayın.
 • Bebeğinizin uykusu geldiğinde ancak hala uyanıkken yatırın.
 • Her sabah aynı saatte kalkmasını sağlayın (hafta sonları dahil)
 • Her gün açık havada bir süre oynamasına ve güneş ışığı ile temasına olanak verin.
 • Emzik, biberon, ayakta sallama gibi yöntemlerden kaçının.
 • Zaman içinde bebeğinizin yatma saatini birkaç günde bir 15 dakika erkene alın. Ancak bu konuda acele etmeyin.
 • Sizden gece boyunca ayrı kalma kaygısını azaltacak en sevdiği oyuncağı veya battaniyesi ile uyumasına izin verin.
 • Uyumadan önce onu canlandıracak oyunlardan kaçının. Aynı şekilde gece uyandığında da onu sık sık uyanmaya teşvik edecek şekilde eğlenceli olmayın, sıkıcı olmaya özen gösterin.
 • Yatak odasında televizyon bulundurmayın.
 • Uyumadan 3-4 saat önce kola, çay gibi kafeinli içeceklere izin vermeyin.
 • Bebeğinizi yatırdıktan sonra ara ara kontrol edin (Bir dakika için). Bu bebeğe güven verdiği gibi kurallarınızdaki ciddiyeti de anlatacaktır.
 • Bebeğiniz kurallarınıza uyduğunda onu ödüllendirin.
 • Kurallarınızı siz dahil bebeğin bakımı ile ilgilenen herkes tarafından aynı ciddiyet ve kararlılıkta uygulanmasını sağlayın.
 • Bütün bu önerileri denemenize rağmen bebeğinizin uykuya geçişinde ve uykuyu devam ettirmesinde düzelme sağlayamazsınız cesaretinizi yitirmeden bir uyku uzmanına danışmanızı tavsiye ediyoruz.

”Bebek Gelişimi” Konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Bebek Gelişimi: https://www.bebek.com/bebek-gelisimi/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

 • 2.5 yaşında bir oğlum var. Uyku bizim için hep kabustu. Uyuma alışkanlığını kazandırdım yatağına koyduğum zaman itiraz etmeyip kendi başına uyuyor. Fakat uykuya geçiş süresi çok uzun genellikle 1 saat bazen 1 saatten de fazla ve bu süre içerisinde dalıp dalıp uyanıyo bunun sebebi nedir ?

Bir yanıt yazın